Marka Nedir? Marka Tescili Nasıl Yapılır?

İş & Finans

14870 yorum

Marka Nedir? Marka Tescili Nasıl Yapılır?

Günümüzde firmalar için büyümenin, gelişmenin ve zamanın gereklerini yerine getirerek bulunulan piyasada daha fazla söz sahibi olmanın yolu markalaşmaktan geçiyor. Peki her geçen gün daha da popülerleşen, firmaların daha çok üzerine düştüğü, PR çalışmaları esnasında firmanın işini kolaylaştıran marka nedir, marka tescili nasıl yapılır? Bu yazımızda bu iki sorunun cevabını veriyoruz.

Marka Nedir ?

Marka işletmelerin tüketiciye sunduğu mal ve hizmetlerin, diğer işletmelerin sunduğu mal ve hizmetlerden ayrılması için, firmaya ait özellikler kullanılarak ortaya çıkarılan, şekiller, sayılar, harfler ya da işletmenin ürettiği ürünlerin şeklinin bulunduğu, baskı yolu ile yayınlanabilen ve çoğaltılması mümkün olan her türlü işarettir. Günümüzde pek çok firma markalaşma konusunda yoğun çalışmalar yaparak bulundukları piyasa içerisinde farklılıklarını ortaya koyabilmek için, kendileri için en uygun olan, görsel ve zihinsel hafızada kalıcı olacak etkileyici bir isim ya da şekil kullanarak kendi markalarını yaratma çalışmalarını devam ettiriyorlar. Marka bir işletmenin aynı zamanda geçmişini ve geleceğini temsil eder. İşletmeler için bir isim ve logodan daha fazla olarak korunması gereken kompleks, değerli ve soyut bir iş değeridir.

Marka Tescili Nedir ?

Ülkemizde 1995 yılından itibaren markaların koruma altına alınması başlatılmıştır. 1995 yılında çıkan 556 sayılı Markaların Korunması Hakkında Kanun Hükmünde Kararname yürürlüğe girmiş ve işletmeler bu tarihten sonra sahip oldukları, firmalarını diğer firmalardan ayıran, isim, şekil gibi ibarelerle ifade ettikleri markalarını tescil ettirmişler ve markalarını koruma altına almışlardır. Bulunduğunuz sektörde rakip firmalar ticari itibarınızın yükselmesini göz önünde bulundurarak size ait markayı kullanmak isteyebilirler bunu engellemek için mutlaka Türk Patent Enstitüsü’nde markanızı tescil ettirmelisiniz.

Marka Tescili Nasıl Yapılır ?

Marka tescili yaptırmak için belirli bir ücret ödenerek TPE’ye evraklarınızı göndermeniz gerekiyor. TPE öncelikle markanız adına daha önce başka bir başvuru olup olmadığını kontrol edecek, sonrasında gönderdiğiniz evrakların doğruluğu kontrol edilecek ve benzerlik araştırması yapılacaktır. Bu araştırmalar ortalama olarak 8 -10 ay gibi bir zamanda gerçekleştirilir. Sonrasında olumlu bulunan başvurular Resmi Marka Bülteni ile 3. Şahısların itirazına açık hale getirilir, itiraz olmadığı taktirde toplamda 10 – 12 ay gibi bir sürede marka tescilinizi alabilirsiniz. Yapılan marka tescili 10 yıl geçerli olacaktır, sorasında tekrar marka tescil yenilemesi gerekir.

YORUM GÖNDER