Mobil Cihazlarda Gizliliğinizi ve Verilerinizi Korumak

Bilim & Teknoloji

8090 yorum

Mobil Cihazlarda Gizliliğinizi ve Verilerinizi Korumak

Mobil cihazlarda gizlilik ve güvenlik nasıl sağlanır ? Mobil cihazlarda yer alan veriler nasıl korunabilir ? Detaylar bildiriyo.com'da..

Mobil cihazlar genel olarak android işlemcisine sahiptir. Android hem ülkemizde hem de dünya çapında en çok kullanılan mobil işletim sistemidir. Özellikle Android sistem geliştiricilerin, kullanmış olduğunuz mobil cihazlar üzerinden hack yapılması, sistemin bozulmasını sağlauacak çeşitli girişimlerde bulunulmasına karşı çeşitli önlemler alınmıştır. Bu önlemleri güvenlik güncelleştirmeleri olarak duyabiliyoruz. İşte android sistemindeki ifade edilen bu güvenlik güncelleştirmeleri aslında çoğu zaman sadece sistemi korumaya yöneliktir. Bu nedenle kullanıcının bilinçli olması ve kendi özel verilerini, gizliliğini koruması gerekli ve önemli olmaktadır.

Mobil Cihazlarda Gizliliğinizi ve Verilerinizi Korumak

Eğer bir Android işlemcisine sahip telefonu kullanıyorsanız yada iPhone sahibiyseniz, gizliliğinizi ve verilerinizi korumak için bir kaç şeye dikkat etmelisiniz.

1. Güvenilmeyen uygulamalar

Özellikle androidlerde yükleyeceğiniz uygulamanın istediği izinleri gözden geçirin. Burada bazı uygulamalar telefon rehberinize de ulaşmak isteyebilir. Bu iyi bir tercih olmayacaktır. Google Play Store bu konuda hassas davranıyor ve kullanıcıları gizliliğinin, verilerinin korunması, güvenliğinin sağlanması açısından geliştiricilerin Google Play Store üzerinden yayınlamak istedikleri her bir uygulama için çeşitli şartlar koyuyor. Bu nedenle en güvenilir uygulama indirme seçeneğinin kesinlikle Play Store olduğunu söyleyebiliriz. Güvenilmeyen uygulamalar ise daha çok farklı sitelerden sizlere .apk olarak indirme seçeneği sunulmuş uygulamalardır.

2. İnternet Geçmişini Silmek

Gizliliğinizin korunması aşamasında en dikkat etmeniz gereken kısımlardan birisi de internet geçmişinin silinmesidir. Gerek sistem üzerindeki internet tarayıcısında gerekse de ek olarak kullandığınız tarayıcılardaki geçmiş bilgiler ve hatta şifreler, kullanıcı isimleri kayıtta kalmaktadır. Bu nedenle hem verilerinizi çalmaya yönelik hazırlanmış uygulamalardan hem de diğer girişimlerden bu verileri korumak için en doğru seçenek silmek olacaktır. Bu aşamada clean master temizlik programı gibi programları kullanabilirsiniz. Bu programlar aynı zamanda sistem üzerindeki gereksiz dosya kalıntılarını da temizleyerek, daha hızlı bir sisteme sahip olmanızı sağlayacaktır.

3. Güvenilmeyen Web Siteleri

Popüler web siteleri dışında kalan herhangi bir web sitesinin kötü amaçlı olma ihtimali bulunuyor. Özellikle bazı web sitelerine girdiğinizde, sisteminize virüs bulaşmış, bu virüsü temizlemek için şu uygulamayı indirmeniz gerekiyor şeklindeki uyarı pencereleri gösteriliyor. Burada amaç kullanıcıyı kandırmak ve virüs içerikli uygulamayı sisteminize indirmeyi sağlamaktır. Android cihazların büyük kısmına virüs bu şekilde bulaşmaktadır. Bu nedenle web sitelerinden indirdiğiniz içeriklere dikkat etmelisiniz. Özellikle de adını daha önce duymadığınız.

4. Anti virüs uygulaması kullanmak

Siz mobil cihazınız için yukarıdaki üç adımı da sağladığınızda sisteminizi ve kişisel verilerinizi büyük oranda korumuş olursunuz ancak yine de tam korumaya ihtiyaç duyarsanız, Android yada iPhone için pek çok farklı ücretli ve ücretsiz olmak üzere anti virüs uygulamaları bulunmaktadır. Bu uygulamaları kullanarak tam güvenlik koruması sağlayabilirsiniz. Özellikle banka işlemlerinizi, kredi kartı bilgilerinizi telefon üzerindeki çeşitli işlemlerde kullanıyorsanız, anti virüs kullanmanız önerilir.

YORUM GÖNDER