Havale Nasıl Yapılır ?

İş & Finans

11370 yorum

Havale Nasıl Yapılır ?

İnternet bankacılığı ile akıllı telefonlardan havale nasıl yapılır, atm ve bankadan havale işlemi neden para ve zaman kaybıdır ?

Günümüzde banka işlemleri arasında sıkça kullanılan bir yöntem olan havale konusunda insanların kafasında bazı sorular oluşmaktadır. Havale nedir,havale nasıl yapılır, hangi durumlarda havale işlemi engellenir gibi değişik türden sorular insanlarımızın aklını kurcalamaktadır.

Şimdi bu soruları ve daha fazlasını açıklayarak aydınlatalım.

Havale kavramını açıklarsak, bir bankanın farklı şubelerinde bulunan hesaplara yapılan para transferi olarak tanımlayabiliriz. İşleminizin havale olarak kabul edilmesi için aynı bankanın farklı şubeleri arasında bulunan hesaplar arasında yapılıyor olması gerekir. Bu noktada havale ile EFT farkı oluşmakta aynı banka şubeleri arasında transfer yaptığınızda havale olarak adlandırılan işleminiz farklı banka şubeleri ile yaptığınızda EFT olarak işlem görmektedir.

Şimdi havale işlemlerinizi nasıl yapacağına değinelim.

3 seçenek halinde belirlediğimiz nasıl havale yapılır seçeneklerini açıklayarak size uygun olanını tercih edebilirsiniz.

İlk yöntem

Banka şubesinden yapacağınız havale işlemidir. Bu işlem sizin için ham zaman kaybı hem de maddi kayıp anlamına gelebilir. Çünkü bankada sıra bekleme ihtimaliniz yüksek olduğu gibi bankanın vezneden yaptığı işlemlerde yüksek oranda para talebi ile karşılaşabilirsiniz.

İkinci seçenek olarak karşımıza çıkan

ATM seçeneği, banka veznesinden yapacağınız işleme göre zaman ve para konularında daha tasarrufludur. Bankamatikten havale yapmanız için bankamatik kartınızın bulunması öncelikli şarttır. ATM cihazınızdan kartınız ile giriş yaptıktan sonra para yatıracağınız hesabın şube kodu ve hesap numarasını girerek havale işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Bu hizmeti kullanmak çok düşük ücretleri tabi olup birçok bankada ücretsizdir. Bu işlemleri gerçekleştirirken şahsi olarak yaptığınız için numaraları kontrol etmeye özem göstermelisiniz.

Bir diğer seçenek

Belki de sizin için her anlamda en uygun seçenek olduğunu düşündüğümüz internet şubesini kullanarak havale işlemi gerçekleştirmedir. Bu işlemi yapmak için öncelikle bazı hizmetleri sağlamış olmalısınız. Müşterisi olduğunuz bankadan internet şubesi hizmetinizi açtırarak sizin için havale işlemini ve daha birçok işlemi gerçekleştirebileceğiniz internet şubesi hizmeti ile internet erişi olan cihazlarınızdan şifre ve güvenlik uygulamalarını sağladıktan sonra havale işleminizi yapabilirsiniz. Bu işlemi yapacağınız ortamlar çok çeşitli olabilir; akıllı telefonunuz, masaüstü bilgisayarınız, tablet bilgisayar cihazlarınız, internet kafe erişimi noktaları gibi erişim noktaları ile bu işlemleriniz sağlayabilirsiniz. Bu hizmeti kullanırken bankalar teşvik amaçlı olarak bankaların çoğu ücret almamaktadır.  Bu noktada dikkat etmeniz gereken en önemli nokta internet erişimi sağladığınız cihazların ve ortamların güvenliğine dikkat etmenizdir.

Artık havale yapmak için tüm bilgilere sahipsiniz. İhtiyacınız durumunda size en uygun yöntemi kullanarak havalenizi yapabilirsiniz.

YORUM GÖNDER