Motosiklet Muayenesi Nasıl Yaptırılır

Bunları Biliyormusunuz

24992 yorum

Motosiklet Muayenesi Nasıl Yaptırılır

Motosiklet muayenesi nerede ve nasıl yaptırılır ? Diğer araçlarda olduğu gibi motosiklet kullanan kişilerin de belirli aralıklarla muayene yaptırması gerekmektedir...

Eğer aracınızın muayene zamanı gelmiş ise internetten randevu alarak gerekli işlemleri başlatabilirsiniz. Buradan plakanızı sorgulatarak motosikletinizin muayene zamanının gelip gelmediğini de öğrenebiliyorsunuz. Sorgulamanın ardından motosiklet bölümünü seçerek oradaki genel muayene bölümünü tıkladığınızda karşınıza çıkan tarih butonundanmuayene tarihi alabiliyorsunuz. Eğer muayene tarihi gecikmişse küçük bir gecikme bedeli de alınmaktadır. Yaşadığınız ili, muayene tarih ve saatini, ruhsat bilgilerini ve iletişim bilgilerinizi girip devam butonuna bastığınızda randevu işleminiz de gerçekleşmiş oluyor.

Motosiklet Muayenesinde Nelere Dikkat edilir?

Motosikletin muayeneden geçmesi için bazı şartlar göz önünde bulundurulur ve bu şartlara bakılarakexpertler gerekli raporu çıkartmaktadır;

 • İlk dikkat edilen noktalar balata ve frenlerdir. Frenlerin güzel bir şekilde sıkması ve balataların da sağlam olması gerekmektedir.
 • Daha sonra sinyal lambalarına ve farlara bakılır. Uzun ve kısa farların yanıyor olması, sinyallerinçalışır vaziyette bulunması, arka stop lambasının uyarı veriyor olması muayeneden geçmek için önemlidir.
 • Tekerlekler gözden geçirilir ve genel tabiri ile kabak olup olmadığına bakılır. Tekerlerin sağlam ve dayanıklı olması gerekir.
 • Diğer önemli bir nokta da aracın ön bölümünde bulunan ve kilometre, benzin gibi uyarıların bulunduğu aksamdır. Kilometre saatinin ve diğer tüm uyarı sisteminin çalışıyor vaziyette olması gerekir.
 • En son olarak motosikletin bütününe ve parçalarına bakılır. Burada amaç eksik ya da bozuk bir parça olup olmadığını belirlemektir.
 • Muayeneye giderken sürücülerin kask takıp takmamasına da dikkat edilir. Bu yüzden muayeneye giderken koruma takımları ve özellikle kask giyilmeli, diğer önemli parçalar da unutulmamalıdır.

Motosiklet Muayenesi Ne Kadar Sürer

Motosiklet muayenesi çok uzun sürmez. Yaklaşık yarım saat içinde sayılan bütün hususlar kontrol edilir ve buna göre bir rapor çıkartılır. Hatta aracınızda bir problem yoksa ve tüm belgeleri tamamsa15 dakika içinde muayene bitirilebilir.

Eğer aracınıza muayene yaptırmamışsanız polis çevirmesine yakalandığınızda bu gecikmenin 90 liralık bir cezası vardır. Cezanın ardından bir haftalık süre verilir. Eğer bu süre içerisinde de muayene yapılmamışsa motosiklet bağlanır ve aracı geri almak için de ücret talep edilir.

Muayenede Önemli Olan Hususlar

Muayene esnasında trafik sigortasınavergi borcu olup olmadığına dikkat edilir ve OGS’de kaçak geçiş kaydının bulunması, gecikmiş ya da ödenmemiş trafik cezaları muayenenin yapılmasını engelleyen hususlardır. Muayeneye giderken trafik sigortanız, kimlik belgeniz, ruhsatınız ve ehliyetiniz, eski muayene bilgileri ve önemli diğer belgeler yanınızda olmalıdır.

Yorumlar

 1. Author

  Motorumun 1. Ve 4. Vites gösterge ışıkları yanmio muayeneden geçer mi?

  Author

  IYI AKSAMLAR BENIM MOTORU SİGORTASIZLIKTAN VE EHLIYETSIZLIKTEN BAGLADILAR BEN NE YAPMALIYIM

YORUM GÖNDER