İş Motivasyonunu Arttırmak İçin Öneriler

İş & Finans

10220 yorum

İş Motivasyonunu Arttırmak İçin Öneriler

İş Motivasyonunu artırmak için neler yapılabilir ? Çalışanların motivasyonunu artırmak için yapılması gerekenler nelerdir ? Detaylar bildiriyo.com'da..

Modern dünyanın stresli iş ortamında yeterince motive olamayan çalışanlar evlerine her gün mutsuz bir şekilde dönüyor. Bunu engellemek adına birtakım motivasyon önerilerimiz olacak! Yüksek motivasyonla yapılan işler hem daha kolay hem daha az yorucu olacaktır. Şimdi iş motivasyonunu artırmak için neler yapabiliriz ona bakalım.

İş Motivasyonunu Arttırmak İçin 12 Öneri

1- İllaki sizin yaptığınız işten daha kötü ve daha zor işler olacaktır. Sürekli sizden daha iyilerini düşünmek yerine daha zor işlerde daha az kazanan kişilerin yerine kendinizi koymanız. Size daha iyi hissettirecektir.

2- İş arkadaşlarınız ve yöneticileriniz ile açık iletişim kurun. İş yerindeki çatışmalar sizi iş yaşamından koparacak ve motivasyonunuzu düşürecektir. Bu yüzden iletişim konusunda daha özenli olun. Birincil ilişkiler kurmaya gayret edin ve empati yapın.

3- Stres yapmayın ve çözüm odaklı olun. Ne iş yapıyorsanız o işi en iyi sizin yapacağınıza inanın. Tüm sorunların çözüleceğine inanın asla paniklemeyin. İşler her zaman yetişir sadece dikkatli çalışın.

4- Yaptığınız işin bir anlamı olduğunu düşünün. Bir öğretmen için bir çocuğun davranışının değişmesi. Bir mühendis için köprünün tamamlanması ile yolun kısalması önemli şeylerdir. Siz de ne iş yaparsanız yapın toplumun bir parçası olduğunuzu ve yaptığınız işin önemli olduğunu unutmayın.

5- Başarının tadını çıkarın. Eğer yaptığınız işte küçük başarılar elde ediyorsanız bu başarıların tadını çıkarın kendinizi ve etrafınızdakileri kutlayın. Küçük başarılar işinizi iyi yaptığınızın kanıtıdır.

6- Enstrümantal müzikler dinleyin. İşyerinde sözsüz müzikler, klasik müzik vb dinlemek motivasyonu artırır.

7- Molalarda sesini duymaktan hoşlandığınız kişilerle 1-2 dakika da olsa konuşun.

8- Çalışırken mini kaçamaklar yapın.  Merak ettiğiniz ahşap oyma setinin özelliklerini araştırın. Tuttuğunuz takımın son durumuna kısa bir göz atın.

9-  Çalışırken egzersiz yapmayı unutmayın. Doğrudan spor amaçlı egzersizler iş ortamında hoş olmaz. Ancak çalışırken boynunuzu kollarınızı çalıştırın. Çayınızı gidip kendiniz doldurun.

10- Olaylara takılı kalmayın. Bir sorun yaşadınız. Çözüldü ya da çözülmedi! Hiç önemli değil o sorunu orada bırakın ve o sorunla ilgilenmeniz gereken zaman gelinceye kadar o sorundan uzak kalın.

11- Öğle arasını iyi değerlendirin. Öğle molasında arkadaşlarınızala yakın bir yerde bir şeyler için. Ya da seviğiniz diziden bir bölüm izleyin,

12- Sizi strese sokan şeylerden kaçın. Sizi üzecek sosyal medya paylaşımlarına bakmayın.

YORUM GÖNDER