Nasıl Nefes Almalı, Burundan Nefes Almanın Faydası Nedir?

Sağlık & Fitness

12760 yorum

Nasıl Nefes Almalı, Burundan Nefes Almanın Faydası Nedir?

Doğru nefes nasıl alınır ? Nasıl nefes almalı ? Nasıl doğru nefes alınır ? Burundan nefes almanın faydaları nelerdir ? Detaylar bildiriyo.com'da !

Genel olarak oksijen olmaksızın insan yalnızca 15 dakika yaşayabilmektedir. 3 dakikalık bir sürenin ardından oksijen alınmadığı koşullarda ilk olarak beyin hücreleri ölmeye başlamaktadır. Sporcular için vücuttaki her hücrenin oksijen ile beslenmesi ve güç verimini etkileyen en önemli unsurlardandır. Antrenman yapmanın en önemli amaçlarından biri ise bu doğrultuda kalp-damar sistemimizi geliştirirken, rakiplerimizin nefes nefese kaldığı zamanlarda mukavemet sağlar, kuvvet ile konsantrasyon eksikliği çekmemiş olursunuz. Peki ya nasıl nefes alınmalı, Hava nefes alma esnasında burun ya da ağız yoluyla akciğerlere gitmektedir.

Bu sırada deyim yerindeyse şişelere dolduruluyor ve kandaki alyuvarlara yani daha doğrusu kana kırmızı rengi veren hemoglobinlere bağlanmaktadır. Hemoglobinlerin taşıdığı oksijen ise dolaşım sistemi aracılığıyla vücuttaki her hücreye taşınmaktadır. Dönüşte ise oralardan karbondioksit toplayarak bunu tekrar akciğerlere taşımasını sağlıyor ve biz de karbondioksiti nefes vererek vücudumuzdan atılmasını gerçekleştiriyoruz.

Doğru Nefes Almanın Faydaları

Oksijen eksikliği keyif bozuyor ve yorgun, bitkin yaparak bazen hastalığa kadar uzanmaktadır. Yeteri kadar ve güçlü oksijen kullanımında vücudun verimi artıyor. Burundan nefes almanın faydası nedir, sorusuna verilebilecek en makul yanıt ise; ağız-yüz gelişiminin bozulmasını önler, kaliteli uyku uyunmasını sağlar, ağız kokusunu azaltır, vücudun sıvı kaybını azaltır, akciğer enfeksiyonlarının sıklığını azaltır ve ağız ve boğaz kuruluğunu önlemektedir.

Bunun yanı sıra ağız-yüz kaslarının düzenli eşgüdümlü çalışmalarını sağlamasına yardımcı olmaktadır. Doğru nefes alan bireyde ortodontik bozukluklar, diş ile çene problemleri daha az görülür, boğaz hastalıklarının sıklığını azalır, kalp hızını yavaşlar, vücudun dayanıklılığını artar, astımlılarda ataklarının sıklığını azalır, gevşemeyi ve dinginleşmeyi sağlar, akciğerlerin hava kirliliğinden korunmasına yardımcı olurken, odaklanmayı (konsantrasyonu) ile performansı arttırmaya da yardımcı olmaktadır.

YORUM GÖNDER