Kaza Tespit Tutanağı Nasıl Tutulur ?

Devlet & Politika

11110 yorum

Kaza Tespit Tutanağı Nasıl Tutulur ?

Kaza tespit tutanağı nasıl doldurulur ? Kaza tespit tutanağı nasıl tutulur ? Kaza yaptığınızda bilmeniz gerekenler bildiriyo.com'da...

Sadece maddi hasar bulunan ve karşı tarafla anlaştığınız trafik kazalarında kaza tespit tutanağını kendiniz tutabilirsiniz.’

Tutanak tutmadan önce yapmanız gerekenler aşağıdaki gibidir:

1. Öncelikle 150 m mesafede geriye ve ileriye reflektörünüzü koyun, flâşörlerinizi ve gündüz değilse, kötü hava şartları da dahil olmak üzere dış ışıklarınızı yakın.

2. Sizin ve karşı tarafın aracınıza ait belgelerinizi (araç tescil ve trafik belgeleri, zorunlu mali mesuliyet sigortası) ve sürücü belgelerinizi, kullanılan araç için uygun/yeterli olup olmadığını kontrol edin ve belgelerde eksiklik olmamasına dikkat edin.

3. Farklı açılardan araçların fotoğraflarını çekin.

4. Araçlarınızı yolun kenarına ya da trafiğin akışını ve emniyetine mani olmayacak bir yere çekin.

5. Maddi Hasarlı Trafik Kazası Tespit Tutanağı’ nı tam olarak doldurup karşılıklı olarak imzalayın.

6. Tutanağı, kazaya karışan diğer aracın zorunlu mali mesuliyet sigortasını yapan sigorta şirketine veya varsa kendi kaskonuz bulunan sigorta şirketine verin.

7. Ayrıca tespit tutanaklarını fotokopi ile çoğaltıp kullanabilmeniz mümkün.

Kaza tespit tutanağı nasıl tutulur? 

1. Araçlar kaza yerinden kaldırılmadan farklı açılardan fotoğraflarını çekin.

2. Tutanakların bir sureti fotoğraflarla birlikte karşı tarafın trafik sigortası poliçesini düzenleyen sigorta şirketine veya kasko poliçesinden tazminat istenecekse aracınızın kasko sigortası poliçesini düzenleyen sigorta şirketine verilmelidir.

3. Kazada ikiden fazla araç varsa birden fazla form kullanılabilir. Fakat her formun tüm sürücüler tarafından imzalanması gerekmektedir. Bunun için formun alt kısmındaki boş alan kullanılabilir.

4. 1 ve 2 numaralı alanlara kazanın tarihi ve yerine ilişkin bilgiler yazılır. 3 numaralı alan ise; varsa görgü tanıklarının irtibat bilgileri yazılır. 4, 5 ve 6 numaralı alanlara sürücüye, araca ve Trafik poliçesine ilişkin bilgilerin yazılması gerekmektedir. 7 numaralı alanda bulunan araç türleri üzerinde aracın ilk darbeyi aldığı yeri işaretleyin. 8 numaralı alanda bulunan kutucuklardan uygun olanı (x) işareti koyun. Bu alanın doldurulması zorunlu değildir. Ama şirketin olayı kısa sürede değerlendirmesi açısından doldurulmasında fayda var. 9 Numaralı alana çarpışma yerinin ve anı çizilmelidir. Taslağa cadde ve sokak ismi yazılmalı, aracın gittiği yön gösterilmeli, yol çizgileri çizilmelidir. Araçlar A ve B aracı olarak belirlenmelidir. 10 numaralı alanda sürücülerin kazayı anlattıkları yazılar bulunacaktır. Eğer bölüm yetmez ise beyaz bir sayfada yazıya devam edilebilir. 11 numaralı alan sürücüler tarafından karşılıklı ve zorunlu olarak imzalanacaktır. Aksi halde tutanak geçersiz sayılır.

Emniyetli ve kazasız sürüşler dileriz…

YORUM GÖNDER