Mobilya alırken nelere dikkat etmeliyiz ?

Ev & Yaşam

9360 yorum

Mobilya alırken nelere dikkat etmeliyiz ?

Mobilya alırken ya da seçerken nelere dikkat etmelisiniz ? Mobilya alırken dikkat edilmesi gereken püf noktalar ve ayrıntılar..

Evlerimizi daha verimli kullanabilmek için mobilyalar alır ve onları yıllarca kullanırız. Mobilya seçerken dikkatli davranmamız gerekir. Çünkü mobilyalar dayanıklı tüketim malları olduğundan uzun ömürlüdür ve fiyatları da bu yüzden yüksektir. Peki mobilya seçerken nelere dikkat etmemiz gerekir

Fiyat: Mobilyalarda en çok dikkat edilen faktör fiyat faktörüdür. Ancak fiyat her zaman her şeyi ifade etmez. Çünkü birçok mobilya ihtişamlı ve şık görünmesine rağmen sağlam ve dayanıklı olmayabilir. Bu yüzden fiyat kalite ve beklentinin ardından 3. sırada gelmelidir. Ancak yine de bütçenize göre hareket etmenizde yarar vardır.

Kalite: Mobilyalar farklı kalitelerde üretilir. Masif ahşap, MDF, MDF lam, sunta, ham ağaç gibi birçok farklı malzemeden üretilen mobilyaların içinde kullanılan kumaşlar, mekanizmalar ve süngerler de çok önemlidir. Çünkü mobilyayı uzun yıllar kullanmak için mobilyanın kaliteli olması gerekir. Bu yüzden kaliteli mobilya arıyorsanız Masif ahşap mobilyaları seçmelisiniz. Ayrıca alanında kendini ispatlamış tüketici dostu firmalardan alışveriş yapmanız da kaliteli bulmak adına önemli bir ayrıntı olacaktır.

Estetik: alacağınız mobilyaların rengi ve görünümü de çok önemlidir. Hatta birçok kadın için mobilya seçiminde en önemli unsur budur. Bu yüzden mobilyanın göze hitap etmesi gerekir. Estetik görünmeyen mobilyalardan bir süre sonra sıkılabilir ve yenisi ile değiştirmek isteyebilirsiniz. Bu yüzden ilgi ve isteklerinize uygun şık bir mobilya seçmeniz çok önemlidir.

Satış Sonrası: birçok mobilya firması garanti vermesine rağmen verdikleri taahhütlerin arkasında durmazlar. Dolayısıyla mobilya seçerken kimden aldığınıza da dikkat etmeniz gerekir. Satış sonrasında sizi yüz üstü bırakacak firmalardan uzak durmanız menfaatinize olacaktır.

Renk: mobilya rengi tamamen size bağlıdır. Ancak kalabalık ve çocuklu aileler daha koyu renkleri tercih etmelidir. Çünkü bu renkler kirini belli etmez. Evi karanlık olan kot dairelerde oturanlar için ise açık renkler tercih etmelidir. Bu renkler, evi daha ferah ve aydınlık gösterirler. Ayrıca duvar boyası ile mobilya rengi ve halı arasındaki uyuma da dikkat etmelisiniz.

İlgi ve İstekler: Belki de mobilya seçiminde en önemli husus budur. Mobilya modeli beğenirken kendi isteklerinizi göz önünde bulundurun. Başkalarının da fikirlerini alın ancak son kararı siz verin. Çünkü o evde siz yaşayacaksınız. Sizin kendinizi iyi hissetmeniz her şeyden ve herkesten daha önemlidir.

YORUM GÖNDER