Koşu Hızını Artırmak için En İyi Yollar

Sağlık & Fitness

45220 yorum

Koşu Hızını Artırmak için En İyi Yollar

Koşu hızını artırmak elbette kolay bir iş değildir. Ciddiyetle yapılan antrenmanların ve gösterilen sabrın neticesinde ancak hızlı koşabilen bir insan olabilirsiniz.

Mevcut koşu hızınızı artırmak için izlenmesi ve bilinmesi gereken bazı detaylar vardır. İşte koşu hızını artırmak için izlemeniz gereken en iyi yollar;

Öncelikle forma girmeniz ve düzenli antrenman yapmanız şarttır. Vücutta yer alan fazla yağlar koşmayı zorlaştırır. Bu nedenle fazla yağlardan kurtularak kas kitlenizi artırmanız gerekecektir.

Koşmak sıradan bir aktivite gibi görünse de içerisinde bazı teknikler barındırır. Bu nedenle koşu hızınız ne olursa olsun, öncelikle doğru koşu tekniklerini bilin ve uygulayın. Vücudunuzun üst kısmını sürekli dik tutun. Kendinizi koşam esnasında kesinlikle kasmayın. Çok büyük adımlarla koşmak size fayda sağlamayacaktır. Bacağınız kalça hizanızda kalacak şekilde koşar adımlar atın. Ve adımlarınızda ayaklarınızın ucu ile değil ortası ile yere basın.

  1. Koşu esnasında adımlarınızı sürekli sayın. Temponuzu ancak bu şekilde takip edebilirsiniz. Koşu boyunca, bir dakika içerisinde attığınız adım sayısında değişiklikler olmaması gerekir.  Hız değişiklikleri ve duraksamalar sizi hızlı bir koşucu yapmaz. Adım sayarken de sağ ayağınızın yere temas ettiği anları sayın.
  2. Hızlı koşulardan önce, kısa mesafeli koşuların yapılması destekleyici olmaktadır. Özellikle antrenmanlarda uygulayacağınız kısa mesafeli koşular hızlanma tekniğinizi en doğru biçimde öğrenmenize yardımcı olacaktır.
  3. Koşma esnasında kollarınızı kontrol altında tutmaya özen gösterin. Dirseklerinizi yaklaşık doksan derece açı ile bükerek, sadece ileri geri hareket ettirin, aksi halde kollarınızı rastgele sallamanız size fazladan enerji harcatacak ve hızınızı kesecektir.
  4. Antrenmanlarda koşu bandı kullanmanız önemli bir detay. Koşu bantları adım sıklığınızı ayarlamanıza yardımcı olmaktadır. Ayrıca temponuzu ayarlamak istediğinizde koşu bandı sayesinde geçişlere adapte olmanız daha kolay olacaktır.
  5. Koşu esnasında nefes kontrolü son derece önemlidir. Hızlı koşarken de nefes alışlarınızın daha güçlü olması gerekecektir. Bu nedenle hızlı koşabilmeniz için en doğru nasıl nefes alıp vermeniz gerekiyor bunu öğrenin. Nefes alırken göğüs kafesinizi hava ile doldurmak hatadır. Göğsünüzün hemen altında yer alan diyafram kasını kullanmayı iyi bilmelisiniz. Ve kaslarınızın maksimum miktarda oksijenle buluşması için hem ağzınızdan hem de burnunuzdan nefes alın.
  6. Haftada en az bir kez, yokuş yukarı koşmayı deneyin. Böylelikle kaslarınız güçlenir ve düz koşu alanlarında hızınız artar.
  7. Koşarken sürekli ileriye odaklanın. Bakışlarınızı genellikle 10 ila 20 metre uzaklıkta bir noktada sabitlemeye özen gösterin. Bu hızınızı artıracaktır. Sürekli kafa çevirmeniz ve farklı yönlere bakmanız size hız kaybettirir.
  8. Bisiklete binmek, size hem farklı bir spor yaptığınız için motivasyon olacaktır, hem de pedal çevirmek bacak kaslarınızı güçlendireceği için, yaptığınızı koşuların hızlanmasına yardımcı olacaktır.
  9. Hızlı koşabilmek için beslenmenize özen gösterin. Özellikle tatlılardan uzak durun. Tatlılar ilk etapta size enerji verse dahi, uzun vadede hızınızı olumsuz etkileyecektir. Tam tahıllı besinleri tercih edin. Ve koşmaya başlamadan önce bir bardak kahve için. Koşudan önce kafein tüketimi, koşu hızınızı artıracaktır.
  10. Son olarak uykunuza önem verin. İyi bir uyku her zaman reaksiyon sürecini geliştirecektir ve size hız katacaktır.

YORUM GÖNDER