İlişkilerde Kıskançlığı Yenmenin En iyi Yolları

Ev & Yaşam

13730 yorum

İlişkilerde Kıskançlığı Yenmenin En iyi Yolları

Neden kıskanma duygusu hep vardır? Neden hep kıskanırız ya da kıskanılırız. Bu konu da hiç düşündünüz mü? Aslında kıskançlığın asıl nedenini bilmek lazım. Neden sebepli sebepsiz kıskanırız. Kimilerine göre kıskançlık kişilerin birbirine olan güvensizliğinden kaynaklanır. Ama şu var ki insan eşi veya sevdiği kişiye güvenemeyebilir, kişinin kendisine aşırı güvenmesi ya da karşısındakine güvenmemesinden dolayı kıskançlığı artıran sebeplerdendir. İlişkilerde kıskançlığı yenmenin en iyi yollarından biri karşılıklı sevginin gerçekliğine inanmaktır diyebiliriz.

Kıskançlığı yenmenin bir başka şekli, kişinin kendini farklı işlere adapte etmesi. Kendini bazen şımartması! Yani dans kursları, yabancı dil öğrenme, spor yapma gibi farklı aktivitelerle oyalanarak bir nebze olsa kıskançlık duygusundan kurtulabilir. Eşinizi ya da sevgilinizi sürekli rahatsız etmemiş olursunuz, her iki tarafta rahat bir nefes almış olur.

Yaşadığınız ilişkide kıskançlık mutlaka olmalı ama her şeyin kıvamda olması gibi. Aşırısı zarardır. Aşırı kıskançlık mutsuzluğu beraberinde getirir. O yüzden partnerinizi her zaman anlamaya çalışın. Anlamsız kıskançlıklardan kaçınarak partnerinizi üzmemeye çalışın. Her şey kararında olsun.

Kıskançlık bazen kişilerin birlerinin ihtiyacı olduğunda konuşmamalarından da kaynaklanmaktadır. Birbirinizle konuşmayı deneyin her zaman. Konuşma birçok nedeni de yok edecektir. Kıskançlığı konusunda da kendisiyle konuşmanız gerek. Açıkca kıskanılan şeylerin sizi çok yıprattığını, kıskandığınız şeyleri teker teker anlatın ki hem birbirinizi daha rahat anlamış ve ilişkini sekteye uğramamış olur.

Siz kıskandığınız bütün noktaları söyleyin, ben bunları şunları sevmiyorum, bu tür davranışlara, bu tür hal ve hareketlerde çok üzüldüğünüzü dile getirin ve hala aynı şekilde kıskançlık devam ediyor sizi dinlemiyor ve ilişkide gereğinden fazla kıskançlık olduğunu, bu durumda ilişkide çok fazla sorun ve kavgalar olduğunu vurgulayın.

İlişkilerde kıskançlığı yenmenin en iyi yolları saymakla bitmez. Kişiler fikirlerinde inatçı olmamalı her iki tarafı da kabul edebileceği kendi aralarında kurallar belirlemeli ve bu kurallara uymak, karşılıklı beklentilerin daha iyi anlaşılmasını kesinlikle sağlayacaktır.

Tabi kıskançlık da kıskançlığa sebep olan davranış ve hareketlerden de kaçınılmalı. Genelde gülük hayatımızın içinde kıskançlık olur. Bazen bir anda veya akışta hayal kırıklıkları olur. Bu hayal kırıklıklarda da kıskançlık artar. Hayal kırıklığının hemen sebebini bilmek ve öğrenmek gerekir. O yüzden her zaman birbirinizi önemsediğinizi göstermelisiniz, hangi yanlarınızı sevdiğinizi ve takdir ettiğinizi hatırlanmalı ve birbirinize ait olduğunuzu hissettirmelisiniz.

Eş yâda sevgililer kendi aralarındaki bağı güçlendirmediklerinde de kıskançlık oluyor. O yüzden eşler arasındaki bağı güçlendirmek lazım. Birbirinize güven sorununuzun nerden geldiğini araştırın. Bu yüzden birbirinize açık ve dürüst olmalı, iletişim kurabilmeli ve birbirinize ait olma duygusunu güçlendirmeniz son derece önemlidir.

İlişkilerde kıskançlığı yenmenin en iyi yollarında ilişkide ben değil biz duygusunun güçlü olduğu, eşlerin birbirine gerekli ilgi ve saygıyı gösterdiği ve ortak düşüncelerin paylaşıldığı ilişkilerde her zaman kıskançlık duygusundan uzak olunur.

YORUM GÖNDER