İletişim Becerisi Geliştirmek İçin tavsiyeler

İş & Finans

12250 yorum

İletişim Becerisi Geliştirmek İçin tavsiyeler

İletişim, insanı hayata bağlayan yegane şeydir. Kişilerin duygu ve düşüncelerini birbirlerine aktarmasına ve birbirlerini anlamalarına iletişim denir. İletişim için kaynak, alıcı, kanal, mesaj ve geri dönüt olmalıdır. Bu unsurlardan biri eksikse iletişim gerçekleşmez  Etkili iletişim kurmak birtakım beceriler gerektirir. Başarılı bir diyalog için  insanların dikkat etmesi gereken birtakım unsurlar vardır. Biz bu unsurlardan bahsetmek istiyoruz.

Etkili iletişim kurmak için beceriler

Kendini tanımak: Kişi kendini tanımazsa ne istediğini bilemez. Amaçlarını anlayamaz, kendini bilmeyen birisi de kendini asla doğru ve etkili ifade edemez.

Açık olmak: Eğer karşınızdakine karşı açık olmazsanız sizin ne dediğinizi anlamayabilir. Herkes imalı konuşmaları anlamak zorunda değildir. Bu nedenle duygularınızı açıkça ifade edebilmelisiniz.  Ne anlattığınızdan ziyade karşınızdakinin ne anladığı önemlidir.

Etkin dinleme:  “iki dinle bir söyle” şeklinde çok güzel bir sözümüz vardır. Bu da aslında dinlemenin önemine yapılan vurgudur.  Karşımızdakini etkili dinlemek için onunla göz kontağı kurmamız, sözlerine hı hı, evet, tabi ki vb sözlerle tepki vermemiz gerekir. Aynı zamanda vücut dilimizle karşımızdakini dinlediğimizi belli etmemiz gerekiyor.

Karşımızdakinin yerine kendimizi koymak: iletişim esnasında karşımızdaki kişi konuşurken ona ne söyleyeceğimizi kafamızda tasarlamak yerine onu gerçekten dinlemek onun yerine kendimizi koymak önemlidir. Böylece onun hissettiklerini daha iyi anlar ve daha etkili bir iletişim kurabiliriz.

Önyargısız olmak: ilk iletişimde karşımızdaki insanlara çeşitli nedenlerden dolayı önyargılı davranabiliriz. Ön yargı iletişimin en büyük düşmanıdır. Bu nedenle hoşgörülü olmak ve karşıdakini anlamaya çalışmak daha doğru bir tutum olacaktır.

Beden dili kullanmak: insanlar anlattıklarının % 80’inin beden dilleri ile anlatırlar. Beden dilimizi doğru kullanırsak çok daha etkili iletişim kurmuş oluruz. Beden dilini kullanırken abartıdan uzak olmamız ve özgüvenli olmamız gerekir.

Özgüven sahibi olmak: Etkili iletişimin altın kurallarından biri de özgüvendir. Özgüveni yüksek insanalr daha rahat ilişki kurarlar. Özgüveninizin gelişmesi için kendinizi yetiştirmeli, eğitmeli ve sosyal olmalısınız.

Hitabet Sanatı: Hitabet sanatına az da olsa sahip olmak etkili iletişimi artıran unsurlardan biridir.  Ses tonumuzu iyi ayarlamak, tek düze olmamak, göz kontağı kurmak, karşımızdaki kişiye de konuşma imkanı vermek, etkili dinlemek geniş bir kelime hazinesine sahip olmak çok çok önemlidir.

Ayrıca iletişim esnasında şunları yapmamalısınız!

  • Emir vermek
  • Ukala konuşmak
  • Karakter yargılamak
  • Lakap takmak
  • Önemsizleştirmek
  • Yargılamak
  • Suçlamak
  • Nutuk çekmek

YORUM GÖNDER