Kadınların Kesinlikle Yaptırması Gereken 10 Test

Sağlık & Fitness

12810 yorum

Kadınların Kesinlikle Yaptırması Gereken 10 Test

Kadınların mutlaka yaptırması gereken testler nelerdir ? Kadınların yaptırması gereken kontroller ve tahliller nelerdir ? Detaylar bildiriyo.com'da..

Sağlıklı bir yaşam sürebilmek için bir kadının hayatı boyunca yaptırması gereken birtakım testler söz konusudur. Yaşam kalitenizi artıran ve sağlığınızı olumlu etkileyen bu testler sayesinde hem sağlıklı yaşlanmak hem de sevdiklerinizle daha uzun yıllar yaşayabilmeniz mümkün… Önemli olan sağlığınız konusunda daha duyarlı olmak ve birkaç saatinizi alabilecek birtakım testleri yaparak hayatınızı daha sağlıklı hale getirebilmektir. Peki, her kadının kesinlikle yaptırması gereken 10 test nedir, bu testler neden bu kadar önemlidir. Gelin, hep birlikte daha detaylı bir şekilde inceleyerek öğrenelim.

Mamografi

Mamografi; meme kanseri taramasında dünyada uzun yıllardır kullanımı olan bir yöntemdir. Özellikle 40 yaş üzeri  ve ailesinde meme kanseri öyküsü olan kadınların düzenli olarak Mamografi çetirmeleri gerekmektedir.  Ayrıca 20 yaş üzeri kadınlarda,  düzenli olarak her iki memesini muayene etmeli ve belirli aralıklarla hekim kontrolünden geçmesi gerekmektedir. Rutin bir mamografi taramasında her iki memeden ikişer tane görüntü alınmaktadır. Toplam 4 adet film çekilmekte  ve meme dokusu sıkıştırılarak yapılmaktadır. Çünkü meme dokusu ne kadar sıkıştırılırsa o kadar iyi sonuç alınmaktadır.

Biraz acı veren bir işlem olsa da hekimlerin önerisi adetin yedinci ve onuncu günü arasında çekim yapılmasıdır. Çünkü hassasiyetin en az olduğu dönemlerde mamografi yapılması kadınların daha az acı hissetmesini sağlayacaktır. Mamografi çektirmenin bilinen bir zararı yoktur. Belli durumlarda hekimler kadınlara 6 ayda bir kontrol önermektedirler. Tarama ve tanı amaçlı olarak uygulanan Mamografi sayesinde meme kanseri riski en erken evrede tedavi imkanı sağlamaktadır. Ayrıca Mamografi dünyada etkinliği kanıtlanmış meme kanseri taramasındaki tek yöntemdir.

Pap Smear

Yıllardır kadın doğum hekimlerinin kullandığı ve son derece basit bir yöntem  olan Pap Smear testiyle rahim ağzı kanserinden korunabilirsiniz. Özellikle aktif cinsel hayatı olan kadınların 21 yaşını geçirmeden  yılda bir kez Pap Smear testi yaptırması gerekmektedir. 30 yaş üzerindeki kadınlarda ise son üç Pap Smear testi ardışık olarak negatif ise yılda bir kez yapılması önerilmektedir. Bunun dışında tüm kadınların düzenli olarak yılda bir kez Pap Smear testi yaptırmaları gerekmektedir.

Jinekolojik muayene sırasında özel bir fırçanın rahim ağzına sürülmesi ve bu bölgeden hücre sürüntüsü alınmasıyla gerçekleşmektedir. Patoloji laboratuvarlarında incelenen bu sürüntüde Human Papilloma virüsü araştırılmaktadır.

Kan ve İdrar Tahlillerinin Önemi

Genel sağlık durumunuz hakkında detaylı bilgi edinmenizi sağlayan kan ve idrar tahlillerini  düzenli olarak yaptırmanızda fayda var. Herhangi bir şikayetiniz olmasa da özellikle 35 yaşından sonra senede 2 kez kan tahlili yaptırmanız gerekmektedir. Kah tahlilleriyle kolesterolşekertiroidsedimantasyon gibi testlerin yanı sıra alerjik durumlarda araştırılmaktadır. Kandaki akyuvar ve alyuvarların, lökositlerin durumu incelenmekte tam idrar tahliliyle de mesane ve böbrek fonksiyonlarına yönelik sonuçlar elde edilmektedir.

Tonometre ile Göz Tansiyonu Riskinden Korunma

Göz içindeki basıncın artmasıyla meydana gelen Glakom çok çeşitli tiplerle hekimlerin karşısına çıkmaktadır. Özellikle yaşla beraber ortaya çıkan sinsi seyreden göz tansiyonu, seneler boyunca tahribat yaparak ilerlemektedir. Öte yandan aniden göz tansiyonunun yükseldiği durumlarda söz konusudur. Çok nadir olarak görülse de şiddetli bir ağrısıyla baş göstererek hastanın acilen hastaneye gitmesine neden olmaktadır.

Tonometre cihazıyla göz içi basıncın ölçülmesi sağlanarak körlük riskine karşı rutin muayeneler gerçekleştirilmektedir. Bilhassa, rutin göz tansiyonu muayenelerini 35 -40 yaşlarındayken düzenli yaptırmak gerekmektedir. Fakat ailede göz tansiyonu hastası varsa daha erken yaşlarda tedaviyle başlanmalıdır.

