Motivasyonu Arttırmanın Yolları

Ev & Yaşam

10280 yorum

Motivasyonu Arttırmanın Yolları

Motivasyonu Arttırmanın Yolları Nelerdir ? Motivasyonu arttırmak için neler yapılabilir ? Her birey yaşamakta olduğu hayatında başarılı olabilmek için çabalar...

Her birey yaşamakta olduğu hayatında başarılı olabilmek için çabalar. Başarılı olabilmenin anahtarlarından birisi ise motive olmaktır. Motivasyonunuzu her daim üst düzeyde tutabilirseniz, başarıyı yakalamanızda o derece kolaylaşacaktır. Eğer hayatınızı, yalnızca yaşamış olmuş olmak için yaşamayanlardansanız ve bir takım hedefleriniz ve emelleriniz varsa; öncelikle iyi motive olmanız gerekmektedir. Motive olabilmek ve bunu koruyabilmek yalnızca, kişinin kendisinin elindedir.

Motivasyonunuzu arttırabilmek için önerilerimizi bilirseniz ve bilmekle kalmayıp uygularsanız başarı kaçınılmaz olacaktır.

Motivasyonunuzu arttırabilmeniz için 7 öneriyi sizlerle paylaşıyoruz;

1) Hedeflerinizi Belirleyin

İnsanları motive eden temel etkenlerden birisi hedeftir. Kendinize mutlak hedef koyun. Belirlemiş olduğunuz hedefleri, kısa ve uzun vadeli olmak üzere sınıflandırarak belirlemenizi öneririz. Bu hedefleri belirlediğiniz zaman zaten bu hedeflere ulaşmak adına kendiliğinizden motive olacaksınız. Ayrıca bu hedeflere ulaştığınız zamanki duyguların tarifi, kelimelere dökülemeyecek kadar etkilidir. Hani anlatılmaz yaşanır cinsinden. Başarmak için koyacağınız hedeflerinizi yalnızca iş hayatınız ile bağdaştırmayın. Unutulmamalıdır ki; hayatınızın her alanında hedef koymanız ve bu hedeflere ulaşarak ilerlemeniz, motivasyonunuzu sağlayacaktır.

 2) Kendinizi Sürekli Olarak Eğitin

Hayatımızda eğitim sürecinin hiç bitmeyeceğini kabul edin. Eğitimden kastı yalnızca okul hayatı olarak algılamayın. Hayatta da öğrenilecek çok ders var. İnsan kaç yaşına gelirse gelsin birtakım şeyler hakkında bilgisinin olmaması gayet normaldir. Elbette herkesin bilmediği birçok şey vardır. Hiç kimse, her şeyi bilemez.

Kendinizi sürekli olarak eğitmenizde; hedef koymak, işin kolay olan kısmıdır. Önemli olan konulmuş olan o hedeflere ulaşmak için yolu oluşturmaktır. Hedefleriniz doğrultusunda kendinizi ne kadar eğitirseniz yani geliştirirseniz hedeflerinizi ıskalama ihtimalinizde o derece azalacaktır. Öncelikle ne istediğinizi çok iyi bilmelisiniz. Sonrasında isteklerinize ulaşabilmek için yolları öğrenin ve araştırın. Gelişimin temelinde okumak, araştırmak ve öğrenmek vardır. Bu 3’lüyü birbirinden ayırdığınızda gelişiminizi durdurmuş olursunuz. Geliştikçe motivasyonunuz artacak, motivasyonunuz arttıkça da hedeflerinize daha emin adımlarla yürürsünüz.

 3) Düzenli Olun

Hayatınız boyunca düzeni bırakmazsanız daha rahat edersiniz ve daha hızlı yükselirsiniz. Düzenli olunca daha huzurlu ve daha motivasyonu yüksek birey olursunuz. Yaşadığınız ev kadar ofisinizin masasını da düzenli tutmaya çalışın. Unutmayın, bunun faydasını mutlaka göreceksiniz. Fiziksel olarak dağınık olan kişilerin zihinsel olarak da dağınık olduklarını göz ardı etmeyin. Her alanda düzenli olarak daha motive olursunuz.

 4) Hayatınızda Sizi Motive Edecek Şeylere Yer Verin

Sizi motive edecek olan motivatörlere hayatınızda yer açın. Bu simgeler, sizin hedeflerinize ulaşmanızda sizi motive edecek olan unsurlardır. Bunları evinizde, ofisinizde, aracınızda veya cüzdanınızda yani aklınıza gelebilecek olan her yerde bulundurmanız size fayda sağlayacaktır. Bu simgeler veya objeler ile her karşılaştığınızda, zihninizde kısa hatırlatmaların oluşmasına sebep olarak motivasyonunuzu arttırmış olursunuz.

 5) Rol Modelinizi Seçin

Uzak veya yakın çevrenizde, saygı duymakta olduğunuz ve onun gibi olmayı arzuladığınız kişiyi kendinize rol model olarak seçin. Böylece sıfırdan keşfetmek yerine hedeflerinize daha kolay ulaştığınızı göreceksiniz. Şayet yakın çevrenizde bu şekilde bir kişi yoksa; bir bilim adamını veya sanatçıyı kendinize rol model olarak seçebilirsiniz.

 6) Başarı Hikayeleri Okuyun

Öncelikle; hayatta olmaz diye bir şey yoktur’u öğrenmelisiniz. Gerçek anlamda bunu öğrenebilmeniz içinde başarı hikayelerini okumanızı tavsiye ederiz. Böylece sizin dışınızda birçok kişinin de nelere göğüs gererek, ne zor durumları atlatarak başarıya ulaştıklarına şahit olabilirsiniz. Onlar yapabiliyorsa siz neden yapamayasınız? Elbette yapabilirsiniz, işte bu yüzden başarınızı arttırmak için en kısa sürede başarı hikayelerini konu edinmiş olan bir kitabı almanızı ve okumanızı tavsiye ederiz.

 7) Kendinizi Ödünlendirmeyi İhmal Etmeyin

Başlık olarak oldukça kolay görünebilir. Ancak ihmal edilmemesi gereken bir gerçektir. Kendinize koyduğunuz küçük hedeflere dahi ulaştığınızda, kendinizi ufakta olsa ödüllendirmeyi ihmal etmeyin. Kolay gibi görünen bu maddeyi atlamayın. Kendinizi ödüllendirdikçe mutlu olacağınızı ve daha çok motive olacağınızı unutmamalısınız.

YORUM GÖNDER