İmplant Tedavisinde Başarı Oranı

Sağlık & Fitness

10770 yorum

İmplant Tedavisinde Başarı Oranı

İmplant tedavisinde başarı oranı oldukça yüksektir. İmplant tedavisi diğer diş tedavilerine göre daha zor yapılan ancak daha uzun süre çözüm sunan ve uzun vadede daha az maliyetli bir tedavi yöntemidir.

İmplant uygulamasının yan etkileri de oldukça azdır. Başka dişlerden destek almaz dolayısıyla diğer dişlerin düzenini bozmaz. Çok daha güzel görünürler ve hemen hemen tüm diş eksikliklerinde kullanılırlar. İmplant tedavisinde başarıyı artıran ve azaltan bazı faktörler vardır.

İmplant tedavisinde başarıyı azaltan etkenler

  •     Diş hekiminin tecrübesiz olması

  •     Kullanılan implantın doğru seçilmemesi (ağız yapısına uygun implant seçilmelidir)

  •     İmplantın kalitesiz bir markadan seçilmesi

  •     İmplant uygulaması yapılacak kliniğin fiziksel şartlarını eksik olması ve personel yetersizliği

  •     İmplantların uygulanacağı çene kemiğinin zayıf ve dar olması

  •     Hastanın başka hastalıklarının olması

  •     Hastanın sigara ve alkol tüketiminin yüksek olması

İmplant Tedavisinde Başarıyı artıran etkenler

Hekimin tecrübeli ve alanına hakim olması, hangi implantı kullanacağını iyi bilmesi, hastanın çene kemiğinin güçlü ve dayanıklı olması. Hastanın implantın başarısını düşürecek herhangi bir hastalığının olmaması… Olarak sıralanabilir. İmplant operasyonu sonrasında en önemli faktör ise diş bakımının düzenli yapılmasıdır. Diş implantı yaptıranların diğer insanlara göre diş ve ağız bakımına çok daha fazla dikkat etmeleri gerekmektedir. İyi bakılmış dişler uzun yıllar size sorun çıkarmazlar.

İmplant Tedavileri son 15 yıldır yoğun olarak uygulanıyor. İstatistiklerin gösterdiği rakamlara göre yapılan her 100 implant uygulamasının 982i başarı ile sonuçlanıyor. Yani başarı oranı neredeyse %100 Bu yüzden fazla endişelenecek bir durum yok! Çünkü ülkemizdeki klinikler arasında kendini kabul ettirmiş kurumsal klinikleri seçerseniz implantınızı 30 yıl boyunca kullanabilirsiniz.

YORUM GÖNDER