İnsanlığın Ortalama Yaşam Süresi Arttı mı ?

Sağlık & Fitness

13290 yorum

İnsanlığın Ortalama Yaşam Süresi Arttı mı ?

Dünya'da ortalama yaşam süresi kaç yıl ? İnsanlığın yaşam süresi arttı mı ? Türkiye'de bir insanın ortalama yaşam süresi nedir ?

Eskiden bir kitap okumuştum. Kahraman  birinden bahsediyordu. “ Çok uzun yaşamıştı, tam 35 yaşında öldü. “

Gerçekten de birkaç  yüz yıl önce 40 yaşında ölenlere yaşlı gözüyle bakılıyordu.  Oysa 20, yüzyılın büyük şairi Cahit Sıtkı Tarancı 35 yaşı yolun yarısı olarak tanımlar. Günümüzde ise daha da farklı şeyler konuşuluyor.

Aslında çoğumuzun aklından geçmiştir. Gerçekten İnsanlığın yaşam süresi arttı mı, görünen o ki anneanne babaannelerimize  göre daha uzun yaşıyoruz.

Dünya Sağlık örgütü yaptığı açıklamalarda yaşam süresinin ciddi şekilde uzadığını hatta 2020 yılında ilk defa 60 yaşından daha yaşlı olanların 5 yaş altı nüfusu geçeceğine dikkat çekiyor.

Dünyada aşı ve antibiyotikler, hastane doğumları ve yeni doğan sağlık hizmetleri sayesinde bebek ölüm oranları dramatik şekilde düşmüş durumda. Bu sağlıklı ve daha iyi koşullarda hayata sağlam başlayan bireylerin ilerleyen yaşlarda da daha sağlıklı olmasını beraberinde getiriyor.

Veba gibi, verem gibi kitleleri yok eden hastalıklara çare bulunması da, insan ömrünü uzatan faktörler arasında sayılıyor.

Önleyici Tedbirler

Aslında çok güzel görünen ortalama insan ömrü artışının getirdiği başka problemler var. Yaşlanan nüfus gelişmekte olan ya da az gelişmiş ülkelerde yoğunlaştığından, uzayan ömür yanında sağlık sorunlarını da beraberinde getiriyor. Bu nedenle dünyada sağlık sisteminin önceliği, yaşlanmayla gelen kronik hastalıkların yakalanılmadan önlenmesi. İleri yaş grubunda Alzheimer, demans,  kalp krizi, akciğer sorunları ve duyma-görme problemleri arttığından, bu konulara dikkat çekilmesi gerekiyor.

Dünyada  sigara kullanımı, sağlıklı beslenme ve spor konularında artan bilinç ortalama ömrün uzamasını sağlamış durumda. Ülkemizde artan yaş ortalaması ile yaşlı bakımı yapan aile fertlerine maaş bağlanması, kimsesi olmayan yaşlıların bakımlarının devlet tarafından üstlenilmesi ve evde bakım hizmetlerinin yaygınlaşması, ileri yaş grubunun daha kaliteli bir hayat sürmesine olanak tanıyor.

Ülkemizde de 1960lı yıllarda 50,3, 1980 li yıllarda 60,3 olan ortalama ömür şu an 75 civarında. Japonya ve Norveç gibi gelişmiş ülkelerde 85 li ortalamalardan bahsediliyor. Yaşam sigortası eğrileri artık 120 yaş üzerinden hazırlanıyor.

Sonuç olarak, şu anda dünyanın 1/7 si 60 tan daha yaşlı iken, 2050 yılında 1/5 ‘i 60 yaş üstü olacağından İnsanlığın yaşam süresi arttı mı sorusunun cevabının net olarak evet olduğunu gözlemleyebiliyoruz. Herkese sağlıklı ve mutlu uzun ömürler dileğiyle..

YORUM GÖNDER