Hamilelik Belirtileri Nelerdir ?

Sağlık & Fitness

14010 yorum

Hamilelik Belirtileri Nelerdir ?

Annemi oluyorum cevabını size vücudunuz söyler. Her kadında aynı semptonlar görülmese de hamilelik belirtilerini şöyle sıralayabiliriz.

  1. Yorgunluk: Normal dönemlerinize göre yorgunluğun belirgin bir şekilde arttığını ve artık iş yapma isteğinizin yavaş yavaş kaybolmaya başladığını fark edeceksiniz. Tek başına hamilelik belirtisi elbette değildir çünkü zaman zaman bu tür dönemler yaşayabiliyoruz ancak az sonra bahsedeceğimiz belirtiler ile birlikte gerçekleştiği takdirde sizler de kontrol için bir uzmana başvurmayı denemelisiniz.

  2. Memelerdeki Hassasiyetin Artması: Adet dönemlerinizde bu hassasiyetin arttığını biliyoruz ancak hamilelik döneminde bu hassasiyet bir tık daha öne çıkıyor ve hissettiğiniz acı fazlalaşıyor. Hamileliğin en önemli belirtilerinden bir tanesidir ve özellikle memelerde meydana gelen şişme ile birlikte kendini daha net bir şekilde gösterir.

  3. Mide Bulantısı ve Beraberinde Gelen Kusma: Bu durumu her an yaşamazsınız bu yüzden hamilelik belirtileri arasında belirgin bir şekilde karşımıza çıkmaktadır. Mide bulantısı ve kusma özellikle sabah erken saatlerde meydana gelir ve hamileliğin de en önemli işaretlerinden bir tanesidir. Rahatsız edici bir bulantı ve akabinde kusma ile birlikte gündelik hayatınızın seyri de belli oranda değişecektir.

  4. Ruh Halinde Belirgin Değişim: Hamile kadınların ruh hali belirgin bir şekilde değişiklik gösterir ve artık bu dönemde hassasiyet biraz daha artar. Saçma sapan şeylere sinirlenmek yada aşırı tepki vermek de hamileliğin en önemli belirtileri arasında yer alıyor. Ruh halindeki değişimin en büyük nedenlerinden bir tanesi kesinlikle hormonlardır ve bu dönemde kadın kendini çok fazla kaybedecektir.

  5. Adet Gecikmesi: En bilinen belirtilerden bir tanesidir ancak tek başına hiçbir zaman net bir belirti diyemeyiz çünkü kadınlar aşırı stres ve yorgunluğun fazla olduğu dönemlerde de adet konusunda sıkıntı yaşayabiliyor ve takvimde aksamalar olabiliyor.

Yukarıda belirttiğimiz nedenleri tek başına ele almamanız gerektiğini bir kez daha hatırlatmakta fayda var çünkü tek başına bu sorunları belli başlı dönemlerde de yaşayabiliyorsunuz ancak sorunların birçoğu aynı dönemde meydana geliyorsa şüphelenmekte haklısınız ve bir uzman ile görüşmenizde fayda var. Testler bu konuda sizlere yardımcı olacaktır ve en güvenilir olanı da kesinlikle etkili bir gebelik kan testidir.

YORUM GÖNDER