iOS 9 Hakkında Bilinen Her Şey

Bilim & Teknoloji

9231 yorum

iOS 9 Hakkında Bilinen Her Şey

iOS 9 işletim sistemi hangi cihazları destekliyor ? iOS 9 ile gelecek yeni özellikleri sizler için inceledik !

Amerikan elektronik devi Apple, popüler telefon serisi iPhone ve tablet serisi iPad için sonunda iOS 9 işletim sistemi yayınlamaya hazırlanıyor. Şimdilik iki adet beta sürümü yayınlanan iOS 9 özellikleri hakkında bilmeniz gereken her şey bu yazıda.

Öncelikle hangi cihazlar iOS 9’u destekliyor? iPhone 6 Plus, iPhone 6, iPhone 5s, iPhone 5, iPhone 5c, iPhone 4s, 5. Nesil iPod Touch, iPad Air 2, iPad Air, iPad 4, iPad 3, iPad 2, iPad Mini 3, iPad Mini 2 ve iPad Mini iOS 9’u destekleyecek cihazlar. Özetle iOS 8’i çalıştırabilen tüm cihazlar iOS 9’u da destekleyecek.

iOS 9’un yeni özelliklerinin yanı sıra iPhone 4s gibi artık eski kabul edilen cihazlara yönelik performans iyileştirmelerini de içerecek olması, yeni sürümü daha da cazip kılıyor.

iOS 9 ile gelecek yeni özellikler ise şu şekilde;

iPad’ler Multitasking Kullanabilecek: iOS 9 ile beraber artık iPad’lerinizde aynı anda iki uygulamayı da aynı ekranda çalıştırabileceksiniz. Ayrıca artık video izlerken video uygulamasında kalmak zorunda da değiliz. Siz başka bir uygulamada gezinirken videonuz da ekranınız bir köşesinde oynatılmaya devam edecek.

Newsstand Uygulaması Yerini News Uygulamasına Bırakıyor: Böylece güncel haberleri kontrol etmek istediğinizde sadece ilgilendiğiniz konularla ilgili başlıkları görebileceksiniz. Ayrıca eklenen animasyon ve slaytlar okuma keyfinizi arttıracak öğelerden bazıları.

Passbook Uygulaması Wallet Adını Alıyor: Artık kredi kartlarının haricinde ön yüklemeli kart, ödül puan kartları ve mağaza kartlarını da destekleyecek olan Wallet beraberinde Apple Pay’in de iyileşmesini sağlıyor. Bugüne kadar sadece ABD’de kullanılabilen Apple Pay önümüzdeki aydan itibaren Birleşik Krallık’ta da kullanılabilecek.

Siri Daha Da Zekileşecek: iOS 9 ile beraber yeni bir görünüm kazanıp Apple Watch’taki sürümüne benzeyen Sirinin Türkçesi her ne kadar biraz “kıt” da olsa İngilizce Siri günlük işlerinizin çoğunda size zaten yardımcı oluyordu. Bundan sonra hava durumu ve trafik gibi şartları otomatik olarak inceleyip cevaplarını ona göre verecek olan Siriye, size gelen bir mail’i “Bunu eve döndüğümde hatırlat.” gibi komutlar da verebileceksiniz. Sabah uyandığınızda kullandığınız ilk uygulamayı size daha kilit ekranındayken açma imkanı verecek olan Siri ayrıca kulaklıklarınızı taktığınızda size müzik çalmayı da önerebilecek.

Maps Uygulaması Ulaşım Ağı Desteği Kazanacak: Başta Baltimore, Berlin, Filadelfiya, Londra, Meksiko, New York, San Francisco, Şikago, Toronto ve Washington DC’de kullanıma açılacak olan bu yeni özellik ile kullanıcılar otobüs, tren, metro ve feribot seferlerini takip edebilecek. Zamanla çok daha fazla şehir ekleyeceklerini de özellikle belirttiler sunum sırasında.

Notes’ta Çizim Yapmak ve Liste Eklemek Mümkün Olacak: Not tutma olayını bir adım daha ileriye taşıyarak taslak çizimler ve yapılacaklar listesi oluşturma özelliği eklenen ve biraz daha görsellik kazanan Notes uygulaması da iOS 9’da yerini alacak.

Yeni işletim sistemi ile ilgili yeni gelecek olan özelliklerin sistemin çıkışında görülmesi bekleniyor.

Yorumlar

  1. Author

    Bence IOS 9 yeterli değil. Dahada geliştirilmesi lazım. Ben bu şekilde düşünüyorum..

YORUM GÖNDER