Kan Şekerinin Yükselmesi ve Düşmesine Neler Sebep Olur

Sağlık & Fitness

209633 yorum

Kan Şekerinin Yükselmesi ve Düşmesine Neler Sebep Olur

Kan şekerinin yükselmesi de, düşmesi de ciddi sıkıntılara neden olabilecek rahatsızlıklardır. Sağlıklı bireylerde kan şekerinin dengede tutulması gerekir..

Kan şekeri yükselmesi veya düşmesi sonucu ortaya çıkan belirtilerden yola çıkarak, bir hekiminde yardımı ile kişinin kendisine en uygun beslenme ve diğer yöntemleri belirleyip yaşamını bunlar doğrultusunda sürdürmesi faydalı olacaktır.

İnsan vücudunda yer alan tüm hücreler yaşamlarını devam ettirebilmek için enerjiye ihtiyaç duyarlar. Bu enerji ise yağlardan, proteinlerden ve en önemlisi şekerden alınır. Şekerden alınan enerji kan yolu ile hücrelere ulaştırılır. Kan şekerinin anlamı ise budur. Tüm vücudu dolaşan kan aracılığı ile, tüm hücrelerin kullanımına sunulan şeker, diğer adı ile glikoz kan şekerini oluşturur. Sağlıklı bir bireyde kan şekerinin olması gereken normal değerler 70 – 110 ( mg/dl ) arasıdır. Kan şekerinin bu değerlerdin arlında veya üstünde ölçümlenmesi ise rahatsızlık nedenidir. Normal değerlerin altına düşen kan şekerine hipoglisemi, normal değerlerin üstüne çıkan kan şekerine ise hiperglisemi denir.

Kan Şekeri Yükselmesinin Nedenleri

Kan şekeri yükselmesinin birçok nedeni olabilir. Şeker hastalarında düzenli ilaç almamak ve yeterli miktarda insülin kullanılmaması kan şekerini yükselten nedenlerdendir. Çok fazla yemek yiyen ve yeterli egzersiz yapmadan hareketsiz kalan kişilerde de kan şekeri yüksekliğine rastlanabilir. Farklı bir hatalığa yakalanan ( zatürree, grip, enfeksiyon vb. ) şeker hastalarında veya hastalık boyutunun ilerleme durumlarında kan şekerinin yükselmesi kaçınılmaz olabilmektedir. Kişilerde, gece yatarken kan şekeri oranı normal seyrindeyken, sabah kalktıklarında yükselmiş olabilir. Bunun iki açıklaması vardır. Gece uykuda salgılanan büyüme hormonu, kortizol ve adrenalin gibi hormonların aşırı salgılanması veya gece uykuda kan şekerinin düşmesi sonucu buna reaksiyon olarak kas, karaciğer ve yağ dokusundan şeker salınması sonucu sabaha kan şekerinin yükselmesidir. Bunun önüne geçmek için beslenmeye dikkat edilmeli ve insülin düzenini mutlaka korumak gereklidir.

Kan Şekerinin Düşmesi

Kan şekeri düşüklüğüne ise yoğunlukla hormonal bozukluklar ve beslenme sorunları neden olur. Şeker hastaları, öğünlerine dikkat etmezlerse ve özellikle ara öğünleri ihmal ederlerse bu durum kan şekeri düşmesine zemin hazırlamaktadır. Diyabetli hastaların kullandığı insülin veya kan şekerini düşüren diğer ilaçlar, eğer zamanında ve doğru şekilde kullanılmazsa kan şekeri aşırı düşüş götürebilir. Aşırı kilolu olmak, tiroid bezlerinin yetersiz çalışması, kişilerde olan böbrek ve karaciğer hastalıkları, diyabet hastalığı, aşırı alkol kullanımı, uzun süreli stres, kısa süre içerisinde yaşanan kilo kaybı, şekerli gıdaları çok fazla tüketmek, fazla tüketilen sigara, çay ve kahve kan şekeri düşüklüğünün nedenlerindendir.

Yorumlar

 1. Author

  Slm benim ellerim çok titriyo heyecan danmi psikolojik mi onu anlamadım gitmedim doktor kalmadı sosyal ortamlarda bulunamiyorum evime misafir anlamıyorum ellerim titremeye başlıyor çay servisi n yaparken geçen Sun doktora gittim kan şekeri düşüklüğü var dedi oyuzden mi yapıyor bilmiyorum

  Author

  Mutlaka şekerinizi ölctürün

  Author

  Kafam kazan gibi en ufak seste catlayacak sanki kulaklarimda vucudum cok haldiz elim ayagim titriyor gozlerim bulanikgoruyor bazan kendimden gectigimihissediyorum avuc iclerim yaniyorayaklatim sizliyor ve agriyor cok su tuketyigimi ve cok idrara ciktihimi soyluyorlar son zamanlarda yari baugin gibi dolasiyorum seker varmidir bende

YORUM GÖNDER