Isı Yalıtımı Ne Kadar Tasarruf Sağlar

Ev & Yaşam

10730 yorum

Isı Yalıtımı Ne Kadar Tasarruf Sağlar

Isı yalıtımı ile soğuk günlerde daha çok ısınırken kavurucu sıcaklarda ise daha serin bir ortama kavuşabiliyoruz. Isı yalıtımı ile ne kadar tasarruf sağlayabileceğimizi inceleyelim ;

Kış aylarında ısınmak, yaz aylarında ise serinlemek için harcadığımız para, bütçemizdeki en önemli gider kalemlerinden birisidir. Isınma ve soğutma için harcanan parayı düşürmenin en kolay, pratik ve ekonomik yolu ise binalarımıza ısı yalıtımı yaptırmaktan geçer, özellikle çok soğuk ve çok sıcak bölgelerde yaptırılan ısı yalıtımı evlerde yaklaşık olarak % 50 oranında tasarruf sağlamaktadır.

Isı yalıtımının sağladığı tasarrufu kısaca hesaplara dökmek gerekirse; oturma alanı yaklaşık olarak 500 m², her katında 4 daire bulunan 5 katlı bir apartmanın “Isı Yalıtımı Yönetmeliği” nde yer alan Erzurum, Ankara, İstanbul ve Antalya illerine göre, binanın yalıtımsız ve yalıtımlı ısınma ve soğutma giderleri hesaplandığında, ortaya yaklaşık %50 ile % 60 oranında bir tasarruf sağlandığını ortaya koymaktadır.

Yapılan hesaplamalarda ortaya çıkan yalıtımlı ve yalıtımsız rakamlar arasında %50 – %60 oranında bir tasarruf sağlarken, bu rakamı daha yukarılara çekmek mümkün olabilmektedir. Özellikle yeni yapılan binalarda çift camlı ve yalıtımlı pencereler kullanmak, gün içerisinde kışın perdeleri açmak da ısınma giderlerini büyük oranda düşürmektedir.

Ayrıca pencere ve kapıların kenarlarından kaçan havayı engellemek için, kapı pencere kenarlarını bant ile kapatmak, kışın güneş battıktan sonra perdeleri çekmek, kalorifer peteklerinin üzerini ve önünü hava sirkülâsyonunu engelleyecek uzun perdeler kullanmamak, pencere ve kapıların etrafında bulunan çatlakları onarmak, kalorifer peteklerinin duvara gelen kısımlarını yalıtmak, kalorifer peteklerindeki su sızıntılarını onarmak ve petek havalarını almak da ısınma konusunda size büyük oranda tasarruf sağlayacaktır.

Unutmayın 2.000 yılında yürürlüğe giren “TS 825 Binalarda Isı Yalıtımı Yönetmeliği” ne göre yeni yapılan binalarda ısı yalıtımı zorunlu hale getirildi. Bu yönetmeliğe göre Türkiye coğrafyası bölgelere ayrılarak hangi bölgede nasıl ısı yalıtımı yapılması gerektiği ayrıntılı olarak açıklanmıştır. Özellikle yeni bina alacakların, alacakları binanın ısı yalıtımının, yönetmeliğe göre yapılıp yapılmadığını dikkate almaları, doğrudan ısınma ve soğutma konusunda %50 oranında tasarruf etmeleri anlamına gelmektedir. Binaların yönetmeliğe göre ısı yalıtım maliyetleri, bina maliyetinin toplam % 3 – 5 arasına tekabül etmektedir.

YORUM GÖNDER