İş Kur’a Başvuru Nasıl yapılır?

İş & Finans

23554 yorum

İş Kur’a Başvuru Nasıl yapılır?

İşkura başvuru nasıl yapılır? İşkur ile iş bulmak için neler yapılmalı? Gibi sorulara bu yazımızda cevap bulabilirsiniz.

İş-kur ülkemizde işsizliğin ortadan kaldırılması istihdam yaratılması için iş ile işsizi buluşturan bir devlet kurumudur. İş-kur ile birçok işsizimiz iş bulmaktadır. İşkur hizmetlerinden faydalanmak için İşkur’a akyıt olmanız gerekmektedir.

İş Kur ile iş bulmak için İş Kur’a kayıt yaptırmanız gerekir. İş kur kayıtları iş arayan ve işveren olmak üzere iki farklı şekilde yapılır. Siz iş arayan linkinden üye olacaksınız.  Kayıt esnasında sizden istenen tüm bilgileri eksiksiz ve doğru olarak doldurmakla mükellefsiniz. Eğer yarım ya da yanlış bilgi verirseniz hem işiniz iptal edilir hem de yalan beyanda bulunmaktan hakkınızda yasal işlem başlatılır.

Kayıt Koşulları

 • 14 yaşından büyük olmak
 • Kayıt esnasında askerlik görevini yapmıyor olmak
 • Meslek beyanını doğru yapmak (Meslek beyanları mesleğin belirlenmesinde ana unsurdur. işkur yanlış meslek beyanlarından sorumlu tutulamaz)

İki farklı kayıt vardır. Birincisi öncelikli kayıt ikincisi ise normal kayıttır. Öncelikli kayıttan, engelliler, eski hükümlüler faydalanmaktadır. Bu kişiler İş Kur il veya ilçe müdürlüklerine giderek durumlarını belgelendirmelidirler.

Engelli Kaydı

Doğum kaynaklı ya da sonradan ortaya çıkan, zihinsel, bedensel, ruhsal her türlü engelli, engelli kaydı yaptırabilir. Ancak engelli kaydı yaptırmak için Engel oranının %40 ve üzeri olması gerekir.  Engelliler internet üzerinden İşkur’a kayıt yaptıklarında il veya ilçe müdürlüklerine giderek engelli olduklarını ispatlayan belgeleri kuruma ibraz etmek zorundadırlar. Aksi takdirde kayıtları engelli kaydı olarak değerlendirilmez. Eğer İş Kur kaydınız varsa bu kayıttaki engel değeriniz değiştiyse yeni raporunuzu İşkur il veya ilçe müdürlüklerine götürerek yeni engel durumunuzu güncelletebilirsiniz.

Eski Hükümlü Kaydı

Eski hükümlüler, bir yıldan fazla süre hapis yatanlar, devlet memuriyetinden çıkarılanlar, kamu kurumlarında durumlarından dolayı iş bulamayacak olanlar, cezası ertelenenler eski hükümlü kaydı yaptıracaklardır. Eski hükümlüler durumlarını Cumhuriyet Başsavcılığından alacakları olan “Tahliye Edilen Hükümlüye Ait Durum Bildirim Formu”nu doldurup onaylatarak İş kur il veya ilçe müdürlüklerine ibraz etmeleri gerekmektedir.  İnternet üzerinden kayıt yaptıranlar bu belgeleri onaylatmadıkları takdirde öncelikten faydalanamazlar.

Kayıtların geçerliliği ne kadar sürmektedir?

İş bulmak için kayıt bıraktıktan 2 yıl sonra kaydınız silinir bu döneme girmeden önce kaydınızı yenilemeniz gerekmektedir. Bunun için yine internet üzerinden kaydınızı yenileyebilirsiniz. Daha doğrusu kaydınızı aktif hale getirebilirsiniz.  Eğer kaydınız pasifse hiçbir şekilde size iş bulunmayacaktır. Bu yüzden bir defa kayıt bırakmak yeterli değildir 2 yıl içinde kayıt yenilemeniz ya da aktif hale getirmeniz gerekmektedir.

İş kur’a internet üzerinden kayıt olmak için  http://esube.iskur.gov.tr/UserSignUp.aspx adresini kullanabilirsiniz.

Yorumlar

 1. Author

  Askerden geldim is arıyorum yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler

  Author

  Tesisat ustasiyim bana yardimci olurmusunuz

  Author

  cumartesı ve pazarı tatıl olan bı işte temızlık görevlisi olarak çalışabilirim

  Author

  kastamonu bozkurt ilçesinde daha önce iş kur bünyesınde beledıyede temızlık görevlısı olarak calısmıstım ama 3 ay calıstırıp işime son verdilerve ben yıne iş kur bünyesınde devlet daıresı olan bır yerde örnegın orman işletmede hastane veya beledıyede calısmak istiyotum

YORUM GÖNDER