Mevsimsel Depresyon Belirtileri

Sağlık & Fitness

9610 yorum

Mevsimsel Depresyon Belirtileri

Mevsimsel depresyon belirtileri nelerdir ? Mevsimsel depresyon ne kadar sürer ? mevsimsel depresyon nedenleri nelerdir ? Detaylar bildiriyo.com'da..

Psikiyatride mevsimlerin yaşana psikolojik rahatsızlıklar üzerinde bıraktığı etki her daim göz önüne alınmaktadır. Mevsimler insanların yaşadıkları psikolojik rahatsızlıkları alevlendirebilmekte ve bazı ruhsal ve sosyal davranış değişikliklerine neden olabilmektedir. Mevsimlerin en çok etkisi ise depresyonlarda görülmektedir. Özellikle sonbahar ve ilkbahar aylarında depresif durumlar yok ise oluşabilmekte, var ise seviyesi artabilmektedir.  Aslında her mevsim görülen depresyon rahatsızlığının, mevsimsel duygu durum bozukluğu adı altında, bahar aylarında sıklıkla görüldüğü bilinmektedir.

Mevsimsel depresyon özel bir depresyon türü değildir, sadece oluşmasında mevsimsel etkiler ön plandadır. Mevsim geçişlerinde sadece hasta olan kişilerde değil, her türlü insanda duygusal değişiklikler oluşmaktadır. Çoğu insan gelen ilkbahar ayları ile birlikte kendini ilk başlarda daha coşkulu ve enerjik hissederken, sonbaharın gelmesine bile gerek kalmadan bu enerji yok olur ve yerini hüzne bırakır. Depresyon rahatsızlığı olanlarda veya bu rahatsızlığa yatkın olanlarda mevsimsel etkiler daha çabuk kendini gösterir. Mevsimsel depresyonlarda da genellikle ilkbahar ve yaz aylarının başlarında kendini daha iyi hissetmek, sonbahar ve kış aylarında daha kötü hissetmek, bazı kişilerde ise tam tersi şeklinde görülür.

Mevsimsel depresyonlar diğer depresyonlara göre daha farklı başlamaktadır ve seyri daha farklıdır. Depresyon rahatsızlıklarında iştah azalması belirtilerden biriyken, mevsimsel depresyonlarda, özellikle ilkbahar aylarında aşırı yeme ve karbonhidrat içeren besinlere aşırı ilgi gösterme şeklinde seyreder. Uykusuzluk depresyonun en yaygın belirtilerinden biriyken, aşırı uyku mevsimsel depresyonun belirtilerindendir.

Özellikle sonbahar döneminde karşımıza çıkan mevsimsel depresyon, kişide enerji ve ilgi azalmamsına neden olur. Suçluluk duyguları artarken, konsantrasyon güçlüğü kendini gösterir. Hatta ileri safhalarda yaşamak istememe ve intihar teşebbüslerine kadar gidebilir. Duygusal anlamda çökmüş olan bu hastalar gerekli gereksiz her şeye üzülürler. Bu beraberinde sürekli ağlamaları getirir. Kendileri ile alakalı olmasa dahi, her şeye ağlayabilirler. Sürekli bir sıkıntı ve huzursuzluk içerisinde olan mevsimle depresyon hastaları yaptıklar hiçbir şeyden zevk alamaz hale gelirler. Yapılan her iş onlara gereksiz gelir. Böylelikle katıldıkları aktiviteler azalır ve sosyallikten uzaklaşırlar. Tüm bunlar ciddi bir duygusal yük getireceği için yorgun düşen vücut ve beyin sürekli uyku halindedir. Ne kadar çok uyurlarsa uyusunlar kendilerini her an yorgun hissederler. Ve vücudun değişik yerlerinde ağrılar oluşur.

Mevsimsel depresyonlarda belirtiler genellikle hafif ve orta derecede kendini hissettirir. Nadir olarak ağır geçiren kişilerde mevcuttur. Bahar ayları başlamadan önce gerekli tedbirler alındığında, bu rahatsızlıkla hiç yakalanmamak mümkün olabilmektedir.

YORUM GÖNDER