Mobilya Nasıl Yerleştirilir ?

Ev & Yaşam

10590 yorum

Mobilya Nasıl Yerleştirilir ?

Evlerde mobilya yerleştirmek her zaman sıkıntılı olmuştur. Defalarca farklı varyasyonlarla en doğru şekli bulmaya çalışırız. Aslında bunu sorunu profesyonelce çözebiliriz.

 Oturma odasında koltukları birbirine yakın yerleştirirseniz daha sıcak ve samimi bir ortam elde edersiniz. Sohbet esnasında herkes birbirini rahatça görebilir. Oturma alanları arasında yer müsaitse 1,5 m ile 3 m. Arasında bir boşluk bırakırsanız hemen mükemmele yakın bir oturma planı elde edersiniz. Eğer yemek odası takımı ile oturma grubunu aynı mekanda kullanıyorsanız bu mesafe mekanda oturanların daha rahat olmasını sağlayacaktır.

Mekânlardaki yaşam alanlarında rahat hareket edebilmek için mobilyaların doğru konumlandırılması çok önemlidir.

En doğru mobilya yerleşimi için birkaç önemli kural

  • Evinizde dekorasyona başlamadan önce evin planını elinizin altında bulundurun.

  • Dekorasyonu yapacağınız mekânların duvarlarının en boy ve yüksekliklerini plan üzerinde işaretleyin.

  • En önemli mobilyalarınızı belirleyin. Dekorasyonda ön plana çıkmasını istediğiniz mobilyalarınızı tespit edin. Bunu yaptıktan sonra diğer eşyaları bu mobilyaların etrafına yerleştirin.

  • Sehpanın yerleştirilmesi önemlidir. Burada ölçü, sehpanın, bütün koltuklara eşit uzaklıkta olmasıdır. Bütün koltuklardan sehpaya kolayca erişilebilmelidir.

  • Evin en çok vakit geçirilen bölümünde mobilyaların konumu çok önemlidir. Bu mekânda ışık ve aydınlatma önemlidir. Aydınlatma tavandan, zemine doğru ve odanın her tarafına homojen dağılmalıdır.

  • Dekorasyona başlamadan önce, dekorasyonu yapacağınız mekanı boş olarak görmeli ve kafanızda hangi mobilyanın nereye yerleştirileceği konusunda düşünmelisiniz. Bu size farklı dekorasyonlar tasarlayabilmenize imkân sağlar. Ve mobilyaları yerleştirirken kolayca kafanızdaki planı uygulamanıza yardımcı olur.

  • Dekorasyona başlarken en önce büyük parçaları yerleştirin. Yani dekorasyona büyükten küçüğe doğru bir sıra izleyin. Büyük parçaların etrafını doldurmanız ve yerleştirmeniz daha kolay olur.

  • Mobilyalarınızı duvara hafif açılı yerleştirin. Bu yerleştirme göze çok hoş görünür, ayrıca mekana ferahlık katar.    

  • Mekânda ışık çok önemlidir. Bu nedenle mobilyalarınızı yerleştirirken, ışığı engellemeyecek şekilde yerleştirmeye özen gösterin. Böylece mekânınız ekstra daha aydınlık ve ferah görünecektir. Güneş ışığı alan mekânlar daha geniş, daha ferah ve daha aydınlık görünür.

  • Oturma odasındaki eşyaların görüş alanınızı kapatmasına izin vermeyin. Örneğin kitaplığınızı ya da abajurunuzu duvara paralel yerleştiremiyor veya farklı bir şekilde yerleştiremiyorsanız yerden yaklaşık olarak 1 m. Yukarıya konumlandırın. Böylece hem görüş alanınız kapanmamış olur, hem de farklı bir dekorasyon yapmış olursunuz.

YORUM GÖNDER