İş Bulma Yolları

İş & Finans

11100 yorum

İş Bulma Yolları

İş bulma yolları ve yöntemleri nelerdir ? İş bulmak için neler yapabilirim diye soruyorsanız sizler için hazırladığımız yazıyı mutlaka okuyun !

Nitelikli eleman ihtiyacının hızla arttığı, iş bulma yollarının giderek zorlaştığı, işverenlerin personel alırken en iyiyi seçme kaygılarının doruk yaptığı ülkemizde iş bulmak artık hiç de kolay değil. Ama iyi bir hazırlık, detaylı araştırmalar ve vazgeçmeyen mücadeleci kişiliğe sahip olmak, iş bulmanın olmazsa olmazları haline geldi. Çünkü artık gazetelerin iş ilanları, araya eşi dostu koyarak iş bulma gibi şeyler tarih olmak üzere. Artık iş bulmak için birçok faktörü bir arada bulundurmak ve kendinizi bu işe en layık kişi olarak göstermek zorundasınız. İş bulmak için yapmanız gerekenler;

Ne Yapmak istiyorsunuz?

Bir işte çalışıyorsanız ve işinizi değiştirmek istiyorsanız ya da sıfırdan iş bulmak istiyorsanız kararlı olmalısınız. Bu işi ne için istediğinizi, nasıl bir ortamda çalışmak istediğinizi mutlaka netleştirin.

Farklı bir CV Oluşturun

CV iş arayanın ilk silahıdır. Doğru bilgilerle teçhiz edilmiş, güncel ve tamamen farklı bir CV iş ararken sizi bir adım öne geçirecektir. CV’ niz kişisel bilgileriniz, iletişim bilgileriniz, eğitim durumunuzun yazdığı bir kâğıt parçasından çok daha farklı olmalıdır. Günümüzde özgün ve farklı tasarımlara sahip CV’ ler her zaman daha çok dikkat çeker. Bu sizin olaylara da farklı baktığınızı, analitik düşünce yapınızın gelişmiş olduğunu, ortaya çıkan sorunlara farklı bir bakış açısıyla, pratik çözümler getirebileceğinizi gösterir.

Sosyal Medyayı Takip Edin

Artık iş bulmak için gazete ilanları, iş ve işçi bulma kurumunun önerdiği işleri takip etmek, eşi dostu araya sokmakla iş bulmak çok zor. Günümüzde sadece iş başvuruları ile ilgili birçok site var. Ayrıca sosyal medya da iş bulmak için farklı çözümler ve alternatifler sunuyor. İnternet ve sosyal medyadaki iş başvurularını takip etmek ve personel arayan firmalarla görüşmek size avantaj sağlayacaktır.

Ufkunuzu Genişletin

İş bulmak veya çalıştığınız yerden ayrılıp yeni bir işe girmek çoğu insana göre çok zordur ve güvensizlik hissi verir. Ama kendine güvenen, başaracağına inanan kişileri için ufkunu genişletmek, yeniliklere açık olmak çok da zor olmasa gerek.

Mücadeleci Olmak

Aynı işe başvuranlar arasında, rakiplerinize göre daha avantajlı olmak istiyorsanız, mücadeleci bir ruha sahip olmak size büyük avantajlar sağlayacaktır. Bu nedenle talip olduğunuz iş için kıyasıya mücadele etmekten çekinmeyin.

İş Görüşmesinden Rahat Olun

İş başvurusu yaptığınız firma ile görüşmeniz sırasında akıllı uslu durmak artık avantaj sağlamıyor. Yerinde ve kararında bir rahatlık, kendine güvenin göstergesi sayılıyor. Özellikle dozunda yapılan espriler, yapılan görüşmenin seyrine göre güncel konuşmalar, işe girme konusunda sizi bir adım öne taşıyacaktır.

Dozunda Sertlik ve Karşılık Vermek

Firmaların İK yetkililerinin hangi işleri yapabilirsin sorusuna, “Ne iş olsa yaparım abi” diyenlerin işe alınma ihtimallerinin çok az olduğu bilinmektedir. Bunun yerine başvurduğunuz pozisyonun dışında da işler yapmanız istendiğinde, başvurduğunuz pozisyon haricindeki iş teklifleri için “Yapamayacağını” söyleyenler, angarya işler için, sadece işine odaklanmak ve branşı ile ilgili kariyer planları olduğunu kesin ve net bir dille belirtenler işe alınmada daha avantajlı olmaktadır.

Poker Surat

Ani gelişen durumlar karşısında şaşırmayan, gülümsemesini kaybetmeyenlerin, iş görüşmelerinde daha avantajlı olduğunu unutmayın.

Kendine Güven ve Sabır

Unutmayın kendine güveni olmayan kişi, her zaman hata yapmaya açıktır. Bildiğiniz bir alanda iş görüşmesine gidiyorsunuz. Başvurduğunuz işle ilgili, bilginizi ukalalığa kaçmadan sergilemek, doğru mimiklerle konuşmak ve kendinize güvendiğinizi belli etmek size avantaj sağlayacaktır. Sabırlı olun ve iş görüşmesinin ölüm kalım meselesi olmadığını unutmayın.

YORUM GÖNDER