İbn-i Sina Kimdir, İbni Sinanın Ünlü Eserleri ve Hayatı

Tarih

21200 yorum

İbn-i Sina Kimdir, İbni Sinanın Ünlü Eserleri ve Hayatı

Tarihte önemli bir rol oynayan ibni sina kimdir ? İbni sinanın eserleri nelerdir ? İbni sinanın biyografisi, hayatı ve ölümü...

Tarihin akışına öncülü yapmış bilim adamlarından biri de hiç şüphesiz İbn-i Sina olmuştur. Aslen Özbekistan'lı olan İbn-i Sina özellikle tıp dalında geliştirdiği birçok çalışması sayesinde tarihten günümüze adından sıkça söz ettirmeyi başarmıştır. Birçok ülkede görev yapmasına rağmen özellikle Avrupa ülkelerinin tarihi arşivlerinde önemli bir yere sahip olan İbn-i Sina ayrıca bugün ki tıp dalının önemli temel kaynaklarına da imza atmış nadir bilim adamlarından biri olmuştur.

İbn-i Sina Kimdir?

İbn-i Sina Milat'tan sonra 980 tarihinde Özbekistan'ın Afşan köyünde dünyaya gelmiştir. Tıp, fizik, felsefe ve bilim konusunda uzman bir niteliğe sahip olan İbn-i Sina özellikle tıp ve felsefe alanıyla ilgilenmiş ve her iki alanla ilgili yaklaşık 200 adet kitap yayınlamıştır. Batı ülkeleri ve Özbekistan'ın tarihi kaynaklarında önemli bir konuma sahip olan İbn-i Sina özellikle batı toplumları arasında ''Büyük Üstad'' ismiyle tanınmakta ve derin saygı görmektedir. Ayrıca gerçekleştirdiği birçok çalışması nedeniyle Orta Çağ modern biliminin önderi ve tüm hekimlerin lideri olarak da bilinmektedir. İbn-i Sina özellikle tıp dalında geliştirdiği ve asırlar boyu kuşaktan kuşağa aktarmayı başardığı ve günümüzde tıbbın kaynak eserlerinden biri olarak kabul edilen ''Tıbbın Kanunu'' isimli kitabı sayesinde şöhret kazanmış ve halkının gönlünde taht kurmuştur. Bu eser başta Avrupa ülkelerinde bulunan birçok üniversite olmak üzere birçok ülkelerin üniversitelerinde okutulmuştur. Çok genç yaşlarda ''Kuşyan'' adında bir doktorun yanında tıp eğitimi alan İbn-i Sina ayrıca fizik ve bilim hakkında yaklaşık 240 adet kitap yazmıştır. Eserleri arasında en ünlü olanları ise; felsefe ve fen konuları üzerine yazılmış olan ''İyileşme Kitabı'' ve ''Tıbbın Kanunu'' isimli eserleri olmuştur. Özellikle yaşadığı dönemlerde orta çağ okullarında okutulan bu 2 önemli eser 1650 tarihine kadar eğitim kurumlarındaki ders kitapları arasında yer almıştır.

Ömrünün Son Dönemleri Ve Ölümü

Ömrünün son dönemlerini Ebu Cafer'in hizmetinde geçiren İbn-i Sina burada doktorluk mesleğini devam ettirmiştir. Hatta savaşlarda yaralanan askerlere tıbbi müdahale yapmak amacıyla birçok savaşa katılmıştır. Ayrıca bu dönemlerde Edebiyat ve Filoloji üzerine bir takım çalışmalar yaptıktan sonra bir sefer sırasında ağrı bir hastalığa yakalanarak görevine ve çalışmalarına bir müddet ara vermek zorunda kalmıştır. Hastalığa yakalandıktan sonra durumu iyice ağırlaşan İbn-i Sina vücut direncini de tamamen kaybederek ayakta bile durmakta zorluk çekmiş ve kendisi büyük bir hekim olduğu halde uzatılan tüm tedavi yöntemlerini geri çevirmiş ve kaderine razı olmuştur. Öleceğini anladıktan sonra elinde bulunan tüm mal varlığını fakirlere dağıtmış, tüm köle ve hizmetçilerini serbest bırakmış ve ağır hasta olmasına rağmen öleceği güne kadar elinden Kuran'ı düşürmemiştir. Hastalığının daha da ağırlaşması üzerine Kuran-ı Kerim'i okumaya bırakarak 1037 tarihinin bir Ramazan günü Hamedan şehrinde hayatını kaybetmiştir. Türbesinin bugün halen Hamedan kentinde bulunan İbn-i Sina'nın türbesi günün her saati ziyaret edilmektedir.

YORUM GÖNDER