İmplant Tedavisi Ne Kadar Sürer ?

Sağlık & Fitness

12990 yorum

İmplant Tedavisi Ne Kadar Sürer ?

İmplant tedavisi ne kadar ve kaç gün sürer ? İmplant tedavisinin aşamaları nelerdir ? İmplant operasyonu ve sonrası hakkında sizler için araştırma yaptık, detaylar bildiriyo.com'da

Teknolojinin gelişmesinden kaynaklanan tıptaki ilerlemeler neticesinde tıbbi operasyonların süreleri gün geçtikçe kısalmaktadır. Önceleri basit bir cerrahi operasyon için birkaç gün süre verilmekte idi şimdi aynı operasyon 2-3 saat içerisinde tamamlanmakta ve hasta evine gönderilmektedir.

Günümüz modern insanın sorunlarından biriside diş sorunlarıdır. Bu soruna çözüm arayan tıp dünyası implant uygulamalarını geliştirmiştir. İmplant tedavisi kişinin çürüyen ya da çekilen dişi yerine protez diş takmayı kolaylaştıran yeni bir yöntemdir. İmplant uygulamaları kolay, zahmetsiz ve verimi yüksek bir uygulamadır.

İmplant uygulaması için gelen hastalarda yapılan işlemler ve süreçler şu şekildedir;

Birinci aşama hastanın muayenesidir, Bu aşamada hastanın implant uygulamasına uygun olup olmadığının kontrolleri yapılır.  Uzman doktorların değerlendirmesine tabi tutulan bu sonuçlar neticesinde hasta için karar verilir. Sonuç olarak implant uygulamaya elverişli ya da elverişsiz diye alınan karar hastaya bildirilir. Her iki durum için hastaya aydınlatıcı bilgilendirme yapılır. Eğer hasta implant uygulamasına uygun değilse neden implant uygulanamayacağının hastaya izahı yapılır.

Birinci aşamayı geçen hasta üzerinde gerekli tetkikler yapılır. Tek bir diş için mi uygulama yapılacak yoksa birden fazla diş için mi implant uygulaması yapılacak buna hasta ile birlikte karar verilir. Bu süreçte hastanın ağız ve diş röntgeni çekilerek hastaya yapılması gerekenler ve yapıldıktan sonra nasıl bir ağız ve diş yapısına sahip olacağı anlatılır.

Bu çekilen röntgenin sonucuna göre diş hekimi uygulayacağı malzemelerin belirlemesini yapar.

Takılacak implantın cinsi uzunluğu, kalınlığı ve implantın üzerine takılacak protez dişin büyüklüğü ve uzunluğu gibi önemli konulara karar verilir. Kararlaştırılan malzemelerin hazırlanması ve temin edilmesi için geçen süreyi hesap ederek hastaya belli bir tarihe randevu verir.

Burada tedavi sürecini uzatacak bir durum çene kemiğinin ince olması ve bu nedenle çene kemiğinin kalınlaştırılması işlemidir. Eğer çene kemiği kalınlaştırma işlemi yapılması gerekiyorsa bu süreç uzun sürecektir. Kalınlaştırmak için çene kemiğinin yapısı ve özelliğine bağlı olarak 6 ile 8 ay süre almaktadır.

Eğer böyle bir durum söz konusu değilse malzemelerin hazırlanması ve gerekli hazırlığın yapılması çok uzun sürmeyecektir. En geç bir hafta içerisinde tedaviye başlanılacaktır.

Süreçlerin ilerlemesinden sonra hazırlanan protezler ve implant hastaya takılacaktır. Hasta belirlenen zamanda gelir ve implant uygulamasına geçilir.

İmplant Operasyonu

Bu uygulama cerrahi bir operasyon olacağı için hastaya lokal anestezi uygulanır. Bu sayede hastanın operasyon sırasında oluşacak acıyı duyması engellenecektir. Bazı hastalarda çok nadir olarak genel anestezi uygulaması gerekebilmektedir. Anestezinin etkisi ile uyuşan bölgede cerrahi operasyona başlanır. Öncelikle implant takılacak yer açılır. Oraya implant yerleştirilir. İmplantın yerleştirilmesinden sonra üzerine protez diş monte edilir. Açılan yer dikilerek kapatılır. İmplant kapatılan yerin içinde kalacak şekilde dikiş atılır. Bu işlemler sırasında hastaya lokal anestezi uygulandığı için yapılan işlemleri görmekte ve anlamaktadır. Ama acı hissetmemektedir.

Cerrahi işlemlerin tamamlanması 40 dakika ile 2 saat arasında sürmektedir. Operasyon sonunda hastaya gerekli açıklamalar ve yapması ve yapmaması gereken uyarılar söylendikten sonra hasta evine gönderilir.

Operasyon Sonrası

Cerrahi işlemlerin bitmesinden sonra bekleme süreci başlamıştır. İyileşme süreci hastanın çene yapısına bağlı olarak 6 hafta ile 6 ay arasında olabilir. Geçen bu süre içerisinde hasta zaman zaman genel kontrollerin yapılması için çağrılır. Ters giden durumun olup olmadığının kontrolü için röntgen çekimi isteyebilir. Uygulanan implantın çene ile uyum sağlayıp sağlamadığı, diş köklerinin durumları uğradıkları değişiklik bu süreçte hekim tarafından kontrol edilir.

YORUM GÖNDER