Kolonoskopi İle Kolon Kanserinden Korunma

Genelde sinsin bir şekilde ilerleyerek ve bir belirti vermeden oluşan kolon kanseri mühim sonuçlar doğurabilmektedir. Bilhassa 50 yaş üzerindeki kişilerin düzenli olarak kolonoskopi yaptırmaları gerekmektedir. Kalın bağırsağın tümünün incelenmesiyle gerçekleştirilen kolonoskopi yöntemiyle tümöre dönüşebilecek poliplerin taranmasını sağlamaktadır. Cerrahi yöntemlerle alınan polipler sayesinde hasta kolon kanserine yakalanma riskinden kurtulabilmektedir.

Tükürük Testiyle Ağız ve Diş Sağlığını Korumak

En önemli sağlık problemlerinden biri olan ağız ve diş sağlığı hem dünyada hem de ülkemizde oldukça önemsenmektedir. Senede iki kez düzenli olarak diş muayenesi yaptırarak diş sağlığınızı koruyabilirsiniz. Çünkü ağız ve diş sağlığına gereken özeni göstermediğimiz taktirde birçok sağlık problemiyle de karşı karşıya gelmek mümkün… Özellikle  tükürük testi diş ve diş eti problemlerinde oldukça kurtarıcı bir yöntemdir. Yapılması gereken tek şey ise  tükürüğünüzün incelenmesidir. Tükürük testiyle kimyasal ve mikrobiyolojik yapıları incelenen tükürüğünüzün diş çürüklerinizin de önüne geçmesi sağlanmaktadır.

Kemik Yoğunluğu Ölçümünün Önemi

Menopozla birlikte baş gösteren kemik problemlerini kemik yoğunluğu testiyle önlemeniz mümkün… Ancak menopoz öncesinde de kullanılan ilaçlar, hareketsiz bir yaşam ve diyaliz hastası gibi vakalarda yaş ne olursa olsun kemik yoğunluğu ölçümünü yaptırmak gerekmektedir. Kemiklerde bulunan kalsiyum miktarını ortaya koyabilmek için kemik yoğunluğu testi uygulanmaktadır. Bir cihaz yöntemi sadece  kemiklerdeki kalsiyum oranını ölçmekle kalmaz öte yandan kemiğin kırılganlığı hakkında da detaylı bilgiler vermektedir.

Eğer kemiklerin %25 ve üzeri bir kayıp söz konusu ise Osteoporoz, % 10- 25 arası kayıplarda ise Osteopeni( Kemik azlığı) olarak adlandırılmaktadır. Hasta rahat bir yatak gibi olan bu cihazın üzerine yatmakta ve bir dedektör yardımıyla üzerinden bir tarama yapılmaktadır. Grafiksel bir ekrana dökülen bu taramayla hangi miktarda kemik kaybı olduğu gözlemlenmektedir. Ayrıca annede ya da ailede kemik erimesine bağlı bir kırık meydana gelmişse bu kişilerin de daha erken zamanlarda kemik yoğunluğu testini yaptırmaları gerekmektedir.

Cilt Muayenesinin Önemi

Dermatolojik muayeneden geçmek her kadının ihmal etmemesi gereken testlerden biridir. Çünkü insan vücudundaki benler, ailedeki cilt kanseri öyküsü gibi durumlar bu muayeninin önemini bir kez daha vurgulamaktadır. Ölümcül sonuçlara varan benlerin melanom kanseri taşıma riski de söz konusudur. Hekim gerekli gördüğü taktirde dijital dermatoskopik görüntülerle benlerde gözlenen şüpheli değişiklikler izlenmektedir. Böylece cilt üzerinde meydana gelen değişikliklerin kansere dönüşmeden incelenmesi ve tespit edilebilmesi sağlanmaktadır.

Vajinal Ultrasyonun Önemi

Kadın hastalıklarıyla ilgili detaylı bilgi edinmenizi sağlayan vajinal ultrasyon sayesinde erken tanı elde edilebilmektedir. Özellikle her kadının yılda bir kez vajinal ultrasyon muayenesi yaptırması oldukça önemlidir. Hem yumurtalıkların hem de rahmin daha iyi görebilmek için gerçekleştirilen ultrasyon yöntemi, kadınların sağlığı hakkında ayrıntılı bilgi edinmesini sağlamaktadır. Rahmin yapısını ve büyüklüğünü net bir şekilde gören hekim, rahimde meydana gelebilecek miyom ya da tümörleri saptayabilmektedir. Yumurtalıkların yapısı ve yumurtalık kistleri gibi genel endometrium değerlendirilmesi vajinal ultrasyon sayesinde gerçekleştirilmektedir.

Efor Testiyle Kalp Hastalıklarının  Araştırılması

Kardiyolojik muayene; özellikle  40 yaş üzeri kadınların düzenli olarak senede bir kez yaptırmaları gereken bir kontroldür. Kardiyolojik muayeneyi ailesinde kalp hastalığı ya da kalp krizi öyküsü olanlar daha erken yaşta başlamalıdır. Koşu bandında uygulanan efor testiyle kalp ve kalp hastalıklarına yönelik bilgiler elde edilmektedir. Efor testiyle ritm bozukluklarıkalp kapak hastalıkları daha ciddi sonuçlara varmadan tedavi şansı sunmaktadır.

YORUM GÖNDER