Kışın oda sıcaklığı kaç olmalıdır ?

Ev & Yaşam

37100 yorum

Kışın oda sıcaklığı kaç olmalıdır ?

Havaların soğumasıyla beraber kişilerin doğal bir sağlık içerisinde yaşamlarını sürdürecek olması göründüğü ve bilindiği gibi kolay değildir. Uzun bir kış ayı geçirecek kişilerin doğru bir alana adapte olacak olması, sağlığını koruyacak olması ve yine bunun yanında ısınma gibi problemlerinin nasıl çözümlenmesi gerektiğini net bir şekilde bilecek olması gerekmektedir.

Doğal olarak kışın yaptığımız en büyük hatalar kombileri fazla açmak ve evin fazla bir ısı içerisinde kalmasını sağlamaktır. Aşırı fazla sıcağın insanoğluna getirmiş olduğu birden çok zararın olduğunu hesap edecek olursanız, kesinlikle uzmanların, doktorların tavsiye etmediği bir durumdur. Tabi ki ideal bir oda sıcaklığı belirlemenin birden çok yöntemi bulunuyor. Bu yöntemleri sağlamak ve olması gerektiği gibi yapmak tamamen sizin elinizdedir. Lakin söz konusu ne olursa, olsun fazla ısılardan kesinlikle uzak durmanız gerektiğini bilmelisiniz.

Evin yüzeysel olarak ne kadar büyük olacağı bunun yanında oturmuş olduğunuz evin nasıl bir yalıtıma sahip olduğu, nasıl bir ısınma şekli içerisinde yer aldığını bilmek tabi ki oldukça önemlidir. Evin büyüklüğüne göre mimari biçimde petekler konumlandırılmışta olsa her zaman, istenen ısıyı alamayacak olmanız veya çok fazla ısı elde ederek yanlış hareketler içerisinde yer almanız mümkün olacaktır. Bu sebeple uzmanların sizlere önerdiği ideal bir ev sıcaklığı 20 derece ila 24 derece arasında olmalıdır. Tabi bu gündüz ve akşam olarak farklılık gösterecektir. Ki bunu yukarıda belirlediğimiz gibi sizin belirlemeniz gerekmektedir. Örneğin gündüz 20 derece akşam 23 derece olarak ayarlayabilirsiniz. Sibirya soğuğunu aratmayan bazı şehirlerde bu durum tam tersi olabilmektedir. Yine hiç yalıtımı olmayan ve sürekli ısı kaybına neden olacak bölgelerde de bu derece oranı tamamen değişkenlik göstermektedir. Isı kaybının nereden yaşandığını bilmeniz sadece yakıt tasarrufu elde edeceğinizden değil sağlığınızı koruma altına alacak olmanızda da ciddi bir önem arz edecektir. Yalıtım sahibi olmayan kişilerde önerilen ideal sıcaklık 24 derece ila 28 derece arasında değişkenlik göstermektedir.

Fazla sıcağın insana getirmiş olduğu ana başlı zararlar bunalma, terleme, terden hastalığa yakalanma, baş dönmesi, baş ağrısı, sebepsiz yere ateşlenme gibi kronik sorunlar diyebiliriz.

YORUM GÖNDER