İlişkilerde Yaş Farkı Ne Kadar Önemli

Ev & Yaşam

10740 yorum

İlişkilerde Yaş Farkı Ne Kadar Önemli

İlişkide yaş farkı ne kadar önemli sorusu yıllardır kafalarda soru olarak bulunuyor. Arada yaş farkı olması ilişkinizde ne gibi sorunlara neden olacağını düşünüyorsunuz ?

Sizler için yaptığımız araştırmaları paylaşmak istiyorum. Aranızda yaş farkı olan birine aşık olmak çok sık rastlanan bir durumdur. Toplumsal baskı yüzünden bu ilişkiye bir türlü başlayamıyorsunuz. Etik aşağı etik yukarı diye kalıplar içerisine sıkıştırılmış bir toplum olarak yaş farkının da baskılarını toplum içerisinde hissetmek pek de zor olmuyor.

Doğdunuz andan itibaren çevrenizin size aşıladığı yanlış ve doru ikilemleriyle büyüyorsunuz. Göreceli olan bu kavramları herkes kendi düşüncesine göre karşısındakine empoze etmeye çalışmaktadır. Bu nedenle hiçbirimiz doğruyu yanlışı kendimiz görememişizdir. Genel geçer kurallara karşı çıkmak da bir hayli zor hale geliyor. Kadınların kendinden yaşça büyük erkekle evlenmesi normal görülürken erkeğin aynı durumu çok fazla tepki çekmiştir. 8-10 yaşın normal olduğu görünse de bu tez toplumlara göre farklılık gösterebilmektedir. Bizim toplumumuzda da kabul görmüş bu yaş aralığı da özgürlüğümü kısıtlar haldedir. Gençlik yıllarında öğretmene aşık olan onlarca öğrenci vardır. Bunun altıda pek çok sebep vardır. Bunun altındaki neden de yaşı büyük olan öğretmenin idol olarak görülmesidir. Ancak otuzlu yaşlarda bile kendinizden yirmi yaş büyük birine bile aşık olabilirsiniz. Neden sizden yaşça çok büyük birine aşık olduğunuz konusu da psikolojide büyük bir uğraşı haline gelmiştir. Acaba ne olur diye binlerce düşünce kafanızı kurcalar durur. Kendi yaşıtınız birine aşık olurken yaşayacağınız duygulardan hiçbir farkı yok bundan emin olabilirsiniz. Duygu yoğunluğu açısından bir fark göremezsiniz. Bu tür yaş farklılıklarında sıklıkla karşılaşılan durum ise sonucunun ayrılıklarla bitmesidir. Bu ilişkilerin ayrılık nedenleri diğer ilişkilerle çok da farklılık göstermemektedir. Yaşı büyük olan erkeğin baskın bir kişiliğinin olması seçeneği üzerinde durabiliriz.  Erkek yaşı büyük bir bayanla birlikte olduğunda çevre baskıları altında fazlaca ezilir. İkincisi bayanın yaşı büyüdükçe erkek ona yetmediğini düşünür. Bu nedenle isteklerini artık karşılayamadığını düşünmeye başlar.

Kadınlar erkeklere göre daha çabuk olgunlaştıklarından yaşıtlarından isteklerini karşılayabilecek olgunlukta insanlar bulamazlar. Büyük yaştaki erkekler ise bir kadının neler isteyebileceğini bilir ve daha tecrübelidir. Bu nedenle kadınlar büyük erkekleri seçerken zorlanmazlar. Yaş farkı ne olursa olsun ilişkilerde sorunlar genel itibariyle aynıdır. İlişkilerde yaş farkı ne kadar önemli sorusuna bana göre bir öneminin olmadığını düşünüyorum. İnsanların yaşantıları, beklentileri, alışkanlıkları, duyguları, düşünceleri ve idealleriyle alakalıdır. Yaşı büyük olup olgun olmayan binlerce insan vardır. Yaşı küçük ve ya büyük sorun olmaması gereken bir durumdur. Son zamanlarda bu konu sıklıkla gündeme geliyor ve toplum baskısı nedeniyle duygularınızı bastırmak zorunda kalıyorsunuz. Kimin ne diyeceğinizi düşünmeden ilişkinize kendi isteğiniz doğrultusunda yön verin ve toplum baskısından kurtularak mutluluğunuzu baltalamayın.

YORUM GÖNDER