İmplant Tedavisinin Aşamaları

Sağlık & Fitness

13010 yorum

İmplant Tedavisinin Aşamaları

İmplant yapımı ne kadar sürer? Diş implantı kaç günde yapılır? İmplant tedavisinin aşamaları nelerdir ? Detaylar bildiriyo.com'da..

Günümüzde tıbbi operasyonların sürelerinin kısalmış olmalarına rağmen bazı tedaviler vardır ki tedavinin tam olabilmesi için belli süreçlerin geçirilmiş olması gerekmektedir. Her tedavi sürecinde olduğu gibi İmplant  tedavisi de belli bir sürece bağlı kalınarak yapılmaktadır.

İmplant uygulamasında zaman önemli midir? İmplant tedavisinin uygulama zamanı dişin kaybedilmesinden ne kadar sonra yapıldığına göre değişir. Dişin kaybediliş zamanına bağlı olarak iki tür implant tedavisi zamanı vardır.

Birinci durum; dişin çekilmesinin akabinde implant uygulamasıdır. Bu durumda diş kurtarılamayacaksa ve çekilmesi gerekiyorsa hastanın istediği ve doktorun onayı ile çekilince zaman kaybetmeden implant tedavisine başlanılır.

İkinci duruma ise ; diş önceleri kaybedilmiştir, yani çürüme sonucu çekilmiştir.  Çekim zamanının üzerinden aylar hatta bazen yıllar geçmiştir.

Yapılan implant tedavilerinin zamanları incelendiğinde hastaların çoğunluğunun ikinci durum kategorisine girdikleri gözlenmektedir.

İmplant tedavisinin uygulama süreçleri ise şunlardır;

Birinci adım: Muayene sürecidir. Bu adımda kişinin implant tedavisi için uygun yapıya sahip olup olmadığı araştırılır. Sağlık durum araştırılması sürecidir. Bu süreçte yapılan kontrollerin sonucunda tedaviye başlanılır, yada hiç başlanılmaz.

Bu adımı geçen hasta diğer adımlar için hazırlanır.

İkinci adım:  bu adımda çene kemiğinin kontrolü yapılır. Çene yapısının röntgeni çekilir. Çekilen röntgenin amacı çene kemiğinin implant yerleşimi için yeterince kalınlığa sahip olup olmadığının belirlenmesi ve protez diş için kalıp oluşturulması için ön bir bilgi vermesidir. Çene kemiği kalınlığı yeterli değilse bu adımda çene kemiğinin kalınlaştırılması işlemi uygulanır.

Çene kemiği kalınlaştırma işlemi gerekli ise yapılır, değilse implantın kalınlığı, boyu, ne tür bir implant kullanılacağı hekim tarafından seçilir, operasyon günü için hazır edilir.

Üçüncü adım:  bu adım implantın çene kemiği içerisine yerleştirilmesi aşamasıdır. İmplant tedavisinin cerrahi olarak hastaya müdahale edildiği zaman dilimi bu aşamadır. Çok uzun sürmez 30-40 dakikalık cerrahi müdahale sonucunda implant(vida) çene kemiğine sabitlenir. Çenede açılan yer dikiş ile kapatılır.  İmplantın kemik ile bütünleşe bilmesi için belli bir süre geçmesi gerekmektedir. Bu süre 1 ile 3 ay arasındadır.

Dördüncü adım: bu adımda hastanın çene yapısına uygun olarak protez diş üretimi gerçekleştirilir. Ağız yapısı, çene durumu, yan dişlerin diziliş pozisyonları göz önüne alınarak protez diş için veri oluşturulur. Protez dişin şekli, büyüklüğü, rengi bu aşamada belirlenir. Protez dişin yapılacağı malzemelerin titizlikle belirlendiği bu aşama sonunda diş kişiye özel olarak laboratuar ortamında üretilir. Protez diş üretimi için genellikle porselen yada zirkonyum kullanılır. Bu aşamada verilecek kararlar ve alınan ölçüler neticesinde diş üretileceği için bu aşama çok önemlidir. Üretim kişiye özel olduğu için üretilen ürünler başka kişiye uyarlanmayacaktır. O nedenle yanlış ve hatalı üretilen protezler kullanılmaz bu nedenle bu aşamada her şey titizlikle halledilir.

Beşinci adım:  daha önceden yerleştirilen implant üzerine protez dişin takılması aşamasıdır. Daha önceden hastanın isteği ve doktorların yönlendirmesi ile belirlenen ve uzman personelin özel olarak ürettiği protez diş takılır. Uzman doktorun verdiği karar doğrultusunda protez dişler ya yapıştırma yöntemi ile yada vidalama yöntemi ile implant üzerine yerleştirilir.

Her tedavi sürecinde olduğu gibi implant tedavisi de kişinin fizyolojik yapısına bağlı olarak uzayıp ya da kısalabilmektedir. Her ne uzunlukta olursa olsun sürecin sonucunda insan yeni bir uzuv kazanmaktadır. Bu uzuv ise yaşam kalitesini etkileyen önemli bir uzuvdur. O nedenle tedavi sonrası doktorların tavsiyelerine uyulması gerekmektedir. İmplantın çene kemiği ile bütünleşip en iyi verimin alınabilmesi için implant tedavisi sonrası uyulması ve uygulanması gerekenleri harfiyen uygulamak gerekmektedir.

 

YORUM GÖNDER