İş Başvurusunda Nelere Dikkat Edilmelidir ?

İş & Finans

10250 yorum

İş Başvurusunda Nelere Dikkat Edilmelidir ?

İş başvurusu yaparken nelere dikkat edilmelidir, ifade şekli nasıl olmalıdır, iş başvurusunda imajın önemi..

İş başvurusu sırasında yapılan birçok hata ve bu hatalar doğrultusunda iş görüşmelerinden olumsuz olarak ayrılmaya neden olunduğu bilinmektedir. Özellikle henüz iş başvurusunda yeni olan kişilerin sık sık yaptığı hataları araştırdığımızda doğru bir ifade şekli ve doğru kelimelerin kullanımı iş başvurusunun olumlu sonuçlanmasına neden olduğunu gördük.

İş Başvurusunda İfade Şekli

Bir iş başvurusunda kişinin kendini ifade etme biçimi oldukça önemlidir. Herşeyden önce dürüst olmalı ve heyecanlı tavırlar sergilememelisiniz. Kendinizi çok iyi ve üstün göstermek için söyleyeceğiniz yalanlar iş başvurusunda güvenilmez bir kişi durumuna düşmenize neden olabilir.  İş görüşmesi sırasında sizinle iletişim kuran kişilerle sizli bizli konuşmak fakat bu konuşma şeklini benimserkende samimi bir tavır sergileyebilmek gerekiyor. Kesinlikle ukala olmayın, mütavazi tavırlar sergilemek ve uslup bilmek önemlidir.

İş Başvurusunda İmajın Önemi

Sizi ilk gördüklerinde az çok sizin hakkınızda bir fikir edineceklerdir. Buda ancak görünüşünüzden olacaktır. Giyim tarzınız ve duruşunuz onları etkilemelidir. Bu aynı zamanda karşınızdakine verdiğiniz önemi göstermektedir. İş başvurusunda uçuk kaçık kıyafetler giymek, aşırı parfüm kullanmak ve aşırı makyaj yapmak gibi durumlar olumsuz etki yaratabilir.

Önceki İş Yerleri ve Yöneticileri Kötülemeyin

Referanslarını sorduklarında ve en son çalıştığınız yerden neden ayrıldığınız hakkında bilgi edinmek istediklerinde kesinlikle önceki işinizi ve önceki yöneticilerinizi kötülemeyin. Bunu özgeçmişinize yansıtmamanız gerektiği gibi konuşma sırasında da kesinlikle belirtmeyin. İşe ayrılma sebebiniz hakkında makul cevaplar vererek uygun şekilde geçiştirmeye çalışın.

Canlı Bir Duruş Sergileyin

İş görüşmesinde motivasyon en önemli konulardan biridir. Karşılıklı olarak konuşma anında kesinlikle sorumluluk almayı seven, işini severek yapabilecek, sabırlı ve başarıya aç bir kişi olarak gözükmelisiniz. Hırslı bir kişi olduğunuzu konuşmalarınızda belli etmeli ve yetenekleriniz konusunda canlı bir duruş sergileyebileceğiniz göstermelisiniz.

Çok Uzun ya da Çok Kısa Konuşmalar Yapmayın

Mülakat sırasında size sorular sorulara uzun cevaplar vermeyin. Fakat kısa cevaplarda vermemeye çalışın. Cevaplarınız ve konuşmalarınız karşı tarafı tatmin edebilecek düzeyde olmalıdır. Bunu başarmak için iş görüşmesinden önce iyi bir çalışma yapmanız gerekecek. Aksi halde iş görüşmesi sırasında sorulara karşı fazla süre düşünme, fazla duraklama ve saçmalama gibi sorunlar yaşayabilirsiniz.

İş Başvurusunda Dikkat Edilmesi Gereken Diğer Hususlar

İş başvurusunda CV’nin önemi büyüktür. CV’nizde bildiğiniz tüm konular hakkında ayrıntılar verin. Yanlış bilgilere kesinlikle CV’nizde yer vermeyin. İş görüşmesine geç kalmamak için görüşmenin yapılacağı yere 10-15 dakika erken gelin. İş görüşmesi bitimine yakın iş hakkında detaylı bilgi isteyin. Bu sizin işe ne kadar ilgili olduğunuzu gösterecektir. Son olarak kesinlikle iş görüşmesi sırasında çok fazla espri yapmayın. Elbette somurtkan durmayın. Yer yer ufak tebessümler iyi olacaktır ancak bu laubalilik derecesinde espriler yapmanızı gerektirmez.

YORUM GÖNDER