Kira Sözleşmesi Yaparken Bunlara Dikkat Edin !

İş & Finans

24090 yorum

Kira Sözleşmesi Yaparken Bunlara Dikkat Edin !

Kira sözleşmesi yaparken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Bunları gözden kaçırmamak yararınıza olacaktır. İşte kira sözleşmesi yaparken dikkat edilmesi gerekenler ;

1. Sözleşmede kiracı ve ev sahibinin adı soyadı ve TC kimlik numarası kişisel bilgi bölümleri yazılmış olmalı. Ayrıca ev sahibinin ve varsa kefilin iletişim adresleri de sözleşmeye eklenerek kayıt altına alınmalıdır. Bu bilgilerin kayıt altına alınması gerekli durumlarda oluşabilecek karışıkları ya da eksikleri baştan önlemek için faydalı olacaktır.

2. Taraflar kontratı beraber ve varsa kefiller huzurunda imzalamalı. Bununla beraber kira sözleşmesinin her sayfasının imzalanmasına da dikkat edilmeli gerekmektedir. İmzasız sayfa olmamalıdır. Aksilik oluşabilecek bir durumda bu eksik imzalı sayfalardan dolayı mağduriyet yaşanabilir.

3. Kira kontratında belirtilen adresin evin gerçek adresi olup olmadığı kontrol edilmelidir.Herhangi dolandırıcılık ihtimali bu işlemi yaparak engellenmiş olacaktır.

4. Kiralama bedeli hem yazı hem de rakam ile yazılmalıdır. Kira bedelinin, ev sahibini baka bilgileri ve kiranın hangi zaman aralıklarında ödeneceği bet tarih aralıklarıyla belirlenmelidir. Sonraki zamanlarda kiracı ile ev sahibi arasında tartışma çıkmaması için kiraya yapılacak zam oranlarının belirlenmesi yazı ile kayıt altına alınması gerekir.

5. Önemli noktalardan biri de depozitodur. Depozito veriliyorsa niçin verildiği , ne giib durumlarda geri teslim edileceği açıklanmalıdır. Depozito miktarının da yazı ile ve rakam ile de yazılarak kayıt alınması sağlanmalıdır.

6. Kiralanan ev eşyalıysa ya da eşyalı değilse evde hangi eşyaların bulunduğu demirbaş listesi sözleşmeye eklenmeli bu eşyaların adı tanımlanamıyorsa şekilleri ve türleri açıklanacak şekilde tanımlanmalıdır. Ev teslim edilirken bu gibi durumların çokça karışıklığa yol açtığı biliniyor.

7. Kiracının ne gibi durumlarda evde tadilat yapabileceği, yaparsa bunun ne şekilde ödeme seçenekleri olacağı, açıkça yazı altına alınmalıdır. Bu bilgileri ekledikten sonra kiranın ne zaman yenileneceği de tarihlendirilerek kayıt altına alınmalıdır.

8. Sözleşmeyi yapanların anlaşmazlıkları durumunda hangi mahkemelerin ve icra müdürlüklerinin yetkili olacağı da sözleşmeye eklenerek kargaşa oluşturacak bir durumu baştan engellenmiş olacaksınız.

9. Kiralama işlemini yapan muhataplar bu bilgilere hâkim durumda olmayabilir. Bu durumda danışman gözetiminde bu işlemleri yapmak daha nitelikli bir çözüm olacaktır.

10. Her konuda anlaştıysanız hayırlı olsun. Güle güle yeni evinizde oturabilirsiniz ev sahibi iseniz de evini güvenle kiralamanın rahatlığını yaşayabilirsiniz. Çünkü tüm anlaşma maddeleri elinizde imzalı sabit şekilde mevcut.

YORUM GÖNDER