Kar Zinciri Nasıl Takılır ?

Ev & Yaşam

20160 yorum

Kar Zinciri Nasıl Takılır ?

Kış aylarında çok daha fazla önem taşıyan zincirler, kış lastikleri ile birlikte çok daha popüler hale geliyor ancak lastiklere göre rakamsal olarak daha uygun fiyata sahipler ve dilerseniz sizler de maddi anlamda daha fazla zarar görmemek adına zincirleri tercih edebilirsiniz.

Takma işlemi oldukça zahmetli ancak pratik yöntemi sizinle paylaştık ve dilerseniz zincirinizi satın aldığınız yerden yardım isteyebilir ve daha profesyonel bir şekilde takma işlemini tamamlayabilirsiniz. Kış aylarının yavaş yavaş kendini hissettirdiği şu günlerde sizler de bir an önce harekete geçebilir ve daha uygun fiyata zincirlerinizi satın alabilirsiniz.

Halat Zincir Modeli

Çelik halatlara göre çok daha sıkıntılı ve takması çok daha zor olan zincir modelleridir. Kış aylarında çok fazla tercih edilen alternatiflerden bir tanesidir ve kış zinciri tercihlerini daha ucuza yapmak isteyenlerin listelerinde de yerini almaktadır. Kullanım ömrü çok daha kısa bu yüzden çelik zincirlerden bir adım geride olduğunu da belirtmek gerekiyor. Bu zinciri tek başınıza takmanız oldukça zahmetli bu yüzden profesyonel birilerinden yardım almakta fayda var.

Çelik Halka Zincir Modelleri

Kullanımı çok daha kolaydır ve takma işlemini de bireysel olarak kolayca yapabilirsiniz. Çelik zincirinizi lastiğin arka kısmına yerleştirin ve kanca sistemini kapatarak kullanıma hazır hale getirin. Saniyelerinizi alacak bu işlem oldukça zahmetsiz ve aslında çelik halka zincir modellerinin tercih edilmelerindeki en büyük nedenlerden bir tanesi de kesinlikle bu detaydır.

Pratik Yöntemler:

Lastiğin arka kısmına zinciri serin ve daha sonra çelik halatın kırmızı renkli olan kısmını jant hizasına gelecek şekilde kilitleyin. Bu işlem çok uzun sürmeyecektir ancak jant kısmına hizalamadığınız takdirde sizleri bir hayli uğraştıracaktır. Sarı renge sahip halat ucunu sarı fosfor renkli kilide geçiriyoruz ve daha sonra halatı geriye doğru iterek lastiğe yerleştiriyoruz. Yeşil renkli gergin kısmı ise yeşil fosfor boyalı bölgeye geçirerek kilitliyoruz. Bu işlemleri yaptıktan sonra zincirin gerginliğini kontrol etmenizi tavsiye ediyoruz çünkü araç hareket etmeye başladığında meydana gelecek olan gevşeme zincirin sökülmesine neden olabilir.

YORUM GÖNDER