Kariyer Planlaması Nasıl Yapılır ?

İş & Finans

10920 yorum

Kariyer Planlaması Nasıl Yapılır ?

Kariyer planlaması nasıl yapılır ? Kariyer Planlama İlköğretim yıllarına kadar uzanan bir süreçtir. Doğru kariyer planlaması sizi hayatınızın geri kalanında mutlu edecektir..

Kariyer Planlama İlköğretim yıllarına kadar uzanan bir süreçtir. Doğru kariyer planlaması sizi hayatınızın geri kalanında mutlu edecektir. Kariyer planının bu kadar geriye gitmesini nedeni, lisede okuduğunuz derslerin kazanacağınız üniversiteyi ve bölümü belirlemenizde etkili olmasından kaynaklanır. Kariyer planı kısa vadeli yapılmaz kariyer planlaması yapmak isteyen kişi lise çağlarından itibaren kariyerini planlamalıdır. Ne kadar erken karar alınırsa, planınızı gerçekleştirmeniz o kadar kolay olur. Ancak insanlar küçük yaşlarda kendilerini hemen tanıyamazlar. Bu nedenle ünivetrsite sonrasında hatta işe başladıktan sonra bile kariyer planlaması yapılır.

İş yaşantısı içinde kariyer planlaması yapmak da çok önemlidir. Kişi kendisini 1 yıllık 3 yıllık ve 10 yıllık süreçlerde nerede görmek istediğine bakar. Bunun için çalışmalar yapar. Peki, Kariyer Planlaması nasıl yapılmalıdır?

Doğru Meslek Seçimi!

Mesleğinizi seçerken kendinize en uygun olanını seçmelisiniz. Yanlış meslek seçimi sizi mutsuz edecektir. Ancak mesleğinizi seçmeniz demek kariyer planlamayacağınız anlamına gelmez! Birçok insan mesleğe başladıktan sonra bambaşka bir işe geçebiliyor. Ya da hukuk okuyan biri pazarlamacı olabiliyor. Eğer mesleğinizden memnunsanız, işinizde yükselme olanaklarını gözden geçirin orta ve uzun vadede bu şirkette nerelere gelebilirsiniz ona bakın. Eğer alacağınız cevaplar sizi tatmin etmiyorsa sektör değiştirmenin vakti gelmiş demektir.

Sektör Seçme

Sektörünüzde aradığınızı bulamıyorsanız o zaman başka bir alana girmenin vakti gelmiş demektir. Bunun için iyi bir sektör ve şirket araştırması yapmanız gerekiyor. Çalışmak istemediğiniz yerlere başvurmayın. Bunun için harcayacağınız enerjiyi kendinizi geliştirmek için harcayın mutlu olacağınıza inandığınız sektörleri seçin. Tabi öncesinden çok dikkatli bir inceleme yapın. Seçeceğiniz sektör sizin ilgi ve ihtiyaçlarınıza uygun bir sektör olmalıdır. Firma da sizi tatmin edecek hakları size vermelidir.

Dikey Geçiş

Sektörünüzdeki konumunuzu daha da güçlendirmek istiyorsanız, kariyerinizi yükseltebilecek şartları araştırmaya devam edin. Gerekirse şirke değişikliği yapın ancak asla “Dimyat’a pirince giderken evdeki bulgurdan olmayın” Önce yeni işyerinizle tüm şartları konuşun ardından işinizden ayrılın size kötü bir sürpriz çıkmasının önüne geçin. Ancak küçük haklar için de çalıştığınız yerden vazgeçmeyin.

Takvim oluşturma

Önümüzdeki yıllar içinde kendinizi görmek istediğiniz yerle ilgili planlı çalışmalar yapın. Eğer hiçbir şey yapmazsanız olabileceğiniz şey en fazla durduğunuz yerdir. Daha fazlası için daha çok çalışmanız gerekir. Hatta daha etkili ve planlı çalışmanız gerekir. Belirlediğiniz takvime sadık kalın, disiplini elden bırakmayın.

Acil ihtiyaçlar: Bazen elde birçok imkan ve yetenek olmasına rağmen acil nakit ihtiyacı bizim bu yeteneklerimizi işleteceğimiz alanlara çaba sarf etmemizin önüne geçmektedir. Bunun olmasına müsaade etmeyin. Ya da kararınızı verin kısa bir süre için nakit ihtiyacınızı gidermek mi istiyorsunuz ya da uzun vadeli olarak istediğiniz yerde mi olmak istiyorsunuz?

Kontrol ve Dönüt: Kendinizi sürekli yoklayın hayal ettiklerinizin, hedeflediklerinizin neresindesiniz.  Sık sık kendinizi kontrol edin. Yapmadığınız şeyler varsa onları kararlı bir şekilde yapmaya çalışın.

YORUM GÖNDER