Instagram Özel Mesaj (DM) Nedir ve Nasıl Atılır?

Bilim & Teknoloji

5569315 yorum

Instagram Özel Mesaj (DM) Nedir ve Nasıl Atılır?

İnstagram'da direkt mesaj olarak da bilinen DM özelliği nedir ? Direct mesaj kullanılarak nasıl gönderilir...

Son zamanların en çok kullanılan sosyal paylaşım sitesi olan instagram, sevdiklerinizle en güzel fotoğrafları ve videoları paylaşmanıza olanak sağlıyor. Her geçen gün yeni bir uygulama eklenen bu sitede aynı zamanda direkt mesaj olarak da bilinen DM, özelliği de mevcut.

Instagram Direct Message Nedir?

Özel bir mesajlaşma hizmeti olan DM, herkese açık olmasını istemediğiniz fotoğraf ve videoları sadece sizin belirlediğiniz üyelere, aile bireylerine ve arkadaşlarınıza gönderme olanağı veriyor. Çektiğiniz bir fotoğrafı sadece sizin seçtiğiniz kişilerce görülmesini istiyorsanız İnstagram Direct özelliğini kullanabilirsiniz. Bu yeni özellik, sayfanızın sağ üst köşesinde bulunan bir ikon sayesinde kolayca açılıyor. Aynı zamanda bu ikona tıklayarak arkadaşlarınızın size gönderdiği mesajlara da ulaşabiliyorsunuz.

Paylaşmak istediğiniz görüntüyü düzenledikten sonra, herkesin görmesini arzu etmiyorsanız sağ üst köşedeki bu ikona tıklayıp direkt özelliğini kullanarak sadece sizin belirlediğiniz kişilere iletebilirsiniz. Bir seferde 15 tane mesaj gönderme imkanı tanıyan bu özelliği kullanırken, direkt listenizde bulunan kişileri listeden hızlı bir şekilde seçip, mesajlarınızı gönderebiliyorsunuz. Yine mesajın iletildiği kişi eğer çevrimiçi durumdaysa, mesajın okunduğu da yanan yeşil bir ışıkla size gösteriliyor. Mesajda iletilen fotoğraf ya da videonun arkadaşınızca beğenilmesi ya da yorum yapılması durumunda da bu size anlık olarak bildiriliyor ve bu şekilde görüntünüzle ilgili her yenilikten eş zamanlı haberdar oluyorsunuz.

Dm Mesaj İnstagramda Nasıl Gönderilir?

 • Ana ekrandayken sağ üst köşede bulunan DM ikonuna tıklayın.
 • Bu ikon direct mesaj göndermenizin yanında, size gelen mesajları ve bildirimleri de görmenize olanak sağlıyor. Eğer daha önceden kalan bir direkt mesajlarınız varsa bu mesajlar da orada görünüyor.
 • İkona tıkladığınızda bir artı (+) işareti karşınıza çıkıyor. Bu işarete tıklandığında istediğiniz görüntüyü yükleyebilmeniz için bir sayfa açılıyor. Galeriden alacağınız resimlerin yanında, yeni bir resim de çekerek yükleyebiliyorsunuz. Eğer göndereceğiniz ileti bir video ise oradaki video ikonuna tıklıyorsunuz.
 • Video veya fotoğraf yüklendikten sonra sağ üst köşedeki tik (✓) işaretine tıklıyorsunuz ve ilerlemeye devam ediyorsunuz. Yeni açılan sayfada açıklama bölümüne mesajınızı yazdıktan sonra “kime” kısmından bu mesajı göndereceğiniz kişiyi belirliyorsunuz. Mesajın iletileceği kişi takipçinizse işiniz daha kolaylaşıyor. Takip edilmeyen bir kişiye mesaj göndermek için de profil resimlerinden doğru kişiyi seçmeniz gerekiyor.
 • Mesajı kime göndereceğinizi de belirledikten sonra sağ üst köşedeki onay bölümüne tıklayarak işlemi gerçekleştiriyorsunuz.

Yorumlar

 1. Author

  instegramda mesaj sınırı var mı ? varsa ne zaman tekrar mesaj göderebilirim ?

  Author

  bir sey soracagim profilim herkese acik bana takip etmedigim insan mesaj attiginda bana direk gelir mi yoksa su kisi size mesaj gondermek istiyor mu der? lutfen acil yardimi olun

  Author

  Ceren olmuyorr

  Author

  Mesaj ikonuna tıklayınca veya bir sefer sağa kaydırınca olur

  Author

  Instegramda ust uste nasil kalp atilir

  Author

  cok yardimci oldu tesekur ederim ;)))

  Author

  peki pc den giriş yapılınca nasıl dm atılır

  Author

  Instagramda yanlış kişilere atılan mesaj kişiler görmeden silinebilir mi

  Author

  Kişilere direk resimli mesaj gönderiyorum kişiler görmüyor sorun nedir acaba

  Author

  sadece sen ve konuştuğun kşi mesajalrı görebilir

  Author

  ana sayfada dm mesajlari var ve bu bana gelen mesajlari herkes gorebilirmi yoksa sadece benmi gorebilirim

  Author

  salam xahis edirem komek edin drecte yazilan mesajlar telefonun harasindasa gorsene biler silenden sonra?? ve yaxud sekiller???

  Author

  instagram degisti icin masaj nasil atilir bilmiyorum yardimci olursaniz sevinirim tesekkurler

  Author

  msj görüldü yü görmedim ama instağrama giriyor karşı taraf okumadımı veya görmüyormu yardımcı olursanız sevinirim

  Author

  Birine directe ile mesaj göndermişem.özüm de daimi çevrimiçi ola bilmirem.günde 4-5 defe vi diye girib çıxıram.men nece bilimli o adam benim mesajını oxuyub ya oxumayıb? Oxusa yaşıl işıq görsencek?

YORUM GÖNDER