Lezzetli Et Pişirmenin Püf Noktaları

Yiyecek & İçecek

9030 yorum

Lezzetli Et Pişirmenin Püf Noktaları

İnsanların en temel gıda maddesi olan et, vücudumuzun protein ihtiyacını karşılamakta ve sağlığımız için son derece önemli. Lezzetli Et Pişirmenin Püf Noktaları Nelerdir ?

Öncelikle ilk yapmanız gereken doğru et seçmenizdir. Etlerin kullanımı yapacağınız yemeğe göre değişiklik göstermekte. Örneğin; tencere yemekleri için ayrı, mangal için ayrı, kebaplar için ayrı etler kullanılmalıdır. Bunun için güvenilir yerlerden etinizi almalı; etin sinirsiz, yağsız, steril olmasına özen göstermelisiniz. Lezzetli Et Pişirmenin Püf Noktaları Nelerdir? Sorusuna yanıt verecek olursak:

Lokum kıvamında ağızda dağılan bir et için yapacağınız en önemli şey, eti marine etmektir. Marine etmenin kırmızı ette süresi 2-24 saat arasındadır. Beyaz ette ise, süre daha kısadır. Şayet mangal yapacaksanız en önemli nokta baharatlı ya da zeytinyağlı marine yöntemini uygulamalısınız. Unutmamak gerekir ki, süt ile marine ederseniz etiniz mangala yapışabilir, dolayısıyla da sıkıntı yaşayabilirsiniz.

Tavada et yapacaksanız süt ile marine, fırında et yapacaksınız zeytinyağı ile marineyi tercih etmelisiniz. Böylelikle çok daha lezzetli et yemekleri ile tanışmanız mümkün. Lezzetli Et Pişirmenin Püf Noktaları Nelerdir? Sorusunun bir diğer sırrı  da eti doğru bir şekilde mühürlemektir. Burada bilmeniz gereken en önemli nokta mühürleme için en uygun görülen kanserojen madde içermediğinden çelik tava kullanmanızdır.

Yumuşak Bir Et İçin Püf Noktaları

- Et piştikten sonra tuz ilave etmelisiniz.

- Pişirmeye başlamadan önce limon suyuna batırmanız çok daha lezzetli ve yumuşak olmasını sağlar.

- Etin piştikten sonra yumuşak olması için 2 kaşık sirke ekleyin.

- Terbiye ettikten sonra 3-4 saat buzdolabında bekletirseniz etiniz çok daha yumuşak ve lezzetli olacaktır.

- Sağlıklı bir et için yavaş yavaş pişirmeyi tercih etmelisiniz.

YORUM GÖNDER