Mülakatlarda en çok sorulan sorular

İş & Finans

11280 yorum

Mülakatlarda en çok sorulan sorular

Mülakatlar bir işe kabul edilmek konusunda son derece önemli bir süreçtir. Bu süreci atlatamazsanız asla işe alınamazsınız bu yüzden sizi bu zorlu süreçte rahatlatacak kopyalar hazırladık. YazımızdaMülakatlarda en çok sorulan sorular listesinibulacaksınız. Bu sorulara nasıl cevap vereceğinizi sorunun altına belirteceğiz.

Mülakatlarda en çok sorulan sorular

Bize biraz kendinizi tanıtır mısınız?
Bu soru aslında sizi tanımaktan ziyade sizin kendinizi nasıl anlattığınızla ilgili bir sorudur. Neye önem veriyorsunuz nasıl anlatıyorsunuz? Ukala mısınız? Sıkılıyor musunuz? Tüm bu soruların yanıtları tek soruda belirlenir o yüzden bu önemli bir sorudur. Bu soruya cevap verirken detaya girmeyin. Kısaca eğitim hayatınızdan çalıştığınız yerlerden ailenizden, bir iki hobinizden bahsedebilirsiniz. Kendinizi övmeyin hafif tebessümle anlatın. Ciddi olmanız gerektiğinde ciddi olun.

İşinizden neden ayrıldınız?
İşinizden ayrılma sebebiniz çok önemlidir. Çünkü işveren benzer durumlarda tepkinizi bu soru ile ölçer. Bu soruya samimi yanıt vermelisiniz. Aksi takdirde foyanız daha sonra ortaya çıkabilir.  Şirketin küçülmesi, şubenin kapanması vb objektif nedenler varsa rahatlıkla anlatabilirsiniz.

Aşağıdaki iki soru birbiriyle ilintili sorulardır. Bu yüzden iki soruya da yakın cevaplar vermelisiniz.

 • Bizi neden seçtiniz?
 • Sizi neden işe alalım?

Bizi neden seçtiniz sorusuna cevap vermek için firmayı tanımanız gerekiyor. Firmanın yaptığı işlerle ilgili bilgiler verip bu işlerden etkilendiğinizi belirtebilirsiniz.

Sizi neden işe alalım sorusuna ise o pozisyon için uygun olduğunuzu, istenilen tüm özellikleri taşıdığınızı firmanın yaptığı işleri de beğendiğinizi belirtebilirsiniz. Sade ve basit olmak her zaman işe yarar fantastik şeyler söylemeye gerek yok!

Hafta sonu ya da mesai saatleri dışında çalışır mısınız?
Bu soruya “hayır çalışmam!” demek, o şirketin hafta sonu çalışmalarına ihtiyacı olduğuna Sizin de çalışmayı reddettiğiniz anlamına gelir ki bu halde kesin elenirsiniz.

Kariyer hedefiniz nedir ya da ileride kendinizi nerde görüyorsunuz ? 
Bu sorular da kurumun kendi geleceğini merak ettiği için sorduğu sorulardır. Yani o şirkette ne kadar kalmayı planlıyorsunuz bu öğrenilmeye çalışılır. Bu soruya “şirkette üzerime düşen vazifeleri yerine getirmek eksiğim olan konularda kendimi geliştirmek, ilerleyen süreçlerde ise bildiklerimi ekibimle paylaşmak” şeklinde cevap verebilirsiniz.

Bunların dışında karşınıza en çok çıkacak sorular şunlardır?

 • Ne kadar süredir iş arıyorsunuz?
 • Sizi en çok ne kızdırır?
 • Bir anınızı anlatır mısınız?
 • Kendiniz için son zamanlarda oluşturduğunuz hedef ile ilgili detay veriniz.
 • En çok gurur duyduğunuz şeyleriniz nelerdir?
 • Şimdiye kadar çalıştığınız en iyi firma hangisiydi neden?
 • Bu pozisyonu hak ettiğinizi düşünüyor musunuz?
 • Bu pozisyon için fazla özelliklere sahip değil misiniz?
 • Ne tür kişilerle daha rahat çalışırsınız, ne tür kişilerle çalışamazsınız?
 • Güçlü ve zayıf olan yönleriniz nelerdir?

YORUM GÖNDER