İmplant Tedavisi İyileşme Süresi

Sağlık & Fitness

16460 yorum

İmplant Tedavisi İyileşme Süresi

İmplant tedavisi sonrası iyileşme süresi nedir ? İmplant tedavisi yapılan diş ne kadar sürede iyileşir ? İmplant tedavisi yapılan dişin ağrıması normal mi ?

İmplant tedavisi her ne kadar iyileşme süresi diğer yöntemlere göre uzun olsa da diş hekimleri tarafından tavsiye edilen en ideal ve sağlıklı yöntemlerden biridir. Hastanın ilk muayenesi ve filmlerin çekilmesinin ardından çene kemiği sağlıklı ve güçlüyse doğrudan implant operasyonuna geçilir. İmplant operasyonu başarı ile tamamlandıktan sonra 3 ila 5 ay beklenir. Bu esnada implant yani titanyumdan yapılmış olan protez çene kemiğine kaynamış olur. Bu süre tamamlandıktan sonra diş eti tekrar açılır ve implant üstüne porselen ya da zirkonyumdan imal edilmiş diş yerleştirilir. Bundan 48 saat sonra doğal dişinizmiş gibi implant dişlerinizi kullanabilirsiniz. İmplantın yerleştirildiği dişin üzerindeki et dikişli olacağı için  kısa bir süre kabuklu ve sert yiyecekler tüketmemeniz gerekir. Diş bakımından başka dikkat etmeniz gereken bir husus yoktur.

Çene Kemiğinin yeterli olmadığı durumlar

Eğer çene kemiği yeterli kalınlıkta değilse, çene kemiğine greft uygulaması yapılır. bu uygulama ile çene kemiği kalınlaştırılır. Greft uygulaması kemiğin kalınlaştırılması için yapay kemik kullanılması yöntemidir. Çene kemiği güçlü olmayan hastalarda implant operasyonu ve tedavi süreci daha uzun sürecektir. Çünkü ilk olarak kemiğin güçlenmesi gerekir. Çene kemiğinin yapay kemikle kaynaşması için gereken süre 3 ila 5 ay civarında sürmektedir. Aslında gelişen teknoloji ile greft daha kısa sürede kaynamaktadır. Aynı şekilde çene kemiğine takılan titanyum implant da 1 aya kadar kaynamaktadır. Ancak piyasada hala yaygın olan implantlar uzun sürede kaynayan implantlardır. Sonuç olarak çene kemiği zayıfsa greft uygulanmışsa ortalama 4 ay, implantın kaynaması için de ortalama 3 ay gerekir. Toplamda 6-7 ayda implantlarınız tam anlamıyla görevine başlamış olur. Bu sırada hayat kalitenizde herhangi bir bozulma gerçekleşmez.

YORUM GÖNDER