Küçük Odaları Büyütmenin Yolları

Ev & Yaşam

21200 yorum

Küçük Odaları Büyütmenin Yolları

Küçük odaları büyütmenin yolları nelerdir ? Eviniz küçük, oturma odanız daha da küçük ve siz odanızın daha ferah ve büyük görünmesini istiyorsunuz ?

Eviniz küçük, oturma odanız daha da küçük ve siz odanızın daha ferah ve büyük görünmesini istiyorsunuz. Ama bunu nasıl yapacağınızı da kara kara düşünüyorsunuz değil mi? İşte size oturma odanızı daha ferah ve geniş gösterecek birkaç tavsiye.

Küçük Mekanlarda Uymanız Gereken Kurallar

Aslında ferah, geniş ve çok güzel dekore edilmiş yerlerde yaşamak için, evinizin çok da fazla büyük olmasına gerek yok. Küçük mekanları geniş ve ferah göstermenin bir çok yolu var. yani mekanı geniş gösteren boyama teknikleri, mobilyaların seçimi ve yerleştirilmesine kadar. Şimdi küçük odamızı için neler yapabileceğimize bakalım.

Tavan

Odaların genişliği ile perdelerin doğrudan bağlantısı vardır. Odadaki perdeleri duvarın en üstüne asın. Bu şekilde perdeler rahatça sallanacak ve dökümlü duracaklardır. Dökümlü duran perdeler bakışları odanın tavanlarına doğru çeker. Tabi odanıza kartonpiyer yaptırırsanız oda daha geniş ve hacimliymiş gibi durur.

Gömme Dolaplı Çözümler

Küçük odalarda kullanılabilecek en iyi dolaplar gömme dolaplardır. Kesinlikle odalarda yer kaplamazlar ama gerçekten geniş bir saklama alanı sağlarlar. Zaten bizim de istediğimiz minimum yer, maksimum saklama alanı olduğu için küçük odalara gömme dolaplar mükemmel çözümler sunar.

Aynalardan Yararlanın

Küçük mekânlarda aynalar her zaman kurtarıcı rolü üstlenirler. Özellikle doğru şekilde konumlandırılan aynalar sayesinde odanızın büyüklüğüne siz bile inanamayacaksınız. Önemli olan aynalarınızı doğru şekilde yerleştirmeniz. Örneğin odaya yerleştirdiğiniz gömme dolabın yanına koyacağınız büyük bir ayna odanızın büyük ve ferah görünmesine çok büyük katkılar sağlayacaktır. Ayrıca odanın boyasını ışığı yansıtmayan renklerden seçmeniz halinde, odanızın ferahlığı daha da artacaktır.

Odaları Birbirine Bağlayın

Bazı durumlarda odaların birbirine açılması, her iki odayı da olduğundan çok daha büyük gösterecektir. Örneğin küçük oturma odası ile mutfağı birbirinden ayırmak yerine araya çok büyük bir geçiş kapısı koyarak her iki mekânın da çok daha geniş görünmesini sağlayabilirsiniz.

Oturma Takımları

Odanızda kullanacağınız mobilyalarda yine aynı şekilde odanızın genişlik ve ferahlık algısını en fazla etkileyen unsurlardır. Genellikle büyük odalarda kullanılan üçlü ve ikili koltuk takımları ve orta sehpaları küçük odaları hem hacim olarak daraltır, hem de görüntü olarak daha da darmış hissi oluştururlar. Bu şekildeki koltuk takımları yerine köşe takımı kullanmak, orta sehpayı aynı zamanda puf olarak kullanılacak takımlardan seçmek odanızı daha geniş gösterecektir.

Boya Renkleri

Küçük mekân boyama işleminde temel kurallardan birisi de küçük mekanlarda koyu renk kullanmamak veya odanın girişinden içeriye karşı duvara doğru koyudan açığa doğru boyama işlemi yapmaktır. Bu şekilde yapılan boyama işlemi ile odaya derinlik katılacak ve oda olduğundan çok daha geniş ve ferah görünecektir.

Süreklilik Duygusundan Yararlanın

Evin her tarafında aynı döşemeyi kullanmak süreklilik duygusu oluşturur. Bu da bütün odaların olduğundan daha büyük görünmesini sağlar.

Güneş Işığına Müsaade Edin İçeri Girsin

Küçük odaların en büyük sorunu ışıktır. Odaları mümkün olduğu kadar güneş ışığı ile aydınlanacak şekilde dekore ederseniz gerçekten çok ferah ve geniş görünümlü bir odaya sahip olursunuz.

Yeden Kazanın

Küçük odaya bağlı bir balkonunuz varsa bu balkonu çok fazla etmeden odaya dahil edecek çözümler bulabilirsiniz, eğer verandanız varsa yine çok fazla masraf etmeden verandayı odaya dahil edebilirseniz, ya da verandayı özellikle yaz günlerinde kullanmak için bir oda gibi düzenleyebilir, şirin güneşlikler ve tentelerle verandayı sürekli yaşam alanı haline getirebilirsiniz.

YORUM GÖNDER