Kavga Ederken Söylenmemesi Gereken Sözler

Ev & Yaşam

11330 yorum

Kavga Ederken Söylenmemesi Gereken Sözler

Kavga anında ya da kavga ederken söylenmemesi gereken sözler kadın ve erkek ilişkilerini tarifi zor çıkmazlara sokar !

Bazı sözler vardır ki tam da bu tabirin karşılığıdır: kavgada bile söylenmez. Evet  bazı sözler inanın kavga anında bile söylenmemelidir. Çünkü hem ona can veren sesin sahibini hem de hedef aldığı kişiyi bir o kadar acıtır ve bazen de tarifsiz kırgınlıklara ve hatta ayrılıklara gebe bırakır ilişkileri. Her ilişkide kadın veya erkek her cins için sözünün edilmemesi gereken noktalar, bıçak sırtı konular vardır. Bir tartışma veya kavga anında çıkıverir ağzınızdan, çıktığı anda da geri dönüşü olmaz çoğu zaman. Duyan duyacağı kadarı duymuştur, söyleyen ise çoğu zaman bu sözlerin onu nasıl bir çıkmaza soktuğunun dahi farkında değildir. Kısaca kavga anında söylenmemesi gereken sözler  tarifi zor çıkmazlara sokar kadın erkek ilişkilerini.

Ne tür sözlerden kaçınmalı?

Bu tür sözlerin ilişkileri nasıl zedelediğinden bahsetmişken hangi tür sözlerden kaçınmanız gerektiğinden bahsetmemek büyük eksiklik olur. Kavga anında söylenmemesi gereken sözlerdediğimizde ilk akla gelenler, şüphesiz ki amiyane tabirle “küfür” diye tabir ettiğimiz kelime ve kelime öbekleridir. Aslında hayatın her anında kaçınmanın yararınıza olacağı bu kelimeler ilişkileri en çok zedeleyen sözlerin başında geliyor. Hem kadın hem de erkek onurunun ve ilişkiye olan güvenlerinin kırılmasına da zemin hazırlıyor.

Bunun yanı sıra kavga anında karşı tarafın zaaf ve kusurları ile alakalı yorumlarda bulunmak da ilişkiye zarar verebilecek bir başka detay. Ne kadar sinirlenmiş olursanız olun ne kadar haklı olduğunuzu düşünürseniz düşünün, bu tarz sözler sarf etmenin sizi tartışmada haklı olsanız dahi haksız konuma düşüreceğini ve karşı tarafı fazlasıyla kırmanıza neden olacağını asla unutmayın.

Son olarak da tartışma esnasında karşı tarafı eski ilişkilerinizdeki partnerinizle karşılaştırmak, “o böyle değildi” ya da “o böyle demezdi” gibi 3. şahıs ithamlarda bulunmak da sizi tartışmada hem bir adım aşağı çeker hem de karşı tarafın size olan güveninin kırılmasına neden olur. Eski ilişkilerle karşılaştırılmak ne erkekleri ne de kadınları memnun eder; aksine iki tarafın da kendisini ilişkideki yetersiz ve eksik taraf olarak görmesine ve ilişkideki konumunu sorgulamasına neden olur. Siz siz olun sinirlerinize bir nebze olsun hakim olmaya çalışarak bu gibi ithamlardan uzak durmaya çalışın.

Diyelim ki söylediniz, şimdi ne yapmak lazım?

Farzedelim kavga anında söylememeniz gereken sözler sarf ettiniz ve kavganın boyutu hiç tahmin etmediğiniz noktalara ulaştı. Peki şimdi ne yapmak lazım? Cevap aslında basit; konuşmayı deneyin. Karşı tarafa konuşarak ulaşmayı deneyin ve kullandığınız sözlerin bir anlık sinirin sonucu olduğunu, aslında dediklerinizi kastedmediğinizi anlatın. Ona gerçekte ne düşündüğünüzü sakin bir tavır takınarak yumuşak bir ses tonuyla anlatmaya çalışın. Aranızdaki sevgi ne kadar büyükse aşmanız o kadar kolay olacaktır, ancak yine de bu sözlerin geri dönüşü olmayabileceğini de aklınızdan çıkarmayın.

YORUM GÖNDER