Kaçak Elektrik Cezası

Ev & Yaşam

15231 yorum

Kaçak Elektrik Cezası

Kaçak elektrik kullanmanın cezası nedir ? Kaçak elektrik kullanma yöntemleri nelerdir ? Hangi tür kullanımlar kaçak elektrik kullanımına girer ?

Sebep ne olursa olsun elektriğin sayaç ile bağlantısını keserek ya da sayaçtan gizlice geçirerek kullanmak kaçak elektrik kullanımı kapsamında değerlendirilmektedir. Kaçak elektrik kullanılmasının tespit edilmesi durumunda bazı yasal yaptırımlar ve cezalarla karşılaşılması kaçınılmazdır. 

Hangi Tür Kullanımlar Kaçak Elektrik Kullanımına Girer ?

- Elektrik sayacının bozuk olmasına rağmen abonenin ilgili elektrik kurumuna haber vermeksizin kullanıma devam etmesi,

- Yetkililer tarafından mühürlenen sayacın mührünü açmak suretiyle elektrik kullanımına devame etmesi,

Kaçak elektrik kullanmak her ne kadar ekonomik açıdan avantajlı görünsede bunu yapmak son derece tehlikelidir. Elektriği kaçak kullankamak istersen elektrik akımına kapılarak ölme riski muhtemeldir. Bununla beraber kaçak kullanılan elektrikte voltaj ve akım kontrol dışı olduğundan cihazlarınızın zarar görmesi kaçınılmazdır. 

TUİK'in yaptığı bir araştırmaya göre kaçak elektrik kullananlar değerlendirildiğinde ilk sırada iş yerleri geliyor. Bunu ikinci olarak konutlar ve üçüncü sırada sanayi kuruluşları geliyor. Kaçak elektrik en çok Güneydoğu Anadolu bölgesinde kullanılıyor. 

Kaçak Elektrik Cezası

Kaçak elektrik kullandığı tespit edilenlere 1 - 3 yıl arasında bir hapis cezası uygulanabiliyor. Kaçak elektrik kullanım cezasını 6 ay içinde ödeyenler bu cezanın 3/1'ini çekebiliyor. Uygulanan bu ceza indirimi 2 den fazla uygulanamıyor. 

Yorumlar

  1. Author

    Kaçak elektrik kullanmaktan vazgeçinn, insanların hakkını yiyorsunuz..

YORUM GÖNDER