İnternetin Faydaları ve Zararları

Bilim & Teknoloji

72124 yorum

İnternetin Faydaları ve Zararları

Çok tartışılan bir konu olan İnternetin Faydaları ve Zararları hakkında bilgi sahibi olmak için yazımızın devamını mutlaka okuyun !

Teknoloji çağında yaşadığımız bugünlerde en önemli buluşlardan bir tanesi de internettir. İnternet üzerinden ise artık her bilgiye ve belgeye ulaşmak da mümkün hale geldi. Dünyanın neresinde olursa olsun her türlü bilgi internet üzerinden bir tık ötede yer alıyor. Aslında böyle konularda internet gerçekten faydalı bir hale gelse de internetin korkutucu yönleri de bulunuyor. Özellikle anne ve babaların korkulu rüyası haline gelen internet kötü amaçlı kullanıldığı zaman oldukça büyük zararlar verebiliyor. Başta çocuklarımız olmak üzere kendimizi bile internetten gelecek kötülüklere karşı korumak için ise internetin faydaları ve zararları hakkında mutlaka bilgi sahibi olmalıyız.

Aile ve Sosyal Araştırmalar Genel Müdürlüğü’nün yaptığı araştırmalar neticesinde internet başında geçirilen aşırı zaman vakit kaybına neden oluyor. Ayrıca sadece internet başında geçiren kişinin değil, o kişinin ailesine de zarar verdiği ortaya çıkıyor. Uzmanlardan yapılan açıklamaya göre ise Türkiye’de git gide büyüyen bir internet nesli yetişiyor. Bu da zararları taraflarından bakıldığı zaman da aslında aile ortamının yavaş yavaş kaybolduğu gözleniyor.

İnternetin faydalı, temiz ve yararlı olması adına kullanmayı öğrenmek ve yanlışları bilmek çok önemlidir. Bu yüzden de doğru bilgiler ile interneti kullanmayı öğrenmek gerekmektedir. İşte başta çocuklarımız olmak üzere kendimizi de kötü alışkanlıklardan kurtarmak için internetin faydaları ve zararları;

İnternet Dünyasının Faydalı Bilgileri

Teknoloji çağına ayak uydurmak adına gelişen internet sistemi sayesinde de insanlara oldukça yararı sağlanmaktadır. Özellikle iş hayatında etkili kullanılan internet, sosyal medya siteleri, alışveriş siteleri gibi pek çok web sitesi sayesinde de etkili kullanılmaya devam edilmektedir. İnternet faydalı kullanılmak istenildiği zaman kısa bir süre içerisinde bilgilere hızlı bir şekilde ulaşılmasını, gidilemeyen ya da görülemeyen yerler hakkında bilgi sahibi olunmasını, eğlenceli vakitlerin geçirilebilmesini, sosyal medya hesapları üzerinden iletişime geçebilmeyi, görsellik ve bilgi paylaşımı açısından etkili kullanımı ve başta insanları olmak üzere farklı ülkeleri de birbirine yakınlaştırmaktadır.

Yukarıda belirtilen faydalı bilgilerin tamamı interneti de faydalı bir şekilde kullanmaktan geçmektedir. Kişi her ne kadar internet üzerinde faydalı bilgiler yer alsa da kötü alışkanlıklarından vazgeçemediği zaman bu bilgileri de kötü amaçlı da kullanabilmektedir. Bu durum tamamen kişilerin niyeti ile ilgilidir.

İnternet Dünyasının Zararlı Bilgileri

İnternet üzerinden yeri geldiği zaman faydalı bilgiler yer alsa da aslında internet uzun süre vakit geçirilebildiği zaman da bir zarara neden olmaktadır. İnternet dünyasının zararları arasında ise gereğinden fazla kullanıldığı zaman vakit kaybı, içerikleri bakımından oldukça zararlı olan web sitelerinin çocukların ya da yetişkinlerin ruh halini bozması, özellikle internet üzerinden oynanan online oyunların zaman içerisinde insanları şiddete yönlendirmesi ya da kötü alışkanlıkların edinmesini sağlaması, internet üzerinden geçirilen zaman içinde aile ile iletişiminin ve paylaşımın git gide azalması, yine uzun zaman boyunca internet başında geçirilen zaman neticesinde kişilerin bel, göz, boyun ve el bileklerinde de çeşitli rahatsızlıkların ortaya çıkmasına neden olmaktadır.

Yorumlar

 1. Author

  KISA OLMUŞ :|

  Author

  bence güzel ama az bilgi var 5,10 madde olabilirdi

  Author

  İyi

  Author

  bilgiler güzel ve öz yani kısa paragraf isteyen bu siteden yararlanabilir

YORUM GÖNDER