İşsizlik Maaşı Almak için Şartlar Nelerdir ?

Devlet & Politika

10531 yorum

İşsizlik Maaşı Almak için Şartlar Nelerdir ?

İşsizlik maaşı almak için şartlar nelerdir, işsizlik maaşı nasıl alınır, işsizlik maaşı alanlar sağlık hizmetlerinden yararlana bilir mi ?

İşten çıkarıldığınızda işsizlik maaşı ne kadar alacaksınız? İşsizlik maaşı almak için şartlar nelerdir ? Ayrıntılar yazının devamında…

İşten çıkarıldığınızda bir nebzede olsa sizi maddi olarak rahatlatan işsizlik maaşı devlet tarafından maksimum 10 ay süre ile işsizlere ödenebiliyor. Kim ne kadar süre ne kadar işsizlik maaşı alacak ?

Çalışan kişiler işsiz kaldıklarında en büyük destekçileri işsizlik maaşıdır. 10 ay süre ile işsiz kalan kişiler işsizlik maaşı alabilior.

1. Kimler İşsizlik Sigortası Kapsamındadır ?

Hizmet akdine ile çalışan sigortalı kimseler, sandıklara tabi olan sigortalı çalışanlar, Türkiye^de çalışma vizesine sahip olan yabancı çalışanlar işsizlik sigortası kapsamındadır.

2. İşsizlik Maaşından Çalışanlar Nasıl Yararlanabilir ?

İşini kendi istediği dışında kaybeden çalışanlar; hizmet akdi feshinden önce 120 gün içinde prim ödeyerek, sürekli çalışmış olmak şartı ile son 3 yıl içersinde minumum 600 gün işsizlik sigortası pirimi ödemiş olmak ve hizmet akdinin feshinden sonra ki 30 gün içersinde İŞKUR’a başvurmak suretiyle işsizlik sigortasından yararlanabiliyor.

3. İşsizlik Maaşı Ne Kadar Süre Alınabilir ?

Hizmet akdinin fesh edilmesinden önce son 3 yıl içersinde; 600 gün sigortalı olup çalışarak işsizlik sigortası pirimi ödemiş olan sigortalı işssizler 6 ay, 900 gün çalışan işsizlere 8 ay, 1080 gün sigortalı olarak çalışanlara ise 10 ay süre ile işsizlik maaşı verilebiliyor.

4. işsizlik Maaşı Nasıl Hesaplanır ?

İşsizlik maaşı sigortalı olarak çalışan kişinin son 4 aylık primleri esas alınarak hesaplanır. Bu kapsamda brüt kazancın %40’ı olarak hesaplanan işssizlik maaşı işsize ödenir. Buna ek olarak işsizlik maaşı güncel olan asgari ücretin %80’inden fazla alınamıyor.

5. İşsizlik Maaşı Nasıl Alınabilir ?

Gerekli başvurukar yapıldıktan sonra işsizlik maaşı almaya hak kazanmanızın ardından nufus cüzdanı ile beraber PTT şubelerinden işsizlik maaşınızı alabilirsiniz.

6. İşsizlik Maaşı Alanlar Sağlık Hizmetlerinden Yararlanabilir mi ?

İşsizlik maaşı alıyorsanız genel sağlık sigortası kapsamında sağlık hizmetlerinden yararlanabiliyor. Buna ek olarak bakmakla yükümlü olduğunuz kişilerde bu hizmetlerden yararlanabilir.

İşsizlik sigortasından yararlanabilmeniz için ilk olarak kendi kusurunuz dışında nedenlerden dolayı işten çıkarılmanız gerekmektedir.

Mesai vermeme, ücret ödememe, hakaret, küfür vs. nedenlerden dolayı istifa edip işten ayrıldıysanız işsizlik maaşı alabilirsiniz. Ancak bunu ispat etmeniz gerekiyor. İşverinin işinize son vermesi durumunda doğrudan işsizlik maaşı alabiliyorsunuz. İş yerinizin kapanması vs. nedenlerden dolayı da işsizlik sigortasından yararlanabiliyorsunuz.

İşten ayrıldıktan sonra “İşten Ayrılma Bildigesi” formunu işvereniniz 3 nüsha şeklinde hazırlayarak 1 nüshasını tarafınıza, 1 nüshasını kendine ve kalan 1 nüshayıda bildirgeye işten çıkış nedeninizi yazarak İşkur’a gönderir.

İŞKUR bildirgeyi inceleyerek işsizlik maaşı alıp almayacağınızı kararlaştıracaktır. İşsizlik maaşı alabilmeniz için işten ayrıldıktan sonraki 30 iş günü içersinde İŞKUR a başvuruda bulunmalısınız. 30 günün geçmesi durumunda her geçen günün maaşını alamıyorsunuz. Örneğin işten ayrıldıktan 60 gün sonra işkur a başvurmanız durumunda 2 aylık işsizlik maaşınız yanmış oluyor.

Yorumlar

  1. Author

    işsizlik maaşı için başvurdum sonuclarını bekliyorum bakalım alabilecekmıyım

YORUM GÖNDER