Kızılay nedir? Türk Kızılayı bağış yap

Sağlık & Fitness

18700 yorum

Kızılay nedir? Türk Kızılayı bağış yap

15 Temmuz kahramanları adına “Vatan Sana Kanım Feda” kampanyası adıyla yapılan kan bağışı etkinliğinde Başbakan Binali Yıldırım, İstanbul Valisi Vasip Şahin Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Ak Parti İstanbul İl Başkanı Selim Temurci gibi önemli isimler de kan bağışında bulundu.

29 Ekim – 4 Kasım tarihleri arasında kutlanan Kızılay Haftası dolayısıyla, 15 Temmuz gecesi kahramanlıkların gösterildiği İstanbul’un 11 yerinde kan bağışı ve etkinlikler düzenlendi.

15 Temmuz Şehitler Köprüsü, Atatürk Havalimanı, Çengelköy Polis Karakolu, Taksim Meydanı, Vatan Caddesi gibi yerlerde düzenlenen kan bağışı etkinliklerine tüm İstanbul halkı yoğun bir ilgi gösterdi.

Kan bağışına önemi vurgulamak için kan verdiğini söyleyen Binali Yıldırım, 15 Temmuz Köprüsü’nden kan bağışının olduğu diğer noktalara bağlanarak vatandaşlarla görüntülü olarak konuştu. Kampanyaya destek vermek için kan bağışında bulunan Sağlık Bakanı Recep Akdağ şunları söyledi: “ Yapılan bağışlarla 2 milyon ünite kan toplanmış oldu. Bu son zamanlarda yapılan en büyük kampanya. Türk Kızılayı bu büyük bağışla çok miktarda kan topladı.”

Türk Kızılayı Genel Başkanı Dr. Kerem Kını ise “Vatan Sana Kanım Feda” kan bağışı kapsamında 4 tanesi Anadolu yakasında, 7 tanesi Avrupa yakasında olmak üzere15 Temmuz direnişini gösterildiği toplam 11 yerde kan toplandığını ve önemli miktarda kan bağışı gerçekleştirildiğini de ekledi.

Kızılay kan bağışı organizasyonunu düzenleyen Türk Kızılayı İstanbul Şube Başkanı İlhami Yıldırım yaptığı açıklamada şunları söyledi: “15 Temmuz günü vatan hainlerinin kan döktüğü noktalarda Kızılay Haftası kapsamında kan bağışı etkinlikleri düzenledik. Türk insanı kanını başkası için seve seve verip, onlarca insanın kendisi sayesinde kurtulmasını sağlar. Bundan dolayı da yaptığımız bu etkinlik ve kan bağışı kampanyamız çok önemlidir.”


 

YORUM GÖNDER