Havale Nedir ? Nasıl Yapılır ? Havale Saatleri ve Ücretleri

İş & Finans

92690 yorum

Havale Nedir ? Nasıl Yapılır ? Havale Saatleri ve Ücretleri

Banka Havalesi nedir ve nasıl yapılır ? Bankadan bankaya havale yaparken havale saatleri ve ücretleri nedir ?

Havale; aynı banka üzerinden, bir hesaptan, başka kişiye ait hesaba para gönderme işlemidir. Günümüzde de, para gönderme ve alma işlemlerinde de en çok tercih edilen yöntem havaledir.

Örnek verecek olursak eğer; sizin A bankasından hesabınız var ve bir kişiye para gönderme istiyorsunuz, havale yapabilmeniz için, para göndereceğiniz kişinin de, A bankasında hesabı olması gerekmektedir.

Genellikle EFT ile karıştırılır, Ancak EFT farklı bankalardan bir hesaptan, başka hesaba para gönderme işlemidir. EFT’yi bir örnekle açıklamak gerekirse de; sizin A bankasında bir hesabınız var ve para göndereceğiniz kişinin A bankasında hesabı yok ve B bankasında bir hesabı var, A bankasından B bankasına yapılan para gönderme ve alma işlemine de EFT denmektedir.

Havale nedir ve nasıl yapılır?

Havale işlemlerini bankaların web sayfalarından internet aracılığıyla kolaylıkla yapabileceğiniz gibi, günümüzde akıllı telefonlar sayesinde, mobil bankacılık hizmetlerinden faydalanarak da kolaylıkla yapabilirsiniz. Ayrıca, ATM‘lerden yapabilirsiniz. Bu yollarla hem çok kolay, hem de hızlı bir şekilde havale işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Eğer bu yollarla havale gönderme işleminizi yapmak istemiyorsanız da, hesabınız olan bankaya giderek, banka çalışanları aracılığıyla da havale işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Havale’ de para gönderme işlemi için 2 seçenek mevcuttur.

Birisi, para göndereceğiniz kişinin hesap numarası, bir diğeri de IBAN numarasıdır. Hesap numarası ile göndermek istiyorsanız, para göndereceğiniz kişinin, şube kodu, hesap numarasını, alıcının adı ve soyadını ve göndereceğiniz tutar bilgilerini girmeni gereklidir. IBAN numarası ile göndermek istiyorsanız da, 26 haneli IBAN numarasını girmeniz ve tutarı girmeniz yeterlidir. IBAN numarasını girdiğinizde sistem kişinin adının baş ve son harflerini size gösterecektir, doğruysa işleminize devam edebilirsiniz. Havale işlemleri, herhangi bir extra sorun olmaması durumunda işlem yapıldığı anda hemen gerçekleşir. Yani siz parayı gönderdiğiniz anda, kişi hesabında parayı görebilir. Havale ücretleri, EFT ücretlerin göre hem daha uygun fiyatlı olduğu için, hem de anında hesaba geçtiği için en çok kullanılan para gönderme ve alma işlemidir.

Havale saatleri ve ücretleri

Havale saatleri genellikle 08:00 – 17:00 saatleri arasındadır. Ancak bu süre, bankalara göre de değişmektedir. Bazı bankalarda 12 saat veya 24 saat havale yapma imkânı mevcuttur. Aynı şekilde havale ücretleri de bankalara göre değiştiği gibi, ATM, internet bankacılığı, mobil bankacılık ve bankaya giderek yapılan işlem çeşitlerine göre de farklılık göstermektedir.

YORUM GÖNDER