Mutfakta Hangi Tezgahı Kullanmalıyız ?

Ev & Yaşam

11000 yorum

Mutfakta Hangi Tezgahı Kullanmalıyız ?

Mutfakların en önemli aksesuarı tezgahtır. Bu nedenle tezgah seçimi çok önemlidir. Mutfağınızı uzun yıllar sorunsuzca kullanabilmeniz için en doğru tezgahı seçmelisiniz.

Satın aldığınız mutfak mobilyası ile gelen tezgahı kullanmak zorunda değilsiniz. Dilerseniz mutfak tezgahınızı kendiniz seçebilirsiniz.Fakat bunun için öncelikle mutfak tezgahınızı doğru seçebilmeniz için bazı kriterleri göz önünde bulundurmanız gerekir.

Mutfağınızı dekore ederken hangi tarzda dekore edeceğinizi kafanızda tasarlayın. Gerekirse küçük notlar almanız size yardımcı olacaktır.

Şayet mutfağınızı birkaç tarzın karışımından oluşan bir kombinasyonla dekore edecekseniz, bir uzmandan yardım almanız yerinde olacaktır.

Mutfağınızda kullanacağınız stil, farkla ürünleri bir arada kullanmanıza imkan tanısa da country veya rustik tarz bir mutfakta inox ürünler, modern tarzda döşenmiş mutfakta ahşap görünümlü tezgah uyum sağlayamayabilir. 

Mutfaklarda kullanılan granit, ahşap, çelik, mermer ürünler ile ilgili araştırma yapmanız ve bilgi edinmeniz yerinde olacaktır. Bu bilgiler mutfak tezgahınızı seçerken size yardımcı olacaktır.

Taş Formlu Doğal Tezgahlar

Doğal görünüm elde etmek istiyorsanız, taş formlu tezgahlar tam size göredir. Taş tezgahların içerisinde en revaçta olanlar ise granit olanlardır. Çok geniş bir renk skalasına sahip granit tezgahların en büyük özelliği dayanıklı, uzun ömürlü olmasıdır. Bir başka özelliği ise ısıyı yüzeyinde hapsetmesi ve ısı farklılıklarından etkilenmemesidir. Fakat granit tezgahlar diğer tezgahlara nazaran daha pahalıdır. Granit tezgahlar leke tutmamaları ve çatlaklar oluşmaması için periyodik olarak cilalanmalıdır.

Çelik Tezgahlar

Büyük işletmelerde, otellerde kullanılan paslanmaz çelik tezgahlar artık evlerde de kullanılmaya başladı. Özellikle modern görünümlü mutfaklara farklı bir hava katan bu tezgahların en önemli özelliği ısıya, lekeye dayanıklı olmaları, kolay temizlenmeleri nedeni ile tercih edilmektedir. Çelik tezgahların en handikapı sanayi görünümlü olmaları ve her tip mutfağa uyum sağlamamalarıdır. Fakat kullanım kolaylığı, dayanıklı ve uzun ömürlü olmaları sayesinde artık çok daha sık kullanılmakta ve tercih edilmektedir.

Sert Yapılı Tezgahlar

Kullanım alanı sürekli artan bu tezgâhların en önemli özelliği sağlam, sağlıklı olması ve kolay temizlenmesidir. Sert materyalden üretilen tezgâhlar kolayca monte edilebiliyor ve kaynak kullanmaya gerek kalmıyor. Bu tip tezgâhların en çok tutulanları ise akrilik ve kompozit materyallerden üretilenleridir. 

Mermer Tezgahlar

Mermer tezgahlar genellikle, doğal formlu mutfaklarda kullanılıyor. Renk, kalite ve desen bakımından çok fazla çeşitliliğe sahip olan mermer tezgahların en büyük sorunu, asitli malzemelerle (limon, kola vb.) temas ettiğinde kararması ve sararmasıdır. Mermer tezgahlar düzenli aralıklar temizlenmeli ve cilalanmalıdır.  

YORUM GÖNDER