Kış Lastiği Zorunlu mu ? Kış Lastiği Nasıl Olmalı?

Ev & Yaşam

14200 yorum

Kış Lastiği Zorunlu mu ? Kış Lastiği Nasıl Olmalı?

Kış ayları ile birlikte araçlar üzerindeki denetim ve kontrol mekanizması da belli ölçüde artırıldı ve bununla birlikte hususi araçlar dışındaki tüm araçlar için kış lastikleri zorunlu hale getirildi. Geçtiğimiz yıllarda kaza oranı bu lastikler sayesinde bir hayli azaldı ve bu sene de arttırılan önlemler ile birlikte trafiği rahatlatmak adına birtakım çalışmalara devam ediliyor. Kış lastiği tercihlerinizi yaparken dikkatli olmanız gerektiğini de belirtmek gerekiyor ve dilerseniz bu konuya da açıklık getirelim.

Tercihinizi yaparken ebat konusunda dikkatli davranmanız gerekiyor aksi takdirde herhangi bir fayda sağlamanız söz konusu değildir. Ebat konusunda aracınızın kullanma kılavuzundan yardım alabilirsiniz zaten bu konuda üretici firma da sizlere daha profesyonel ve daha doğru bir şekilde yardımcı olacaktır.

Kristal işareti ve M+S ibaresini gördüğünüz lastikleri tercih edin çünkü bu tüm kış lastiklerinde yer alan ibaredir ve seçimlerinizi doğru yapmanız adına lastiklerin üzerinde yer alır. Kış lastiği diye satılan bazı lastiklerde bu ibare yoktur ve önlem almak adına bu tür bir kolaylık sağlanmıştır.

Güç durumu da önem arz ediyor ve eğer yüklü bir araç için kış lastiği arayışı içindeyseniz buna en uygun olan lastik modelini tercih etmeniz gerekiyor. Güç ve ebat dengesini de yine kılavuz aracılığı ile belirleyebilir ya da üretici firmadan konu ile ilgili yardım alabilirsiniz.

Yol tutuşu doğru belirlenmeli ve daha yumuşak malzeme yapısı tercih edilmelidir. Kış lastiklerinin en önemli özelliklerinden bir tanesi budur ve sert zemine ya da kaygan zemine rağmen daha etkili ve daha güçlü yol tutuşuna sahip olduğu için tercih edilmektedir. Lastiğe dokunduğunuzda normal lastiklerden çok daha farklı olduğunu anlamanız da uzun sürmeyecektir.

Kış lastiği olmadan yola çıkmanız tavsiye edilmiyor çünkü kış aylarında araçlarınızın hakimiyetini kaybetmeniz çok daha kolay hale geliyor ve sıranda lastiklerin yol tutuşu zayıf olduğu için zarar görmeniz de gayet normal! Bu yüzden kış ayları öncesi sizler de önleminizi alabilir ve daha güvenli bir şekilde yola çıkabilirsiniz.

YORUM GÖNDER