Kedilerin Mırıldamasının Anlamı ve İnsanlar Üzerindeki Etkisi

Ev & Yaşam

10570 yorum

Kedilerin Mırıldamasının Anlamı ve İnsanlar Üzerindeki Etkisi

Kediler çıkardıkları birçok ses ve hareketlerle iletişim kurarlar. Bunlardan bir tanesi de mırıldanmaktır. Mırıldanma sesi, kedilerde doğuştan gelen, içgüdüsel bir davranıştır.

Kedinizi sevdiğinizde ve yakınınızda olduğunda mırıldanıyorsa, bu kedinizin mutlu olduğu, kendini iyi ve güvende hissettiği anlamına gelir. Yavru kediler, annelerine iyi olduklarını bildirmek için de mırıldanırlar. Kediler mırıldanırken hareketsiz kalabilecekleri gibi bazılarının bu sesi çıkardıkları esnada yeri tırmalama hareketi yaptığı görülmüştür. Eğer kediniz hareket halindeyken mırıldanıyorsa bu da onun sizden bir şey istediği anlamına gelir.

Kediler sadece mutlu hissettiklerinde değil; hastalık, doğum gibi sıkıntılı zamanlarda da kendilerini rahatlatmak için mırıldanırlar. Mırıldanma onları hem fiziksel hem de psikolojik olarak rahatlatır. Yani bir nevi kendilerini tedavi ederler.

Mırıldanma sırasında çıkan titreşim kedinizin kendisini rahatlatması kadar, size de olumlu yan etkileri vardır. Kedi mırıltısı insanlarda stresi, diğer hayvanlara oranla çok daha fazla düşürüyor, kan basıncını dengeliyor. Mırıldanma kişiye, hem işitsel hem de deriye yakın sinir uçları sayesinde iletiliyor. Bu durumda algıladığımız, 20 ve 50 Hertz arası, düşük bir frekansta, uğultu oluyor.

Bu tarz sesler beyinde, temporal lobun derinlerinde “ Hesl Giyrusu” olarak adlandırılan kısımlarda, oksijen ve glikoz tüketimini arttırıp, olumlu duygular oluşmasını sağlayarak, insanın mutlu hissetmesini neden olur. Bu sakinleştirici etkinin bir nedeni de; düşük frekanstaki, sürekli uğultunun kişiye anne karnını hatırlatmasıdır. Anne karnı, kişinin kendini huzurlu ve güvende hissettiği en önemli yerdir.

Sonuç olarak, kedinizin mırıldanması, her şekilde olumlu bir tavırdır; bazen mutluluk belirtisi, bazen bir istek, bazen kendi sıkıntısını hafifletmek için. Hangi sebeple olursa olsun, size olan etkisi ise, daha az stres, sakinlik ve mutluluktur.

YORUM GÖNDER