İmplant Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sağlık & Fitness

28480 yorum

İmplant Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

İmplant sonrası beslenme, ağız bakımı ve diş fırçalama nasıl olmalı ! Şişlik, sıcak ve soğuk hassasiyeti neden olur ? Sigara ve alkol kullanımı sakıncalı mı ?

İmplant tedavisi yaptırmak başlı başına bir süreçtir. Bu sürecin başarıya ulaşması için İmplant tedavisinden sonra bazı konulara dikkat edilmesi gerekiyor. Yapılan implantın tedavi sürecine katkıda bulunmak ve süreci hızlı atlatabilmek için yapılması gerekenler;

Şişliklerin giderilmesi

Öncelikle implant uygulaması cerrahi bir işlem olduğu için uygulama sonrası şişlikler olabilir. Şişliklerin giderilmesi için soğuk kompres uygulamak yararlı olacaktır. Yapılan soğuk kompres neticesinde şişliklerin süreci kısalacaktır.

Beslenme

İmplant tedavisi sonrası beslenmeye azami dikkat etmek gerekiyor. Bu süreç içerisinde implantın çene kemiğine kaymasını engelleyen aşırı soğuk ve aşırı sıcak yiyecek ve içeceklerden kaçınmak yerinde olacaktır. Ilık gıdalar tüketmek implant tedavisine yardımcı olur.

Sıcak ve soğuk gıdalar

İmplant tedavisinden sonra birkaç gün içerisinde kesinlikle sıcak ve soğuk gıda alınmamalıdır.  İmplant tedavisini yapan uzman doktorun sizi gönderirken ilk isteyeceği konu bu olacaktır. İlk birkaç gün sıcak ve soğuk yiyecek ve içeceklerden uzak durmanız çok önemli.

Sert gıdaların tüketimi

İmplant tedavisi cerrahi bir işlemdir. Bu nedenle çene içerisinde implantın yerleştirilmesi için kesilen damağın kapanması beklenir. Kısa sürede kapanabilmesi için bu bölgeye baskı yapacak yiyeceklerden uzak durmak gerekiyor. Bu nedenle özellikle sert yiyeceklerden dikişler alınana kadar uzak kalınmalı.

Sigara kullanımı

İmplant tedavisine başlamadan önce uzman  doktorlar hastanın sigara kullanımını en aza indirmesini hatta kesmesini isterler. Sigara kullanımı implant tedavisinden sonra ağız içerisinde oluşan yaraların iyileşme sürecini uzatmaktadır. Bu nedenle de enfeksiyon kapma riski artmaktadır. İyileşme sürecinde sigara içilmesi ve alkol alınması implantın kemik ile bütünleşmesini yavaşlatacaktır. Tedavi sürecinin hızlıca atlatılabilmesi için sigara ve alkol alınımının kesilmesi gerekmektedir.

İlaç kullanımı

İmplant tedavisinin yapılabilmesi için yapılan cerrahi müdahele sonucunda oluşan ağız içi yaraların bir an önce iyileşmesi ve yaralardan kaynaklanan ağrıların azaltılması için hekim tarafından verilen ilaçların kullanımı çok önemlidir. Doktorun önerdiği zaman ve süreler içerisinde ilaçların kullanımı önem arz etmektedir.

Ağız bakımı

İmplant  tedavisinden sonrada ağız temizliğine ve hijyenine önem verilmelidir. Özellikle ilk 48 saat önemlidir. Bu sürede ağız bakımına özen gösterilmelidir. Doktorlar genellikle bu süre içerisinde ağız içerisindeki yaraları ve dikişleri zorlayıcı şekilde temizlik yapılmasını önermezler. Ağız içerisinde oluşan yaralardan dolayı tükürük oluşumu artacaktır. Ağız içerisinde oluşan tükürüklerin zorlamadan ve yumuşak hareketlerle dışarı çıkarılması gerekmektedir. Doktorun tavsiye ettiği şekilde gargara ve ağız içi sıvıları kullanılmalıdır.

Diş fırçalama

İmplant uygulaması öncesi olduğu gibi sonrasında da dişleri fırçalamak gerekmektedir. Yalnız burada dikkat edilerek konu ise fırçalama işleminin implant uygulanan dişlere yapmamaktır. Diğer dişleri fırçalamamız gerekir. İmplant uygulanan dişlerin yerine tam oturması için zaman geçmesi gerekmektedir. Onları yerlerinden oynatacak hareketlerden kaçınmamız gerekmektedir.

YORUM GÖNDER