İshale İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir ?

Sağlık & Fitness

8680 yorum

İshale İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir ?

İshale İyi gelen yiyecekler ile ishalden kurtulmak mümkün ! İshalden kurtulmak için ishale iyi gelen yiyecekleri tüketmelisiniz. Bu yiyecekler nelerdir sizin için araştırdık...

Çeşitli hastalıklar veya olumsuz dış koşullar sebebiyle ortaya çıkan ishal durumu, bu rahatsız edici duruma iyi
gelecek olan besinler ile yavaşlatılabilir. Günlük yaşantıyı oldukça rahatsız eden bu durumdan, aşağıda belirtilen besinleri tüketerek kurtulabilirsiniz.

İshale iyi gelen birçok besin bulunmaktadır !

Bu rahatsız edici ve hızlı ilerleyen sindirim bozukluğu durumunu atlatmada altın kural; sindirimi çok zorlamayacak olan hafif gıdalar olarak tabir edilen gıdalar ile beslenilmesidir. Ayrıca ishalin devam ettiği süreçte; alkol, baharatlı gıdalar, kafein içeren hazır yiyecekler ve içerisinde yüksek oranda lif içeren besinlerden de kaçınılması gerekir. İshal olunduğu süreçte sindirim sisteminin daha rahat çalışabilmesi için yağlı gıdalardan da uzak durulması gerekiyor. İshali atlatabilme konusunda yardımcı olacak birçok gıda maddesi bulunmaktadır. Biz bunlardan 6 tanesini başlıklar halinde hazırladık.

İşte ishale iyi gelen yiyecekler

1) Pirinç ve Pirinç Suyu
İshal durumlarında, dışkı neredeyse sıvı bir kıvama büründüğü için ilk etapta onun koyulaştırılması ve sertleştirilmesi gerekmektedir. Bunu sağlayabilmek içinde düşük lif içeriği olan gıdalar ile beslenilmesi doğru bir davranış olacaktır. Düşük lif içeren gıdaların başında, beyaz pirinç gelmektedir. Özellikle beyaz pirinç demekteyiz. Çünkü her pirinç, vücutta sindirim açısından aynı özelliklere sahip değildir. Örneğin ishal vakalarında esmer pirinç önerilmemektedir. Sebebi; esmer pirinçte yüksek oranda lif bulunmasıdır. Şayet pirinç yemekten hoşlanmıyorsanız; 3 kase kadar suyun içine yarım kase ölçüsünde pirinç ekleyin ve 45 dakika süreyle bekletin. Sonrasında bu suyu süzerek için. Faydasını göreceksiniz.

 2) Haşlanmış Patates
İshal vakalarında en çok başvurulan ve en kısa sürede etkisini gösteren besinlerden biriside haşlanmış patatestir. Hem hastaya bakan kişi açısından hazırlanması oldukça kolay olan bu gıda hem de çok kısa sürede hastanın ishale çıkmasını kesmektedir.

 3) Muz
Muz oldukça besleyici ve ishale yardımcı bir besin olması sebebiyle; ishal vakalarında tercih edilen meyvelerden birisidir. İshal durumunda, vücuttan en çok kaybedilen potasyum maddesini, en hızlı şekilde muz tüketerek karşılayabilirsiniz. Muz tek başına ishali geçirememektedir ancak vücudun kısa sürede toparlanabilmesi için ihtiyaç duyulan enerjiyi ve potasyumu, en kısa sürede karşılamaktadır.

 4) Elma Püresi
Elma meyvesinin, kabuklarının soyulduktan sonra püre haline getirilerek tüketilmesi, ishal durumunda olan kişinin bağırsaklarını düzene sokma konusunda çok yardımcı olmaktadır. Püre haline getirilmesi sebebiyle, bağırsakları zorlamayan bu meyvenin tüketilmesi oldukça faydalı olacaktır.

 5) Limon Suyu
İshal sorunu yaşayan kişiye, günde 3-4 kere taze sıkılmış limon suyundan verilmesi, ishale sebebiyet veren patojenlerin öldürülmesine yardımcı olmaktadır. Vücut için zararlı olan bu patojenlerin öldürülmesiyle, vücut daha hızlı bir şekilde kendisini toparlama ve iyileşme imkanı yakalar.

 6) Elma Sirkesi
Elma sirkesi, doğal antiseptikler arasında yer alması sebebiyle; vücuttaki tüm sindirim sisteminin ve bağırsakların temizlenmesine yardımcı olmaktadır. Elma sirkesinin içinde bulunmakta olan pektin maddesi, sıvı halde bulunan dışkının koyulaşmasına ve sertleşmesine yardımcı olmaktadır. Böylece ishalinizi kolaylıkla atlatmanıza yardımcı olacaktır.

YORUM GÖNDER