Kepekli Saçlar İçin Saç Maskesi

Sağlık & Fitness

14810 yorum

Kepekli Saçlar İçin Saç Maskesi

Kepekli Saçlar İçin Mucizevi Çözüm : Saç Maskesi, Saç Kepeği İçin Doğal Maske, Saçlara Yumurta Maskesi

İnsan vücudu cildini yenileme özelliği gösterir. Ölü derilerin yerine vücut yenilerinin geçmesini sağlamak için sürekli olarak hücre doğumu gerçekleştirir.  Saçlarda kepek oluşmasının sebebi kafa derisindeki ölü derilerin pullu yapısıyla saçların arasından temizlenememesidir. Vücudun diğer bölgelerindeki deriler yenilenirken ölmüş olan derilerin ciltten atımı kolaydır. Kepeklerde ise durum biraz farklıdır. Saç telleri kepekleri tutar ve görünüş açısından hoş olmayan durumlar ortaya çıkar. Dışarıdan bakıldığında yağlı, kirli bir görüntü ortaya çıkarır. Aynı zamanda aşırı yağlı ciltlere sahip bireylerde kepeklenme sorunu daha fazladır. Kepeklere karşı etkili şampuanların kullanımının yanı sıra, doğal besinlerle kepeklerden kurtulmak mümkündür.  Örneğin yumurtanın içerisinde bol miktarda protein, kükürt ve biotin maddeleri bulunur. Yumurtanın doğal yapısı çabuk bozulmaya eğilimli olduğu için kepeğe karşı olan ticari ürünlerde fazla kullanılamaz. Evde hazırlanacak saç kürlerinde yumurtanın besleyiciliğinden yararlanmak bu açıdan önemlidir.

Kepeğe Karşı Yumurta Maskesi Tarifi

Kepeğe karşı yumurta maskesinin iki çeşit tarifi bulunuyor; normal saçlar için ve yağlı saçlar için. Yumurtanın sarısında aşırı derecede protein ve yağ bulunduğundan bu maskeyi yağlı saçlara sahip kişiler uygularken sadece yumurtanın beyazını kullanmalıdır. Malzemeler

  • 2 Yumurta (Yağlı saçlara sahip kişiler sadece beyazını, normal saçlara sahip kişiler ise çırparak kullanmalıdır.)
  • 2-3 damla limon suyu
  • 1 çay kaşığı zeytinyağı

Uygulama Yumurtayı çırpılırken içerisine limon ve zeytinyağını ekleyin. Eğer yumurta kokusundan çok rahatsız oluyorsanız birkaç damla daha limon suyu eklemeniz kokusunu alacaktır.  Malzemeleri kap içerisinde köpük çıkana kadar karıştırın.  Saç diplerine parmak uçlarıyla oval hareketler çizerek uygulayın. Saç yüzeyine yukarıdan aşağıya avuç içleriyle yumurta maskesini yedirin. Bütün saç bölgesine uygulandığına emin olduktan sonra kafanıza bone geçirip yarım saat boyunca yumurta maskesinin kurumasını bekleyin.  30 dakika sonunda soğuk su ve -tercihen- kepeğe karşı etkili şampuanla iyice durulayın. Haftada iki defa uygulandığında iki hafta gibi kısa bir sürede kepeksiz saçlara kavuşulacaktır. Maskeyi iki hafta daha uygulamanız halinde yumurtadan alınan proteinle saç kökleri güçlenecek ve parlaklaşacaktır.

YORUM GÖNDER