Kronik Baş Ağrısı Nedir? Belirtileri Ve Nedenleri Nelerdir?

Sağlık & Fitness

9590 yorum

Kronik Baş Ağrısı Nedir? Belirtileri Ve Nedenleri Nelerdir?

Kronik baş ağrısının belirtileri nedenleri nelerdir ? Kronik baş ağrısı tedavisi nasıl olmalıdır ? Kronik baş ağrısı nasıl geçer ? Detaylar bildiriyo.com'da..

Toplumda sık görülen sağlık sorunlarından biri de kronik baş ağrısı sendromudur. Toplumun önemli bir kısmında bulunan rahatsızlık stresli ve gürültülü iş kollarında çalışan bireylerde yoğun görülmektedir. Sıradan baş ağrısı sendromundan birçok yönüyle farklı olan kronik baş ağrısı sendromu genelde zonglayıcı baş ağrısı eşliğinde ortaya çıkmakta ilerleyen birkaç dakika içerisinde şiddetini arttırarak bireyin ciddi derecede rahatsızlık duymasına neden olmaktadır.

Kronik Baş Ağrısının Nedenleri

 • Stres: Birçok hastalığın ana kaynaklarından olan stres aynı zamanda kronik baş ağrısı sendromunun da nedenlerinden biridir. Özellikle yoğun iş temposunda çalışan bireylerde kendini gösteren stres beraberinde baş ağrısını da tetiklemekte ve süreklilik kazandığı taktirde kronik baş ağrısı sendromuna zemin hazırlamaktadır.
 • Soğuk suyla duş alma: Kronik baş ağrısı sendromunun nedenlerinden biri de soğuk suyla duş almaktır. Özellikle kış aylarında soğuk suyla alınan duşlar kronik baş ağrısı sendromuna davetiye çıkarmaktadır.
 • Kalitesiz uyku: Kronik baş ağrısı sendromunun nedenlerinden biri de kalitesiz uyku özellikle günde 6 saatten az uyulması halinde kronik baş ağrısı sendromu kaçınılmaz olmaktadır.
 • Sigara: Birçok hastalığın temelinde yer alan sigara aşırı tüketildiğinde beyin damarlarının tıkanmasına yol açmakta ve bunun sonucunda da kronik baş ağrısı sendromuna da neden olmaktadır.
 • Hipertansiyon: Kronik baş ağrısının nedenlerinden biri de hipertansiyon yükselmesi halinde tehlikeli sonuçlara varan hipertansiyon yükselmesi durumunda özellikle kafa bölgesinde ciddi tahribatlara neden olmakta bunun sonucunda da kronik baş ağrısına neden olmaktadır.
 • Aşırı sinirlilik: Aşırı sinirlilik beraberinde birçok hastalığa neden olduğu gibi kronik baş ağrısı sendromuna da neden olmaktadır. Aşırı sinirlilik süreklilik kazandığı takdirde kronik baş ağrısı sendromu kaçınılmaz olmaktadır.
 • Aşırı kaygı: Psikiyatri dalında aksiyete adını alan aşırı kaygı hali de kronik baş ağrısı sendromunun nedenlerinden beraberinde stresi de tetikleyen aşırı kaygı ilk olarak sıradan baş ağrısı sendromuna daha sonra da kronik baş ağrısı sendromuna neden olmaktadır.
 • Alkol tüketimi: Birçoğunun ölümle sonuçlandığı alkol tüketimi de kronik baş ağrısı sendromunun nedenleri arasında yer almakta beyin damarlarının tıkanmasına neden olan alkol beraberinde kronik baş ağrısı sendromuna da zemin hazırlamaktadır.
 • Psikolojik takıntılar: Sosyal ve iş hayatını olumsuz etkileyen psikolojik takıntılar kronik baş ağrısı sendromunun nedenleri arasında yer almaktadır. Psikolojiye olumsuz etkiler de yapan psikolojik takıntılar olumsuz düşüncelerle bütünleştiğinde kronik baş ağrısı sendromununa davetiye çıkarmaktadır.
 • Aşırı ilaç kullanımı: Kronik baş ağrısı sendromunun nedenlerinden biri de aşırı ilaç kullanımıdır. Özellikle hekim tarafından önerilmeyen ve reçetesiz ilaçların kullanımı birçok hastalığa neden olduğu gibi kronik baş ağrısına da neden olmaktadır.
 • Depresyon: Kronik baş ağrısı sendromunun nedenlerinden biri de depresyondur. Pskiyatri hastalıklarından olan depresyon özellikle aşırı ve sürekli üzüntü haliyle ortaya çıktığı taktirde kronik baş ağrısı sendromu da kaçınılmaz olmaktadır.

Kronik Baş Ağrısının Belirtileri

 • Zonglayıcı baş ağrısıyla başlar.
 • Çoğunlukla başın belli kısımlarında ortaya çıkar.
 • Belli aralıklarla seyreder.
 • Sıradan baş ağrısı sendromundan farklı olarak uzun süreçler devam eder.
 • Tekrarlayıcı özelliğinin olması nedeniyle tedavi edildikten yıllar sonra bile tekrar ortaya çıkabilir.
 • Birçok özelliğiyle migrene benzer ancak migren değildir.

Kronik Baş Ağrısının Tedavisi

 • İlaç tedavisi: Hekim tarafından reçeteli olarak verilen ağrı kesici ilaçlar kronik baş ağrısı sendromunun tedavisinde en etkili yöntemdir. Hekim önerilerine uyulması ve ilaçların düzenli kullanılması koşulunda kronik baş ağrısı sendromu tamamen yok edilmektedir.
 • Rahatlatıcı masaj yöntemi: Hekim önerilerinden olan rahatlatıcı masaj yöntemi geçici olarak kronik baş ağrısı sendromunu ortadan kaldırmaktadır. Bu nedenle tedavi yöntemleri arasında ikinci sırada yer almaktadır.

Erken teşhisinin de önemli olduğu kronik baş ağrısı sendromu tedavi edilmesi gereken rahatsızlıklardandır. Geliştirilen yeni nesil ağrı kesici ilaçlar sayesinde kontrol altına alınabilen kronik baş ağrısı sendromunu yaşayan bireyler vakit kaybetmeden hekime görünmeli ve tedaviye başlamalıdır.

Not: Makale bilgi niteliğindedir. Reçete değildir.

YORUM GÖNDER